Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dostały obrączki! Małe bociany rosną jak na drożdżach!

Zmierzyli im dzióbki, założyli obrączki – cztery młode bociany w ustrońskim gnieździe mają się dobrze i rosną jak na drożdżach.

Zaglądamy do ustrońskich bocianów – Czantorki i Beskidka, którzy po raz kolejny gniazdują w ustrońskim gnieździe. Pod koniec kwietnia informowaliśmy o tym, że Czantorce udało się złożyć pięć jaj (Już mają pięć jaj ), z których przetrwała czwórka bocianiątek – Jedno dziecko stracili – cztery maluchy do wykarmienia

Małe rosną i z każdym dniem nabierają ciała. Z kolei rodzice uwijają się, żeby nakarmić swoją czeladkę i poszerzyć gniazdo.  Pisklęta otrzymały (w wyniku głosowania Internautów) imiona związane z regionem: Lipek, Herminek, Brenka, Jaworka, a w miniony czwartek (13.06.2024) młode zostały zaobrączkowane.

Obrączkowanie i mierzenie

- Obrączkowanie odbyło się dzięki wsparciu i organizacji przez Urząd Miejski w Ustroniu. Obrączkował pan Robert Kruszyk, biolog i ornitolog. Dziękujemy. Obrączkowanie odbyło się od godz. 17:00, zakończyło 17:20. Pisklęta były same, gdyż Czantorka zostawiła je 16:56, po karmieniu, zanim podnośnik został uruchomiony. Bocianięta otrzymały czarne obrączki typu ELSA na lewe golenie. Została zmierzona długość dziobów – informuje  Ewa Głogowska prowadząca stronę www.bocianyustron.pl i facebookową grupę Bociany Ustroń - Poland.

Bocianie dzieciaki:

pierwszy leżał młodszy starszak Herminek (37 dni)

drugi najstarszy - Lipek (37 dni)

trzeci średniak - Brenka (35 dni)

czwarty najmłodszy - Jaworka (33 dni)

Długość dziobów według starszeństwa: 100,55 mm; 94,01 mm; 85,16 mm; 77,37 mm.

Gniazdo oczyszczono z widocznych folii oraz sznurka, który znajdował się pod warstwą siana. - Drodzy obserwatorzy, będąc w terenie zabierajcie znalezione sznurki!!! – apeluje Ewa Głogowska.

Obrączkowanie ptaków jest ogólnoświatowym projektem. Dzięki obrączkom poznajemy szlaki migracyjne, zwyczaje lęgowe, historie poszczególnych ptaków. Zakładanie obrączek to pierwszy krok, drugi, to ich odczytywanie. Każdy, kto odczyta obrączkę np. bociana, może zgłosić do centrali https://ring.stornit.gda.pl/

Nie dokarmiamy bocianów!

Gotowane mięso, flaki, a nawet kawałki skór – to nie jest pokarm dla młodych bocianów!

- Dokarmianie bocianów ustrońskich? To nie jest śmieszne. Czantorka przynosi pisklętom mięso! Ktoś dokarmia, ktoś, kto ma dostęp do dużej ilości mięsa drobiowego. Są to działania na szkodę bocianów. Apeluję o rozsądek, bociany nie powinny jeść gotowanego mięsa, a takie przynosi samica pisklętom. W ośrodkach rehabilitacji karmi się leczone bociany mięsem drobiowym, ale na litość - ono musi być surowe!!! Dzikich bocianów nigdy się nie dokarmia, a tym bardziej gotowanym mięsem! – komentuje Ewa Głogowska: - Zdarzało się, że oprócz gotowanego mięsa samica dawała pisklętom długie flaki i całe płaty skór świńskich. Nie trudno sobie wyobrazić jak bardzo takie jedzenie było niebezpieczne dla piskląt – dodaje.


W ciągu 17 sezonów lęgowych w gnieździe w Ustroniu zostało zniesionych 77  jaj, wykluło się 55 piskląt, wychowało się 30 młodych bocianów. Nie brakowało radosnych chwil, kiedy np. w gnieździe wykluły się czworaczki (Czytaj: Mamy czworaczki), ale i tragedii i dramatów (Czytaj: Zabił trójkę dzieci).

Fascynujące losy ustrońskich bocianów śledzi wiele osób, na przeznaczonej dla nich transmisji online na YouTube jest ponad trzy tysiące subskrybentów. Całodobowy monitoring bocianów wraz z dźwiękiem ma stałych bywalców i miłośników, którzy cieszą się z każdego nowego jajka czy pisklaka i z przejęciem obserwują i komentują losy boćków.

Życie ustrońskich boćków można śledzić na żywo na kanale: Bociany Ustroń

 

 

NG/mat.pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: