Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn, Ustroń, Istebna: kto kogo popiera?

Już jutro cisza wyborcza przed drugą turą wyborów. W Istebnej, Ustroniu i Cieszynie "za burtą" zostało kilku kandydatów. Którzy z nich zadeklarowali poparcie dla swych wyborczych rywali?

W Istebnej przed pierwszą turą zgłoszonych było trzech kandydatów. Wyniki głosowania pokazały, że „pod kreską” pozostał Rafał Legierski, który zgromadził 10% poparcia wyborców. Na Facebooku zaapelował on do osób, które go poparły, w ten sposób- najbardziej zaawansowane, sensowne i konkretne rozmowy zostały przeprowadzone z obecnym wójtem (Henrykiem Gazurkiem - przyp. red.), który w obecności aktualnych i przyszłych radnych ze swojego komitetu, a także w obecności kandydatów na radnych oraz członków mojego komitetu, zadeklarował przyjęcie kilku postulatów oraz punktów z naszego programu wyborczego, a także podjęcie działań w celu ich wprowadzenia w życie.

W Ustroniu sytuacja przedstawia się bardzo podobnie. Spośród trzech kandydatów najmniejsze poparcie (acz wcale nie małe) uzyskała Adriana Kwapisz-Pietrzyk, której zaufało 22% głosujących Ustroniaków. Również za pośrednictwem Facebooka napisała- 4 listopada zagłosuję na Przemysława Korcza, który podczas ostatnich debat dostrzegł, że rozwiązania programu Ustroń Tworzymy Razem i nasze pomysły są cenne dla Ustronia, a często nawet zbieżne. Zagłosuję, ale będę też oceniać realizacje złożonych obietnic, oczekuję, że będzie skutecznym burmistrzem.

W Cieszynie natomiast startowało aż pięciu kandydatów: poza Gabrielą Staszkiewicz i Ryszardem Macurą, którzy przeszli do drugiej rundy, w wyścigu uczestniczyli Czesław Gluza, Krzysztof Herok i Joanna Wowrzeczka. W kwestii poparcia pozostałej „w boju" dwójki, najbardziej jednoznaczny był Krzysztof Herok, który otwarcie poparł Gabrielę Staszkiewicz. Jego elektorat wyniósł niecałe 7% wyborców w pierwszej turze.

Czesław Gluza nie zadeklarował poparcia dla żadnej ze stron, natomiast Joanna Wowrzeczka, która poza Ryszardem Macurą i Gabrielą Staszkiewicz uzyskała największe poparcie (ok. 20%), wypowiedziała się dość niejednoznacznie: polecam spojrzeć szerzej. Zadajmy sobie pytanie o to, co ciągnie ów wybór za sobą, czyje poparcie, komu bliżej do ludzi, kto nie wyklucza, nie dzieli, kto może rozumieć jak niebezpieczny jest rosnący nacjonalizm i będzie szukać rozwiązań wzmacniających otwartość, demokrację. Burmistrz ma być odważny, a nie zachowawczy. Mądry, a nie tylko rozsądny. Empatyczny, a nie tylko miły. I nie wystarczy „duch współpracy”, potrzebna jest po prostu praca nad współpracą.

O drugiej turze pisaliśmy także tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-11-02 13:04:07
hanbes: Panie Gazurek, w służbie publicznej odpowiedzialni są osoby niezkazitelne. Odpuść waść, w moim mniemaniu miałeś wpadkę na Zaolziu i to jest DYSKWALIFIKACJA!!!! Proszę nie traktować jako hejt, do pani Rabin nie dorasta Pan nawet do pięt...
2018-11-02 13:15:07
bronek91: "kto może rozumieć jak niebezpieczny jest rosnący nacjonalizm"- cytat A kto może rozumieć jak niebezpieczny jest MARKSIZM odradzający się zwłaszcza w wymiarze kulturowym. Pani Joanno, każda akcja spotyka się z reakcją a po naszymu, ni ma dymu bez łognia....
2018-11-02 15:32:12
wyśmienity cwaniaczek: w ostatniej możliwej chwili pragnę przypomnieć NIE GŁOSUJCIE NA PISIORÓW ---!!!!!! rozwinięcie skrótu - "Prawo" i "Sprawiedliwość" i Ojciec Rydzyk.
2018-11-02 18:24:03
Mascarpone1: W Ustroniu Pani Adrianna jednak się z Korczem ułożyła...?!?! no cóż taka jest polityka. Ciekawe co jej obiecali??? Wiceburmistrz? Prezesa w jakiejś spółce miejskiej? (Oprócz TBS bo tam już jest rezerwacja dla aktualnego burmistrza). Niebawem się przekonamy.
2018-11-02 18:53:27
Władek na skuterze: jestem włdek na czerwonym skuterze mam wąsa i jestem nieuprzejmy !ale na kogo zagłosuje to nie wiem!
2018-11-02 20:01:08
jasio11: Kandydat z Istebnej nie jechał w 2015 roku pijany za kierownicą ??? Ktoś coś ???
2018-11-02 20:50:42
krzysztof.mm: w sposób typowy dla całej bolszewickiej formacji i kościoła na których się wspiera, arogancko, bezczelnie i w poczuciu bezkarności, R. Macura za nasze, publiczne pieniądze i łamiąc prawo organizuje sobie w podległym sobie a de facto naszym cieszyńskim teatrze kampanię wyborczą, tak samo szarogęsił się niedawno na cieszyńskim rynku +++ podobnie zachował się obsadzając przesłanym z partyjnej centrali pisowski pasożytem stanowisko wiceburmistrza, potem znajomką fotel dyrektora DN, później zaciekle broniąc oszustki i złodziejki, jego żona-katechetka dziwnym trafem zaraz po wyborach w rządzonym przez pisiactwo mieście została dyrektorką jednej z najbardziej renomowanych szkół - takich grzechów na sumieniu ma wiele, 4 lata wystarczyły by dał się poznać jako drobny cwaniaczek sterowany z plebanii i z partyjnej centrali, kompletnie pozbawiony kompetencji i kwalifikacji do rządzenia miastem lawirant, patron cieszyńskiej koterii i nepotyzmu +++ cuchnącego pospolitym fałszem i zakłamaniem zapaszku dodaje tej postaci, wyzbytej z moralności, przyzwoitości i uczciwości, jej nachalne afiszowanie się kościelnymi koneksjami, symboliką religijną - to szczyty obłudy i hipokryzji +++ dziś suweren szykuje mu taczki - z satysfakcją będę się przyglądał wyprowadzce z ratusza tej wstydliwej pomyłki cieszynioków
2018-11-02 21:36:58
Herr Flick: Kandydat z Istebnej to ten promilowy rajdowiec? Wstyd!!!
2018-11-02 23:16:56
Iwan: krzysztof.mm czytając te Twoje wypociny to straszne szkalowanie nadające się do prokuratury bo burmistrz zrezygnował z etatu v-ce burmistrza. Mam nadzieję ze nikt mądry nie potraktuje na serio ten nienawiścią wiejący wpis bo czegoś podobnego tu nikt nie pisze i administrator powinien takie wpisy blokować. Wydaje mi się że cierpisz na schizofrenię i halucynację w stosunku do burmistrza Macury i powinien mieć ochronę jeśli chodzi o Twoją osobę. Uważam że burmistrz Macura to bardzo porządny i uczciwy człowiek i takiego dobrego burmistrza Cieszyn jeszcze nie miał. Zapraszam wszystkich Cieszyniaków na wybory i oddanie głosu na burmistrza Macurę.
2018-11-02 23:20:50
knefel: ja-sioKrzysio, przyjacielu sympatyczny:) debaty wyraźnie wskazały na kogo głosować. Oczywiście jako społeczność ewangelicka powinniśmy zagłosować zgodnie z wolą naszych księży na nicość, czyli byle co, byle ewangeliczka. Ja jednak uważam że Staszkiewicz nie nadaje się nawet na przewodniczącą RM. ponieważ i tak nie wie co podpisuje. Dlatego na mój głos niema co liczyć. Ale jeśli wygra to duet ja-sioKrzysio+przekupka zapewni Cieszynowi wiele zabawnych i kosztownych atrakcji.
2018-11-02 23:45:31
Donek: Nareszcie knefel też napisał coś mądrego. Jako przewodnicząca rady co zrobiła jak pisało na tym portalu to nawet złe uchwalone ustawy przegłosowała rada a ona jako przewodnicząca na koniec klepła. Podoba jej się stołek i tyle. W swym spocie pisze że będzie dla wszystkich cieszyniaków a co Macura nie był dla wszystkich można na FB na jego portalu posłuchać ile dobrego zrobił dla Cieszyna nie tylko dla siebie poczynając od dworca autobusowego i PKP rondo. Cieszyniacy głosujcie na Ryszarda Macurę bo to dobry wybór.
2018-11-03 05:29:13
krzysztof.mm: trolle się poświęciły, do północy niemal odczekały by wyklikać ostatnie komentarze - tak to jest, gdy starch doope ściska
2018-11-03 11:40:58
tom lem: Niektórzy żałują od świtu, bo przespali swoją szansę ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: