Drzewa Dobrej Woli, czyli kolejne magnolie w Cieszynie
W związku z Rokiem Wolności, czyli 30. rocznicą obrad Okrągłego Stołu, w mieście położonym przy rzece oddzielającej Polskę od Czech, zasadzone zostaną dwie magnolie, na cześć dwóch pierwszych dam z krajów, które w tamtym okresie przechodziły transformację ustrojową — bez mądrego wsparcia Pierwszych Dam, o roli których nie zawsze pamiętamy. W zeszłym roku, w rocznicę 85. urodzin Olgi Havlovej, by uczcić jej pamięć, na terenie Republiki Czeskiej, ale także w kilku polskich miastach, sadzono drzewa Dobrej Woli. W tym roku projekt Czeskiego Centrum oraz Komitetu Dobrej Woli — Fundacji im. Olgi Havlovej jest kontynuowany. Chcielibyśmy także uhonorować i docenić wkład Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Danuty Wałęsy – wyjaśniają osoby zaangażowane w projekt.
Magnolie zostaną posadzone przy Uliczce Cieszyńskich Kobiet, która przypomina, jak ważne role w budowaniu codzienności i pokonywaniu trudności pełniły i wciąż pełnią kobiety. Popularne w Cieszynie rośliny pojawią się tuż obok kamieni z fundamentów danego zamku, co ma symbolicznie oznaczać, że obie panie były niczym opoka w czasach przemian. Drzewka zostaną posadzone w trakcie uroczystości, która odbędzie się 27 kwietnia 2019 roku o godzinie 16:30 na cieszyński Wzgórzu Zamkowym.
Danuta Wałęsa to pierwsza dama Polski w latach 1990 – 1995. Zajmowała się wychowaniem dzieci i wspieraniem męża, w którego imieniu w 1983 roku odebrała Pokojową Nagrodę Nobla. Angażowała się w działania na rzecz rozwoju kultury i wspierana osób niepełnosprawnych. Uhonorowana Krzyżem Komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla niepodległości RP oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej. Chociaż jej aktywność w mediach jest już mniejsza niż w latach 90. ubiegłego wieku, wciąż zdarza jej się udzielać wywiadów, czy zabrać głos w istotnych społecznie sprawach. W 2012 wydała autobiografię.
Olga Havlova urodziła się i zmarła w Pradze. Dała się poznać jako żona byłego prezydenta Czech, Vaclava Havla, w okresie przed przemianą prezydenta Czechosłowacji. Angażowała się w działalność społeczną. Była współzałożycielką Komitetu Obrony Niesprawiedliwie Prześladowanych. Działała również w radzie redakcyjnej czasopisma o tematyce teatru (O divadle). Od 1990 roku była przewodniczącą organizacji charytatywnych, których celem było wspieranie osób niepełnosprawnych. W 1995 roku otrzymała tytuł Kobiety Roku. Pośmiertnie oznaczona orderem Masaryka I Klasy za zasługi dla demokracji i praw człowieka.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.