Kolczyki, chleb, kiełbasa czyli warsztaty w Cieszynie
Wskazówek udzielał rzemieślnik ze Słowacji, który kontynuuje rodzinne tradycje. Podstaw druciarstwa uczył się od ojca, a ten od swojego ojca.
– Do dzisiaj korzystam ze wzorów mojego dziadka, ale wymyślam też swoje – mówił Róbert Hozák podczas warsztatów w Zamku Cieszyn. Ich uczestnicy zaczęli lekcję od zrobienia ozdobnych wieszaczków, po czym panie wykorzystały właśnie poznaną technikę, by stworzyć oryginalne kolczyki lub pierścionki. Nie zabrakło odważnych, którzy postanowili wypleść ozdobne kosze.
– Właśnie kosze, misy, druciane ramy luster cieszą się powodzeniem. Bardzo często ludzie proszą mnie też o oplecenie drucianą siatką ceramicznych naczyń. To sposób na uratowanie starych, pękniętych, ale cennych dla nich przedmiotów albo po prostu ozdoba – opowiadał R. Hozák.
Jego nowi uczniowie wiedzą już jak zamienić zwykły drut w wyjątkowe ozdoby. Oczywiście jak zawsze wymaga to zaangażowania. – Ale jaka to satysfakcja, gdy założę własnoręcznie zrobione kolczyki – przyznała z uśmiechem jedna z uczestniczek warsztatów.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Akademia Tradycyjnego Rzemiosła. Rozwój oferty turystycznej Euroregionu Śląsk Cieszyński" prowadzonego przez Zamek Cieszyn oraz jabłonkowski oddział PZKO w Republice Czeskiej. - Udział w warsztatach jest bezpłatny. Leszek Szymczak z Wisły poprowadzi warsztaty wyrobu kiełbas domową metodą (16-18.11.), tradycyjnego wypieku chleba będzie można nauczyć się pod okiem Renaty Bielesz z Istebnej (17.11), a dzięki Jerzemu Wałdze z Cieszyna będzie można poznać podstawy techniki inkrustacji (19.11). Listopadowe spotkania zakończą warsztaty kowalstwa artystycznego z Jackiem i Władysławem Jurysami z Cieszyna – informuje Beata Mońka z Zamku Cieszyn.
BsK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.