Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czterdziestka i pomysł na morderstwo

Od 15 marca Ustroń żyje teatrem. Wszystko za sprawą XIV Ustrońskich Spotkań Teatralnych. Dziś półmetek imprezy, do zobaczenia pozostały już tylko dwa spektakle: znakomita komedia ''Czterdziestka w opałach'' z Katarzyną Żak (Solejukowa z 'Rancza', Alina z 'Miodowych lat') oraz spektakl kryminalny 'Pomysł na morderstwo' Sceny Polskiej z Czeskiego Cieszyna.

Tytułowa "czterdziestka", Lilka, ciągle czuje się nastolatką. Nie przejmuje się metryką. Widzowie poznają ją nad Bałtykiem podczas rodzinnego urlopu z mężem i dwójką dzieci: - Pomiędzy ośrodkiem wczasowym, smażalnią a piaszczystymi wydmami udaje jej się wplątać w mnóstwo zabawnych i kłopotliwych sytuacji. Kto by pomyślał jak wiele może się zdarzyć podczas jednego turnusu wczasowego. To tu Lilka przeżywa fascynację lokalnym amantem, walczy o męża z niebezpieczną famme fatale, prowadzi prywatne śledztwo. W przerwach z trudem opanowuje dwóch urwisów, spotyka licealną miłość i … czasem się opala. Lilka uważa, że nie wygląda już tak dobrze jak kiedyś. Czuje , że mężczyźni przestali zwracać na nią uwagę. Ma wrażenie, że znudziła się już mężowi i że ten chętnie wymieniłby ją na „nowszy model”. Ale czy tak jest naprawdę? Może to tylko jej rozbuchana wyobraźnia podsuwa jej nieuzasadnione obawy? Jednoosobowy show komediowy w wykonaniu Katarzyny Żak to drwina ze stereotypów związanych z wiekiem. Wnikliwa i pełna ciepła analiza kobiecych fobii i kompleksów. Spojrzenie z dystansu na prawdziwe i te zupełnie wymyślone problemy w związkach. Zbiorowa terapia śmiechem!- opisuje przedstawienie Barbara Nawrotek-Żmijewska dyrektor ustrońskiej "Prażakówki".

17 marca dominować będzie wątek kryminalny. Najnowsza sztuka Sceny Polskiej z Czeskiego Cieszyna powstała wg Edwarda Taylora w przekładzie Elżbiety Woźniak: - Z jednej strony klasyczny kryminał trzymający w napięciu, z drugiej zaś pastisz gatunku, jego schematów i konwencji. Główni bohaterowie, Harry i Paul, to nierozłączni autorzy powieści kryminalnych. Łączy ich wspólna praca, ale różnią odmienne charaktery. W domu jednego z pisarzy, stojącym samotnie na angielskim wybrzeżu, rozegrają się dramatyczne wydarzenia, które obnażą istotę związków łączących bohaterów. Tutaj też zostanie uknuta ponura intryga, której finałem będzie morderstwo. Jest to więc z jednej strony trzymający w napięciu thriller, z drugiej zaś gra konwencjami, schematami i motywami literatury kryminalnej. To odwołanie do najlepszych tradycji Teatru Sensacji, a jednocześnie przewrotna gra z widzem, który wciągnięty jest nie tylko w sieć sensacyjnych zagadek, ale też teatralną zabawę w skojarzenia filmowe i literackie - opowiada dyrektor.

Ustroń co roku zmienia się w teatralne miasto właśnie za sprawą UST:- To już XIV edycja imprezy, jak co roku zainteresowanie jest duże. Na spektakle przychodzą stali widzowie, mieszkańcy i kuracjusze, jest również sporo nowych osób. Dziś wieczorem nasza sala na 300 osób będzie pełna, zostało już tylko kilkanaście biletów - mówi Katarzyna Rymanowska z MDK "Prażakówka".

Na sobotnie spotkanie z kryminałem jest jeszcze trochę biletów, ale warto się pospieszyć, gdyż przedstawienie z Czeskiego Cieszyna cieszy się również ogromnym zainteresowaniem.

16 marca – piątek – godz. 18.00
„Czterdziestka w opałach” w wykonaniu Katarzyny Żak
małżeńska komedia pomyłek
cena biletu 30 zł

17 marca – sobota – godz. 18.00
„Pomysł na morderstwo” w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej
Teatru z Czeskiego Cieszyna
spektakl kryminalny
cena biletu 30 zł

MDK "Prażakówka",
43-450, Ustroń,
ul. Daszyńskiego 28
tel:(33) 854 29 06,  (33) 854 56 05
e-mail:  mdk@ustron.pl

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: