Istebniańska energia w bluesowym wydaniu. Recenzja "Drugiej strony duszy"
Z kronikarskiego obowiązku należy zaznaczyć, że to pierwszy długogrający album w dorobku Artura Kupczyka i spółki. Do tej pory grupa założona w 2014 roku wydała pięć singli oraz jedną EP-kę.
Warto też dodać, że za szatę graficzną "Drugiej strony duszy" odpowiada Piotr Jakubczak - istebniański malarz, o którym pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach - choćby tutaj.
Album promuje grudniowy singiel "Lustra". To dość przebojowy utwór z pozytywnym przesłaniem, który został bardzo ciepło przyjęty przez fanów zespołu i dotarł na szczyt Hit Listy Radia Bielsko (pisaliśmy o tym tutaj). Wśród pozostałych kompozycji podobne brzmienie ma też "Moja muzyka", w której wyróżnić trzeba ciekawą solówkę zagraną na gitarze basowej.
Na "Drugiej stronie duszy" słychać jednak zdecydowanie więcej wpływów bluesa czy rocka, często przeplatanego elektroniką. Przesłanie płyty trafnie opisuje sam zespół na swojej oficjalnej stronie: - W dwunastu piosenkach zawiera się kwintesencja dzisiejszego świata, pełnego rozmaitych pułapek w które każdy z nas często wpada.
Wydawnictwo otwiera ballada zatytułowana "Dom". Wyróżnia ją ciekawa współpraca gitary z pianinem oraz chórki w refrenach, jednoznacznie kojarzące się z muzyką ludową. W podobnym klimacie utrzymany jest także zamykający album utwór "Wiara i Nadzieja" - najdłuższy na płycie, w którym interesującą "rozmowę" prowadzą linia wokalna z gitarą prowadzącą. Nieco lżejsze i spokojniejsze brzmienia znajdziemy też w "Pocałuj mnie" - to nowa aranżacja singla zespołu z sierpnia 2018 roku - czy "Strażniku ostatniej łzy", oferującym bardziej bluesowe brzmienie z interesujacą sekcją dętą w refrenach.
Wpływy muzyki rockowej z kolei słychać w takich aranżacjach jak: "Córy sukcesu" (warte uwagi solo gitarowe), "Zakochanie" (ciekawy elektroniczny wstęp i przebojowy refren), "Aktorzy" (stylistyką nawiązująca do polskiego rocka z lat 80.), czy "Zabawki" (wyróżnić należy"bujający" riff w zwrotce, świetnie podkreślający śpiew Edyty Mojeścik).
Wyróżnić można też "Bal u Wolanda" - to krótka (trwająca niewiele ponad 3,5 minuty), ale bardzo złożona kompozycja. Rozpoczyna się delikatnym wstępem, w którym dominuje akordeon, by zakończyć się efektownym refrenem łączącym elektronikę z przesterowaną gitarą elektryczną.
"Druga strona duszy" to warty uwagi album, który zyskuje po każdym kolejnym przesłuchaniu. Utwory są wprawdzie różnorodne stylistycznie, jednak krążek stanowi spójną całość i bardzo przyjemnie się go słucha.
Tracklista albumu Strange - "Druga strona duszy":
1. Dom - 4:48
2. Lustra - 3:22
3. A kiedy... - 3:40
4. Córy sukcesu - 3:10
5. Pocałuj mnie - 3:52
6. Bal u Wolanda - 3:36
7. Zakochanie - 4:39
8. Strażnik ostatniej łzy - 3:48
9. Moja muzyka - 3:14
10. Aktorzy - 3:24
11. Zabawki - 4:22
12. Wiara i Nadzieja - 5:54
Skład zespołu:
Artur Kupczyk - gitara, wokal
Edyta Mojeścik - wokal
Witold Niemczyk - gitara
Kuba 'Bobas' Wilk - gitara basowa
Piotr Kohut - perkusja, instrumenty perkusyjne
Wojciech Ficek - fortepian, akordeon, instrumenty klawiszowe, wokal
Gościnnie chórki: Paulina Kupczyk, Karolina Kupczyk, Julia Kupczyk
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.