Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dyskusyjny Klub Propozycji w cieszyńskim Domu Narodowym. Postać Pawła Hulki – Laskowskiego omówiła Władysława Magiera

Prelegentką lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Propozycji była Władysława Magiera. Przybliżyła słuchaczom postać Pawła Hulki-Laskowskiego, wybitnego tłumacza, pisarza i działacza społecznego. Choć był Żyrardowianinem, to był także związany z Cieszynem. Nad Olzą spędził wiele lat swego życia, tutaj też spoczął na cmentarzu ewangelickim.

W Polsce najbardziej znany jest jako tłumacz "Przygód dobrego wojaka Szwejka". Ale Hulka-Laskowski był nie tylko tłumaczem, ale także pisarzem. Wśród książek, jakie napisał znajduje się „Mój Żyrardów” będący niewątpliwym ewenementem na tamte czasy. Wydana w 1934 roku monografia przemysłowego miasta będąca zarówno kompendium wiedzy historycznej, jak i etnograficznym opisem ciężkiej pracy, struktur społecznych, problemów i codziennego życia mieszkańców była niewątpliwie dziełem prekursorskim. Jej jakoby kontynuacją jest dużo cieńsza pozycja o mylącym tytule „Księżyc nad Cieszynem”.

Hulka-Laskowski zajmował się także studium nad literaturą. Przygotował m.in. tom „Pięć wieków herezji. wypisy z literatury polskiej. Zebrał i wstępem opatrzył Paweł Hulka-Laskowski”, którą to książkę Magiera omówiła serwując słuchaczom co ciekawsze z niej cytaty.


Spotkania Dyskusyjnego Klubu Propozycji odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w cieszyńskim Domu Narodowym. Ich organizatorem jest Macierz Ziemi Cieszyńskiej – Koło nr 2 Mały Jaworowy we współpracy z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury Dom Narodowy.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: