Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Artyści stela na Trójstyku

W sobotę (9.11) w istebniańskiej Galerii Kukuczka odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac trzech artystów związanych mocno z Trójwsią. Na wernisażu można było oglądać obrazy Ernesta Zawady, Jana Żyrka oraz Piotra Jakubczaka.

Jako pierwszy głos zabrał gospodarz i właściciel galerii, który wyliczył, że jest to 72. spotkanie artystyczne w tym miejscu. - Myślę, że galeria w Jasnowicach dojrzała do tego, aby wystawić prace największych tuzów, którzy urodzili się tutaj, na tej ziemi. Chciałem też na wstępie przypomnieć, że 70. spotkanie odbyło się w Willi Laskowej, jako benefis, dzięki obecnemu tutaj mojemu przyjacielowi, wielkiemu kolekcjonerowi dóbr kultury narodowej, Tomaszowi Nowakowi. Z tego miejsca chciałbym jeszcze raz podziękować za wielką, niesamowitą sprawę - mówił Jan Kukuczka.

W imieniu malarzy przemawiał Ernest Zawada. - Cieszę się, że z moimi przyjaciółmi - Piotrkiem, Jankiem - mamy okazję pokazać cząstkę tego, co robimy. Cieszę się też, że możemy to zrobić tutaj, w tym miejscu. Jest ono szczególne, ponieważ odbywają się tutaj bardzo ważne wydarzenia artystyczne, głównie związane z malarstwem - zaznaczał artysta.

Na wernisażu obecnych było wielu gości. Jednym z nich był dr Michał Kawulok, historyk sztuki z Muzeum Beskidzkiego w Wiśle. - Mamy dziś, chyba po raz pierwszy, trio artystów. Artystów dobrze nam znanych, ponieważ łączy ich od wielu lat ta galeria. Tak, jak pan Jan wspominał - łączy ich także ten region, ponieważ Jan Żyrek urodził się w Jaworzynce, Ernest Zawada w Koniakowie, a Piotr Jakubczak, mimo że pochodzi z Hrubieszowa, to tutaj mieszka od dawna - wyjaśniał.

Historyk przeprowadził także krótki wykład, podczas którego analizował prace "Beskidzkiego Trio". - Wiele by można było mówić, ale mnie, tak jak i państwa, czeka taka droga przez ekspresję Piotra Jakubczaka, kontemplację Ernesta Zawady i pewną oniryczność, baśniowość Jana Żyrka - podsumował dorobek trojga malarzy.

Na scenie Galerii Kukuczka wystąpił także zespół Strange. Przypomnijmy, że jego założyciel, Artur Kupczyk, wystąpił w programie Jacka Porzyckiego "Gość Ox.pl". Materiał można obejrzeć tutaj - LINK.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: