Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dla zainteresowanych sztuką i rzemiosłem

Tradycyjne techniki i rzemiosła twórczo wykorzystywane przez projektantów to jeden z trendów mocno widocznych na wszystkich targach, wystawach i innych znaczących w świecie designu imprezach. Rzemiosło, rękodzieło powróciły w wielkim stylu! Zaczynamy ponownie cenić to co domowe, wytworzone własnymi rękami. To już nie tylko moda, ale coraz częściej filozofia życia - w zgodzie z naturą, w trosce o środowisko. 

Chodzi nie tylko o przedmioty, którymi się otaczamy, ale i własnoręcznie hodowane czy wytwarzane produkty spożywcze, kosmetyki. Jednym słowem coraz więcej ludzi stara się żyć wolniej, zdrowiej, bardziej uważnie i świadomie, pielęgnując wiedzę i umiejętności nabyte przez pokolenia.

Zachowaniu tradycji służy projekt „Akademia Tradycyjnego Rzemiosła. Rozwój oferty turystycznej Euroregionu Śląsk Cieszyński” prowadzony przez Zamek Cieszyn oraz jabłonkowski oddział PZKO w Republice Czeskiej. By móc czerpać z bogactwa kultury materialnej, która jest kapitałem Śląska Cieszyńskiego, warto ją najpierw poznać. By twórczo wykorzystywać dawne techniki, warto się ich nauczyć. A najlepiej uczyć się od mistrzów. Dlatego organizatorzy zapraszają na cykl warsztatów. Poprowadzą je ludzie, którzy z pasją zgłębiają tradycyjne metody wytwarzania najróżniejszych produktów.

- Warsztaty organizujemy z myślą o uczniach i studentach szkól artystycznych, młodych projektantach, osobach zainteresowanych sztuką rzemiosła. Udział w nich jest bezpłatny – informuje Beata Mońka z Zamku Cieszyn. 

Harmonogram pozostałych warsztatów: 

Warsztaty kołodziejstwa
Termin: 8-9.10.2011

Prowadzący: Augustyn Krystynik - pochodzi z Czech, od kilkunastu lat zajmuje się rzemiosłem m.in. kołodziejstwem czyli wyrobem drewnianych części do wozów, sań, a w szczególności kół.
Opis: Na warsztatach uczestnicy poznają podstawy kołodziejstwa, m.in. proces powstawania koła drewnianego.

Warsztaty bednarskie
Termin: 8-9.10.2011

Prowadzący: Jan Ďurkáč - rzemieślnik ze Słowacji, który zajmuje się stolarstwem, wyrobem tradycyjnych drewnianych narzędzi, naczyń gospodarskich oraz bednarstwem czyli wyrobem naczyń drewnianych metodą klepkową.
Opis: Uczestnicy warsztatów poznają podstawy bednarstwa.

Warsztaty inkrustracji 
Termin: 19-21.10.2011

Prowadzący: Jerzy Wałga z Cieszyna – zajmuje się naprawą i renowacją starych przedmiotów, jak i wyrobem i zdobieniem strzelb „cieszynek”, charakterystycznej dla Śląska Cieszyńskiego broni palnej.
Opis: uczestnicy warsztatów poznają technikę inkrustracji.  

Warsztaty druciarstwa
Termin: 5-6.11.2011

Prowadzący: Robert Hozak ze Słowacji jest kontynuatorem wieloletnich rodzinnych tradycji. Od siedemnastu lat zajmuje się wyrobem przedmiotów użytkowych jak: miski, koszyki oraz biżuteria z drutu. Prowadzi warsztaty, uczestniczy w Jarmarkach rzemieślniczych.
Opis: Uczestnicy poznają technikę wyplatania z drutu przedmiotów codziennego użytku oraz biżuterii.  

Warsztaty kowalstwa artystycznego
Termin: październik/listopad 

Prowadzący: Jacek i Władysław Jurysowie z Cieszyna – od lat zgłębiają tajniki dawnych, często niemal całkowicie zapomnianych technik kowalskich. Zajmują się także konserwacją i odtwarzaniem zabytków sztuki kowalskiej z ubiegłych wieków.
Opis: Na warsztatach uczestnicy poznają podstawy techniki kowalstwa.

Warsztaty wyrobu kiełbas domową metodą
 Prowadzący: Leszek Szymczak z Wisły – od kilkudziesięciu lat działa w branży mięsnej, prowadzi gospodarstwo agroturystyczne, w którym uczy gości wytwarzania wyrobów mięsnych według starych i wypróbowanych domowych metod.  
Opis: Podczas warsztatów będzie można poznać tradycyjne, domowe metody wytwarzania kiełbas
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: