Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (49)

W czwartek (09.04.) rząd przedłużył do 19.04. m.in. zamknięcie instytucji związanych z kulturą, a więc również bibliotek. Tak więc na pewno jeszcze przez tydzień nie wypożyczymy nic do poczytania w wersji papierowej ale portale internetowe nadal zapraszają do darmowego korzystania z ich katalogów.

Na najbliższe dni proponujemy trzy tytuły, które może wypełnią wolny czas. Najpierw romans obyczajowy Judith McNaught „Szepty w świetle księżyca” Milioner Carter Reynolds zaprasza do swej luksusowej rezydencji w Palm Beach dorosłą córkę Sloan, którą nie interesował się przez blisko trzydzieści lat. Sloan, pracownica policji, nie ma ochoty na kontakt z nieznanym ojcem, zmienia jednak decyzję po otrzymaniu propozycji współpracy z FBI. W domu ojca dziewczyna poznaje starszą siostrę oraz imponującą prababkę, spotyka również mężczyznę swego życia. Ich romans zostaje przerwany przez brutalne morderstwo. Rozpoczyna się śledztwo, w którym wszyscy są podejrzani, ale najbardziej Sloan...

W miniony czwartek skończyłem czytanie – słuchanie polskiego kryminału sensacyjnego „Ostra jazda” autorstwa Ryszarda Ćwirleja.  Jest rok 2015. Cały kraj szykuje się do wyborów parlamentarnych, a Europą wstrząsa kryzys uchodźczy. W Poznaniu niedaleko szkoły oficerskiej żołnierze znajdują zwłoki swojego kolegi. Podoficer został zastrzelony. Żandarmeria Wojskowa rozpoczyna śledztwo, ale jest ono prowadzone tak nieudolnie, że większość śladów, które mogłyby pomóc w odnalezieniu mordercy, zostaje zatarta i dosłownie zadeptana.
Kilka tygodni później pewien grzybiarz natrafia w lesie na zwłoki młodej kobiety. Dziewczyna została zabita strzałem w głowę z bliskiej odległości. Wkrótce okazuje się, że była jedną z prostytutek pracujących przy drodze. Śledztwo w sprawie prowadzą policjanci z komendy w pobliskich Szamotułach, a Komenda Wojewódzka w Poznaniu przysyła im do pomocy młodą policjantkę. Dziewczyna z zapałem bierze się do pracy i wkrótce odkrywa, że z tą zbrodnią powiązani są handlarze żywym towarem. Czy te trzy sprawy mają ze sobą coś wspólnego? Tego właśnie będzie musiała się dowiedzieć sierżant Aneta Nowak, policjantka i jednocześnie studentka prawa. Nie będzie osamotniona. W tym trudnym śledztwie pomogą jej starzy znajomi: Mirosław Brodziak (obecnie dyrektor Banku Ziemskiego, którego właścicielem jest Ryszard Grubiński, przyjaciel z dzieciństwa), podinspektor Mariusz Blaszkowski (zastępca Marcinkowskiego), a także dawny milicjant Teofil Olkiewicz (teraz właściciel pijalni Świat Wódek)…

Młodszej grupie czytelników proponujemy książkę naszej młodości, a mianowicie „Król Maciuś I” Janusza Korczaka, Który wniósł naprawdę wiele do polskiej literatury, za co został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury.
Co się stanie, gdy młoda osoba przejmie władze w królestwie? Czy sobie z tym wszystkim poradzi i zadba o państwo tak, jak należy? Tego wszystkiego możemy się dowiedzieć w książce Król Maciuś Pierwszy. Maciuś był młodym chłopcem, który po śmierci swoich rodziców odziedziczył tron. Z jednej strony może wydawać się to super, bo można robić wszystko, co się chce, ale z drugiej spłynęła na niego olbrzymia odpowiedzialność. Nagle stał się odpowiedzialny za całe królestwo i musiał natychmiast dorosnąć. Przyszłość narodu jest w jego małych rękach, a on jako niedoświadczony władca nieraz się potyka. Lud nie jest zadowolony ze sprawowanej władzy i dochodzi nawet do wybuchu wojny. Czy tak młody król poradzi sobie z tym wszystkim sam? Przekonajmy się o tym sami i sprawdźmy, czy dzieci nadają się na władców.

Z okazji Świąt Wielkanocnych Wszystkim miłośnikom książek ale nie tylko życzymy dużo zdrowia, cierpliwości, pogody ducha, wytrwałości i do szybkiego zobaczenia w bibliotekach.

AK

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-11 15:48:01
donekT: „Król Maciuś I” Janusza Korczaka: Dokładnie!!! Również dla bywalców cieszyńskiej przykopy. Łatwiej się już nie da przedstawić funkcjonowania pewnych instytucji.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: