Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rosjanin aresztowany za przerzut ludzi przez polską granicę

27-letni obywatel Rosji, który uczestniczył w działaniach grupy przestępczej organizującej przerzuty ludzi przez polską granicę m.in. w Cieszynie-Boguszowicach, został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Cieszynie. Śledztwo było prowadzone od 2006 roku, Rosjanin został zatrzymany w Niemczech, gdzie próbował ukryć się przed Europejskim Nakazem Aresztowania.

Początki sprawy sięgają 2006 roku, kiedy udało się wykryć przerzut 17 cudzoziemców w Cieszynie-Boguszowicach: - Na ślad działania, nastawionych na zysk, przemytników ludzi trafili funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej po tym, jak w czerwcu 2006 roku, w przejściu granicznym w Cieszynie-Boguszowicach, udaremnili przerzut 17 cudzoziemców. 9 dorosłych osób - kobiet i mężczyzn oraz 8 dzieci ukrytych było w niewielkiej przestrzeni, za ładunkiem drewna transportowanego do Włoch. Wszczęte w tej sprawie przez Straż Graniczną śledztwo doprowadziło do ustalenia zamieszanych w proceder osób – Polaków i cudzoziemców. Jedną z nich był 27-letni obywatel Rosji narodowości czeczeńskiej, który ukrył się na terytorium Niemiec - informuje  Rzecznik Prasowy Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu ppłk SG Cezary Zaborski.

27-letni Rosjanin był jednym z wielu członków grupy przestępczej, która w maju i czerwcu 2006 zorganizowała przerzut co najmniej 29 osób przez polską granicę: - Obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej – dorośli i dzieci, byli przewożeni przez granicę w naczepach samochodów ciężarowych TIR, w warunkach zagrażających ich zdrowiu i życiu, ukryci między transportowanymi towarami. Po nielegalnym przekroczeniu polskiej granicy, w ten sam sposób przewożeni byli dalej, do krajów docelowych: Austrii i Włoch. Za przerzut płacili organizatorom po 250 euro - podaje Rzecznik Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

27-latka zajmował się rozmowami z kierowcami TIR-ów. Ustalał terminy przerzutu oraz dowożenie osób w ustalone miejsce, a na koniec ukrycie ludzi we wnętrzu naczep. Prócz Rosjanina w stan oskarżenia postawiono jeszcze 10 innych osób: - 6 z tych osób – Polaków i cudzoziemców objętych zostało aktem oskarżenia i zostało skazanych wyrokiem sądu za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu organizowanie innym osobom przekraczania granicy państwowej wbrew przepisom - podaje ppłk SG Cezary Zaborski.

(red.)

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: