Dożynki w Simoradzu

W sobotnie popołudnie 2 września Gmina Dębowiec dziękowała za swoje plony podczas Dożynek Gminnych, które w tym roku odbyły się w Simoradzu.

W Gminie Dębowiec ze względu na jej rolniczy charakter, dożynki cieszą się duża popularnością i mają wielu zwolenników wśród mieszkańców. Święto Plonów odbywa się corocznie w różnych sołectwach. Obchodom zawsze towarzyszy korowód dożynkowy, występy regionalne, a także błogosławieństwo chleba. Z kolei tańce i muzyka w połączeniu z wyśmienitą lokalną kuchnią oraz smakowitymi trunkami, sprawiają, że cała zabawa trwa do białego rana.

Barwny korowód składający się z bryczki, motocykli, ciągników z przeróżnym sprzętem rolniczym i wozów strażackich przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Jasienicy pod kierownictwem Wincentego Świńczyka wyruszał z Simoradza, prezentując się w całej krasie licznie zebranej widowni. Zaszczytną funkcję gazdów tegorocznych dożynek pełnili Państwo Katarzyna i Marek Kubicius z Simoradza. Gazdowie od 2002 r. prowadzą gospodarstwo rolne - pokoleniowe o powierzchni 16 ha położone w Simoradzu. Do 2009 roku zajmowali się hodowlą trzody chlewnej i bydła, obecnie zajmują się głównie uprawą zbóż - głownie pszenicy i kukurydzy.

O godzinie 15.00 rozpoczęła się najważniejsza część uroczystości - ceremonia dożynkowa oraz nabożeństwo ekumeniczne połączone z błogosławieństwem chleba, które poprowadził ks. Marek Kulig z parafii katolickiej w Simoradzu oraz ks. Marcin Radka Matejko z parafii ewangelickiej w Skoczowie. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Simoradzu wniosły dożynkowy chleb. W tym roku wieniec dożynkowy miał kształt dzwonu na cześć Dzwonu św. Jakuba z XV, który po 72 latach tułaczki, szczęśliwie powrócił do parafii w Simoradzu. Po uroczystej ceremonii przekazania chleba podziękowania dla rolników, ale także dla wszystkich mieszkańców gminy złożyli Wójt Gminy Dębowiec – Tomasz Branny oraz Przewodniczący Rady Gminy Marian Matejczuk oraz obecny na uroczystości Poseł RP, Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

W swoim wystąpieniu wójt dziękował rolnikom za trudny zawód jakim jest praca na roli oraz za podtrzymywanie tradycji: - Uroczystością dożynek zamykamy tegoroczne żniwa. ...Wasza obecność pozwala podtrzymać tę piękna tradycję, chcemy w ten sposób uczcić pracę rolnika, której owoce są uzależnione od wielu okoliczności. Nie ma też określonej godziny na jej rozpoczęcie i zakończenie. W swoim wystąpieniu podkreślił, jak trudny był to rok dla rolników: - […] wyjątkowo silne nawałnice i grad w wielu gospodarstwach naszej gminy wyrządził znaczne straty. Przyroda nie szczędziła rolnikom przeciwności i pokazała, jak bardzo człowiek jest zależny od sił natury. W niektórych gospodarstwach zniszczone zostały nie tylko całoroczne plony, ale również domy i budynki gospodarskie. Determinacja i wytrwałość zawsze towarzysząca pracy rolnika sprawiły, że mimo wszystko zebraliśmy dobry plon.

Gospodarz dziękował nie tylko rolnikom, ale również wszystkim którzy w tym trudnym czasie przyczynili się do likwidowania skutków nawałnic i ulewnych deszczy - strażakom, organizacją społecznym oraz wszystkim ludziom dobrej woli, których bezinteresowna pomoc pomogła przywrócić codzienne funkcjonowanie. Szczególne podziękowania Wójta skierowane zostały na ręce gazdów tegorocznych dożynek, reprezentujących rolników Simoradza oraz całej gminy. Dziękował wszystkim Sołectwom Gminy Dębowiec, za przygotowanie barwnego korowodu, Sołtysowi Simoradza Piotrowi Burawie z Radą Sołecką oraz mieszkańcom i organizacjom społecznym za czynny udział w dożynkach, księżom, gościom, delegacjom, ale przede wszystkim mieszkańcom naszej gminy za udział w tym ważnym dla naszej gminy święcie.

To szczególe i ważne święto było doskonałą okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych spośród mieszkańców Gminy Dębowiec. "Laur Dębowego Liścia" trafił do:
Stanisława Wawrzyczka z Dębowca – za wieloletnią działalność na rzecz OSP w Dębowcu, krzewienie zasad ochrony przeciwpożarowej i wspieranie działalności OSP.
Urszuli Kaczmarczyk z Simoradza – za wieloletnią działalność społeczną na rzecz LKS „Wyzwolenie” w Simoradzu, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz sołectwa Simoradz
Haliny Chwastek z Łączki– za aktywną działalność na rzecz Koła Gospodyń Wiejskich oraz bezinteresowną pracę na rzecz lokalnej społeczności
Reginy Serwotki z Dębowca – za szczególny wkład w propagowanie czytelnictwa na terenie gminy oraz dbałość o pozytywny wizerunek Gminnej Biblioteki Publicznej w Dębowcu
Drużyny Juniorów LKS „Wyzwolenie” Simoradz – za zajęcie I miejsca w rozgrywkach IV Ligi Podokręgu Skoczów jesień 2016 oraz awans do III Ligi 2017r.
Pawła Grzybka z Łączki – za wybitne osiągnięcia w nauce, zajęcie finałowych miejsc w wojewódzkich konkursach przedmiotowych

Honorową nagrodę „Laur Dębowego Liścia” otrzymał
Krzysztof Błaszczak ze Skoczowa– za upowszechnianie i rozwój sportu, edukacji i kultury na terenie Gminy Dębowiec, a także prowadzenie działalności na rzecz integracji różnych środowisk oraz krzewienia działalności sportowej.

Po zakończenie ceremonii gospodarz i gazdowie uroczystości podzielili się z zebranymi dożynkowym kołoczem.
W części artystycznej, jako pierwsze na scenie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Simoradzu prezentując się w wierszach i tańcach, który pieczołowicie trenowały pod okiem p. Joanny Sławińskiej i p. Pauliny Krzyżowskiej. W programie tegorocznych dożynek nie zabrakło również występu śląskiego zespołu Brygida i Robert Łukowscy ochoczo przyjętego przez publiczność. Kolejno na scenie zaprezentował się Zespól Silesian Tyrol Band prezentując folklor bawarski. Wieczornej zabawie towarzyszył zespół Fortis.

Organizatorzy składają ogromne podziękowania dla Sołectwa Simoradz przede wszystkim za ochocze podjęcie inicjatywy organizacji imprezy, ale także za trud i ogrom pracy włożony w przygotowanie tegorocznych dożynek, które dzięki ciężkiej pracy i ogromnemu zaangażowaniu były na naprawdę wysokim poziomie. - Dziekujemy Radzie Sołeckiej z Simoradza z Sołtysem Piotrem Burawą, Klubowi Sportowemu LKS Wyzwolenie - Paniom: Dorocie Burawa, Dagmarze Burawa, Agnieszce Łata, Grażynie Madzia, Urszuli Kaczmarczyk, Gabrieli Kuczera, to dzięki Wam dożynkowa scena i dożynkowe dekoracje tak pięknie się prezentowały, OSP Simoradz z Prezesem Tomaszem Kubaczka. Szczególnie podziękowania składamy na ręce gazdów tegorocznych Dożynek Państwu Katarzynie i Markowi Kubicius z Simoradza. Dziękujemy wszystkim rolnikom za wspaniale przygotowany korowód dożynkowy, zaangażowanym w organizację tegorocznych dożynek w szczególności: wszystkim jednostkom straży Gminy Dębowiec z Naczelnikiem Remigiuszem Hanuskiem za zabezpieczenie trasy przejazdu korowodu dożynkowego, policji, nauczycielom. Joannie Sławińskiej i Paulinie Krzyżowskiej za profesjonalne przygotowanie występu dzieci, p.Karolowi Chwastek, p. Karolowi Hałgas, pracownikom Gminy Dębowiec oraz wszystkim zaangażowanym mieszkańcom Sołectwa Simoradz i nie tylko.

Zobacz przejazd korowodu:

 

Waldemar Śniegoń

źródło: OX.PL
dodał: WŚ

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-09-05 22:04:25
bronek91: Dzięki Bogu że jako gazdów wzięli Państwo Kubicius z Simoradza a nie prezesa miejscowej RSP. Już sam wygląd i stan utrzymania mienia RSP odstrasza a pozycja nie przypomina nawet cienia tej z czasów Pana Kubaloka. Widać, że nie przyznali medalu, bo nie było za co...
2017-09-05 22:16:33
ciamajda: Zobacz przejazd korowodu. Ale chyba z dożynek a nie z doRZynek?
2017-09-05 22:26:21
zeten: Dzięki Ci \"ciamajda\" już poprawiłem hehe ;)
2017-09-06 17:39:58
Iwan: Nie znam prezesa RSP ale bronek91 za prezesa Kubaloka było takie pijaństwo w spółdzielni że szok. Za co pili pracownicy na pewno nie za swoje. Kradzież nie miała granic. Mało tego pili a potem siadali za kierownicę i to prawie każdy dzień.<br />Jak na tym pijaństwie cierpiały rodziny to ci niejedna żona tamtejszych pracowników powie. Nie znam dzisiejszej sytuacji.
2017-09-06 19:44:32
bronek91: @Iwan<br />W Polsce od tego czasu wzrosło spożycie alkoholu. Chcesz dowód? Porównaj sobie wyposażenie sklepu spożywczego obecnie a z tamtego okresu, ile tam mleka a ile alkoholu. Same dzieci tego nie spijają. Dlaczego problem alkoholu łączysz z nieudolnym zarządem? Sugerujesz jakiś związek? Pan Prezes za Pana Kubaloka też tam pracował....... nawet prowadził..... a to co Ty piszesz, dobrze nie świadczy. Dziękuję Iwan za opinię w tej sprawie. O tych żonach.... Jak jest coś na rzeczy, podeślij parę adresów... A jak nie znasz dzisiejszej sytuacji, to przyjedź i powąchaj, jak miejscowy mikroklimat jest wzbogacany w różnego rodzaju doznania zapachowe. Jak masz coś więcej w tym temacie do powiedzenia.... śmiało, ale tylko informacje potwierdzone.
2017-09-06 20:04:33
Iwan: Panie bronek91 proszę czytać z zrozumieniem wszystko co pisze działo się za Kubaloka wychwalanego przez Ciebie dzisiejszej sytuacji nie znam a za pana Kubaloka spółdzielnie miały dotacje od państwa a dorabiały na usługach budowlanych na najmowaniu innym firmom ciągników np do rozładowania wagonów na PKP Skoczów. Pamiętam dokładnie i źle wspominam tą spółdzielnię.
2017-09-06 20:23:25
bronek91: @Iwan<br />Jeszcze raz... <br />1)Nie pili wtedy tylko tam i fuch też nie robili tylko tam.<br />2)Czym innym jest pozycja, czym innym nawyki pracowników, a propos wcale nie wyjątkowe w skali kraju. <br />3) Jak społeczeństwo piło wtedy, tak samo, a nawet więcej, pije się obecnie. Dowód wyposażenie zwykłego sklepu. Bez pobytu nie ma zbytu, zatem te alkohole nie znajdują się tam przypadkowo. <br /><br />O jednym zapomniałem<br />Różnica <br />1) Wtedy piło się w czasie pracy <br />2) Obecnie pije się po pracy, co do zasady<br />Rozumiesz?<br />Zatem opisana przez Ciebie sytuacja zdaje się co do zasady istnieć bez zmian.<br />Resztę pomijam, bo jeszcze ktoś wyskoczy, iż ten wątek dotyczy czego innego. <br /><br />Jaki z tym związek mają wszelkiego typu imprezy okolicznościowe, jak festyny, dożynki? <br />Przychodzą tam całe rodziny z dziećmi i po części oficjalnej kultywuje się narodową tradycję. Dzieci to widzą i patologia pozostaje a napis na alkoholach 18+ zachęca nieletnich do spożywania, zamiast zniechęcać. Nie chodzi, żeby takich rzeczy nie organizować, ale zmienić nastawienie społeczne po części oficjalnej. Tylko jest kolejne pytanie.... Kto wtedy przyjdzie?
2017-09-07 07:14:38
krzysztof.mm: Totalne pijaństwo i powszechne, bezczelne złodziejstwo za komuny było typowe nie tylko dla simoradzkiej spółdzielni. Teraz te patologie została niemal zupełnie wyeliminowana z realiów polskich firm.<br /><br />W ręcznie regulowanej przez partię gospodarce na swoje wychodziły firmy, które dostawały błogosławieństwo partyjnych sekretarzy - nic to nie miało wspólnego z efektami ich pracy.<br /><br />Nie sposób bez komentarza zostawić idiotycznych opinii drwala bronka, typu \&quot;teraz się więcej pije, bo wódki w sklepach więcej\&quot;. Według tej prosto z lasu logiki to dla przykładu i sra się zdecydowanie więcej, bo za komuny papier toaletowy był towarem skrajnie deficytowym, dziś mamy go całe palety w sklepach w każdej wiosce. <br />No cóż - w końcu bez idiotów nie byłoby mądrych.
2017-09-07 22:09:15
bronek91: krzysztof.mm<br />Gdyby nie ten drwal, to twój idol Michnik, nie miałby na czym drukować tych swoich propagandowych popłuczyn. Nie miałbyś nawet tego luksusowego papieru... Tak a propos, wiesz dlaczego masz teraz papier toaletowy w sklepie? Za PRL ludzie czytali Wyborczą a dziś idzie cały nakład na przemiał na papier, do tego tylko nadaje się twoja propaganda. <br /><br />Co do spożycia alkoholu, statystyk nie oszukasz, wystarczy parę sekund, aby zweryfikować iż spożycie alkoholu od PRL wzrosło <br />http://www.egospodarka.pl/95999,Spozycie-alkoholu-w-Polsce-ponizej-sredniej-europejskiej,1,39,1.html<br /><br />Widać nawet, iż zmieniły się preferencje. Dawniej brylowała wódka, dziś piwo. <br /><br />Przykład ze sklepami, był tylko dla wizualizacji. Jakoś nie widzę sklepów z napisami, luksusowy papier 24h. Nie wiem jak u Ciebie, ale duża część sklepów ma specjalne działy monopolowe, które zajmują nieraz 1/3 powierzchni... Jeżeli znasz sklep z taką ekspozycją luksusowego papieru, gratuluję sąsiedztwa...<br /><br />Twój przykład, jak zwykle, bezpodstawny, przesiąknięty propagandą w stylu PiS wytnie wszelkie drzewa, PO zlikwiduje Senat itd. Faktem jest że społeczeństwo jest coraz bardziej napite a festyny, dożynki i podobnego typu imprezy, tylko to wizualizują.
2017-09-07 22:20:35
krzysztof.mm: \&quot;Za PRL ludzie czytali Wyborczą...\&quot;<br />Głupich nie sieją - to o leśnych samosiejkach.<br />Wygląda na lichy młodnik.
2017-09-07 22:40:10
bronek91: Wyborcza=Trybuna Ludu -&gt; teraz rozumiesz....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją