Był pustostan, jest Centrum
Szpital Śląski w Cieszynie ukończył modernizację Pawilonu IV, w którym mieści się nowa siedziba działającego przy placówce od 2018 roku Centrum Zdrowia Psychicznego. To szczególne miejsce, w którym mieszkańcy powiatu cieszyńskiego, doświadczający trudności natury emocjonalnej i kryzysu psychicznego mogą natychmiast otrzymać bezpłatne wsparcie i profesjonalną pomoc. Bez skierowania i bez zapisywania się na wizytę.
W nowej lokalizacji, w jednym miejscu, pacjenci mają dostęp do kompleksowych świadczeń z zakresu psychoterapii i psychiatrii dziennej, psychiatrii środowiskowej oraz punktu konsultacyjnego.
W nowym obiekcie znajdują się nowoczesne sale terapeutyczne i zajęciowe, m.in. do muzykoterapii i zajęć manualnych. To wszystko w murach zmodernizowanego Pawilonu IV, którego bogata historia sięga aż XIX wieku, a który przez ostatnie lata był pustostanem.
W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, Dyrektor Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Małgorzata Rasała-Tomczyk, przedstawiciele Zarządu Powiatu Cieszyńskiego i Rady Powiatu Cieszyńskiego, dyrekcja i pracownicy Szpitala Śląskiego oraz Centrum Zdrowia Psychicznego, a także liczni zaproszeni goście.
Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Śląskim w Cieszynie powstało w 2018 roku w ramach pilotażowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Ministerstwa Zdrowia. Obecnie, jest to jedna z 4 placówek tego typu w województwie śląskim i 44 w całym kraju.
- Dbałość o zdrowie psychiczne mieszkańców powiatu cieszyńskiego, szczególnie w obecnych, trudnych czasach, jest dla naszej placówki niezwykle istotną kwestią. Dotychczas lokalizacja CZP była rozproszona, dlatego aby spełniała najwyższe standardy, uruchomiliśmy nową siedzibę. Wszystko po to, aby stworzyć jak najbardziej komfortowe, sprzyjające skutecznej terapii, warunki zarówno dla pacjentów, jak i wykwalifikowanego zespołu specjalistów. W nowej siedzibie będzie można w sposób kompleksowy, w jednym miejscu, udzielać świadczeń w zakresie psychiatrii dziennej, psychiatrii środowiskowej i punktu konsultacyjnego, co pozwala na wielokierunkową diagnostykę – wskazuje Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie i dodaje: - Warunki stworzone w nowej lokalizacji odpowiadają najwyższym, dostępnym standardom i umożliwiają dalsze, wzorcowe funkcjonowanie Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie.
Jak działa Centrum?
Proces leczenia w ramach CZP odbywa się w warunkach półstacjonarnych (ambulatoryjnych). Pacjenci przychodzą zwykle na godz. 8 i przebywają w centrum do godz. 14. W tym czasie uczestniczą we wspólnych zajęciach i aktywnościach, mają zaplanowane także sesje terapeutyczne, zarówno indywidualne, jak i grupowe – w zależności od potrzeb. Na każdym etapie pacjenci są objęci specjalistyczną opieką wykwalifikowanego zespołu CZP. Są to lekarze psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci, terapeuci środowiskowi i pielęgniarki. W centrum pracują także asystenci zdrowienia, czyli osoby, które doświadczyły w przeszłości kryzysu psychicznego i dzięki skutecznemu leczeniu, wróciły do zdrowia. Osoby te, to najlepsze przykłady dla pacjentów i wzorce do naśladowania.
Na parterze nowego budynku CZP umiejscowiona jest Poradnia Zdrowia Psychicznego, gdzie pacjent może się leczyć, umawiając się na wizyty lekarskie, psychologiczne czy psychoterapeutyczne.
Nowością w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego jest możliwość skorzystania ze specjalnego Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego, gdzie pacjenci otrzymują natychmiastową pomoc psychologiczną, a następnie podejmowana jest decyzja, w którym kierunku pacjent ma być leczony. Punkt utrzymuje także stały kontakt z jednostkami pomocy społecznej i z rodzinami zgłaszającymi problemy związane z pacjentami.
Z tradycją w nowoczesność
Bogata historia Pawilonu IV, który jest nową siedzibą Centrum Zdrowia Psychicznego, sięga XIX wieku i czasów cesarstwa Austro-Węgier. W latach 60. XX wieku budynek został częściowo rozbudowany. Przed laty w obiekcie znajdował się Oddział Neurologii, który w Szpitalu Śląskim w Cieszynie powstał w 1961 roku. W ostatnim czasie Pawilon IV jako pustostan był wyłączony z użytkowania.
W październiku 2018 roku, po modernizacji otwarto nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy, a z kolei w listopadzie tego samego roku uruchomiono instalację fotowoltaiczną o mocy 137,1 kWp. Rok 2019 zakończył się jedną z kluczowych inwestycji placówki – otwarciem lądowiska dla helikopterów ratunkowych. W 2020 roku uruchomiony został zmodernizowany Pawilon III z Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym, Oddziałem Gruźlicy i Chorób Płuc, a także poradniami specjalistycznymi dedykowanymi tym oddziałom.
Red./mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.








Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
