Dziś 400 rocznica śmierci Jana Sarkandra ze Skoczowa
Jan Sarkander urodził się 20 grudnia 1576 r. w Skoczowie mieszkaniu przy ul. Rynek 3. Ochrzczony został w skoczowskim kościele Znalezienia Krzyża Świętego „Szpitalik”. W wieku 13 lat z całą rodziną opuścił śląsk cieszyński i przeniósł się na Morawy do Przybora, gdzie Jan uczęszczał do czeskiej szkoły parafialnej.
Jan Sarkander urodził się 20. grudnia 1576 roku w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim (obecnie Skoczów w Polsce). Był synem Grzegorza Macieja Sarkandra oraz po raz drugi zamężnej Heleny tureckiej. Później studiował w łacińskich szkołach jezuickich, najpierw w Ołomuńcu a potem w Pradze, gdzie w roku 1603 zyskał tytuł magistra filozofii. W roku 1604 zgłosił się na studia teologii do Grazu, przyjął kolejno wszystkie niższe święcenia i w końcu 22. marca 1609 roku przyjął w Brnie święcenia kapłańskie.
Działał na różnych miejscach diecezji ołomunieckiej. W roku 1616 został mianowany proboszczem w Holeszowie. Duszpasterstwo Jana Sarkandra było utrudnione powstaniem protestantówprzeciwko monarchii habsburskiej. Hetman Lobkovic został uwięziony. Proboszcz Sarkander udał się na pielgrzymkę do Polski i to właśnie stało się przyczyną posądzenia go o przymierze z wojskiem, z tak zwanymi lisowczykami, którzy z Polski przyszli na pomoc cesarzowi.
To podejrzenie jeszcze wzrosło, kiedy powrócił na Morawy, ponieważ właśnie miasto Holeszów było uchronione od plądrowania i zniszczenia przez te wojska.
Sędzia Wacław Bitowsky właśnie w tym widział konkretny dowód przymierza Jana Sarkandra z lisowczykami. Uwięził Jana Sarkandra w Ołomuńcu i prowadził przesłuchania. Podczas przesłuchań stosowano ówczesne tortury. Podczas czwartego przesłuchania 18. lutego 1620 roku jeden z sędziów wprost zmuszał Jana Sarkandra, aby zdradził, z czego spowiadał mu się La- dislav Popel w sprawie przygotowania najazdu wojska na Morawy.
Jan Sarkander odpowiedzał, że nic takiego nie było mu powiedziane podczas spowiedzi i nawet gdyby tak było, że nic nie zdradzi. Miesiąc później, 17. marca 1620 roku po wielkich cierpieniach zmarł w więzieniu.
Wieść o jego straszliwej śmierci rozniosła się po całym kraju. Wierni zaczęli go czcić jako męczennika za wiarę i wierność tajemnicy spowiedzi. Jan Sarkander został ogłoszony 1 września 1859 r. błogosławionym męczennikiem, a 21 maja 1995 r. podczas wizyty św. Jana Pawła II świętym kościoła katolickiego. Dzień później 22.05.1995 Papież odwiedził Skoczów gdzie dziękował za nowego świętego z wiernymi zgromadzonymi na skoczowskiej Kaplicówce.
Z uwagi na panującą obecnie sytuację w kraju związaną z koronawirusem dzisiejsze uroczystości kościelne w Skoczowie będą miały skromniejszy wymiar. Podczas wczorajszej wieczornej modlitwy różańcowej, którą można śledzić drogą internetową online wszyscy zostali zaproszeni przez zgromadzonych na niej księży na dzisiejszą Mszę św. O godz. 18:00, która będzie transmitowana online na stronie parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie (jak codziennie bez udziału wiernych), a później na modlitwy w intencji św. Jana Sarkandra.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.