Cieszyn kusi sztuką
Cieszyn kusi sztuką z siłą Fanny Hill. Na festiwale „Wakacyjne kadry” i „Kręgi sztuki” przyjechały osoby z Rzeszowa, Katowic, Krakowa, a nawet… Szczecina. Dopisują też mieszkańcy naszego regionu.
Cieszyn opanowała sztuka. Zresztą nie tylko ona. Poza filmami, koncertami, wystawami i warsztatami, organizatorzy oferują także wykłady – jednym z gości festiwalu jest Ludwik Stomma, który jutro (czwartek) wygłosi wykład: „Levi-Strauss. Kopernik nauk społecznych” (Kawiarnia Noiva, Czeski Cieszyn, godzina 15:00).
Klasyka filmowa i nowości
Na projekcie filmowe zapraszają Hala MOSiR-u, Kino Piast i COK Dom Narodowy. – Dotychczas największym zainteresowaniem widzów spotkał się film „Wenecja” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, który pokazaliśmy w poniedziałek – mówi Wojciech Majewski, dyrektor artystyczny obu festiwali. „Wenecja”, najnowszy film Kolskiego, powstała na bazie opowiadań popularnego pisarza Włodzimierza Odojewskiego. We wtorek tłumy chciały obejrzeć „Mniejsze zło” – najnowszy film Janusza Morgensterna (współautorem scenariusza jest pisarz Janusz Anderman), który opowiada skomplikowaną historię poety w czasach PRL-u. Zadowolenia z projekcji nie odebrał nawet ogromny deszcz, który spotkał widzów wychodzących z Kina „Piast”. Ci, którzy mieli ochotę na klasykę wybrali raczej film „Ksiądz Leon Morin” z rewelacyjną rolą Jeana-Paula Belmondo oraz genialny „Beuna Vista Social Club”. Pomieszanie nowych filmów polskich z klasyką to pomysł organizatorów na „Wakacyjne kadry”.
Nie tylko filmy
- Dla wszystkiego coś miłego, ale wszystko na najwyższym poziomie, to dewiza naszych festiwali – mówi Wojciech Majewski. Wyjątkowo prezentuje się koncertowy program muzyki klasycznej. – Profesor Andrzej Jasiński zachwycił publiczność, która domagała się trzech bisów – opowiada Wojciech Majewski. Na Uniwersytecie Śląskim trwa prezentacji etiud studenckich, między innymi z Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Dużym zainteresowanie cieszą się warsztaty filmowe, które prowadzą specjaliści. Warto wybrać się na spotkania teatralne, wystawy i koncerty plenerowe. - Proszę życzyć nam dobrej pogody – prosi Majewski.
Łukasz Grzesiczak
Czytaj więcej:
Na Wakacyjne Kadry do Cieszyna
Siedem perełek, które trzeba zobaczyć (w subiektywnej ocenie Łukasza Grzesiczaka): Ludwik Stomma, mieszkający we Francji popularny antropolog kultury i felietonista „Polityki”, wygłosi wykład „Levi-Strauss. Kopernik nauk społecznych” (08.07, czwartek, godzina 15:00, kawiarnia Noiva w Czeskim Cieszynie). Claude Lévi-Strauss należy do najciekawszych intelektualistów ostatnich dziesięcioleci, zmarł w roku 2009 w wieku 101 lat. Koncert zespołu Biff. Zespół grający alternatywnego rocka, czterokrotnie w tym roku nominowany do Fryderyków, wystąpi na cieszyńskim Rynku w sobotę o godzinie 20:00. Rzecz obowiązkowa dla wszystkich fanów zespołu Pogodno i tych, którzy kochają alternatywne dźwięki . „Casablanca”. Nie zapomniana fraza: „Zagraj to jeszcze raz, Sam”. Ukochany film Woody Alenna i miliony kinomanów na całym świecie. Zaprasza Hala MOSiR-u (11.07, niedziela, 17:00). „Prosta historia o miłości” – obraz zdobył GRAND PRIX tegorocznego Festiwalu w Gdyni, w konkursie Kina Niezależnego. Reżyser Arkadiusz Jakubik miesza realność i fikcję, sny i jawę i stawia pytania o granice kreacji w sztuce (COK Dom Narodowy, 8.07, czwartek, godzina 17;00). Muzyk, poeta i gawędziarz, kompozytor i aktor (grał w filmie „Xena wojownicza księżniczka”), zagubiony element łańcucha ewolucji między Blues Brothers a Joe Cockerem. Noel Coutts z programem „Blues from everywhere” wystąpi w Teatrze im. A. Mickiewicza (7.07, środa, godzina 22:00). Dominika Łaciak i Jacek Moryc poprowadzą warsztaty dziennikarskie „To polityka lokalna zmienia świat, czyli jak dodemokratyzować samorząd”. (9-10.07, piątek – sobota, Klub Krytyki Politycznej na moście Przyjaźni, od 10 do 15). Plastic People of The Universe to legendarny zespół czeskiego undergroundu. To właśnie w obronie członków tego zespołu podpisano legendarną „Kartę 77”, która stała się początkiem drogi do wolności w Czechosłowacji. W Sali konferencyjnej UŚ, Bielska 62, w sobotę (10.07) o godzinie 14:00 można obejrzeć zapis koncertu, który muzycy dali w krakowskich ogrodach Wydawnictwa Znak (2007) z okazji polskie premiery książki „Tylko krótko, proszę” Vaclava Havla. |
(łg)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
