Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

689 narodzin w cieszyńskim szpitalu

Cieszyńska porodówka podsumowała rok. 689 dzieci urodziło się w Cieszynie. Więcej bo 360 było chłopców i 329 dziewczynek. Najwięcej narodzin miało miejsce początkiem lata.

689 porodów przyjęto w Szpitalu Śląskim w Cieszynie w 2021 roku.  Najwięcej urodzeń miało miejsce w czerwcu – na świecie wówczas powitano 68 maluszków. Z kolei najmniej, bo 38 dzieci, przyszło na świat w styczniu, wraz z początkiem 2021 roku.

– Każde dziecko, które przychodzi na świat w naszym szpitalu to dla personelu ogromna radość i powód do dumy. W tym roku mogliśmy powitać aż 689 maluszków. Cieszymy się, że pomimo trudnej sytuacji epidemicznej tyle kobiet zdecydowało się urodzić w naszej placówce – mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie i dodaje: – Dokładamy wszelkich starań, aby nasze Pacjentki mogły czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas porodu oraz pierwszych dni życia ich dziecka. Dbałość o najwyższą jakość opieki okołoporodowej i świadczenie profesjonalnej opieki medycznej, to dla nas kwestie priorytetowe. W Szpitalu Śląskim funkcjonuje profesjonalny Oddział Ginekologiczno-Położniczy wraz z traktem porodowym oraz Oddział Neonatologiczny, którego wykwalifikowany personel sprawuje specjalistyczną opiekę nad noworodkami.
Większość dzieci przyszła na świat siłami natury. W Szpitalu Śląskim w Cieszynie powitano na świecie także 13 noworodków przedwcześnie urodzonych. Do 689 porodów na cieszyńskiej porodówce, warto dodać także 6 urodzeń pozaszpitalnych. 2 z nich miały miejsce w karetce tuż przed przyjazdem do szpitala, a 4 porody odbyły w warunkach domowych. Młode mamy wraz z maluszkami trafiły następnie do cieszyńskiej placówki.

Rok 2021 na naszym bloku porodowym przyniósł wiele chwil szczęścia, wzruszenia i spełnienia. W naszej pracy ogromną uwagę przywiązujemy do budowania relacji z Pacjentką. Nieustanne wsparcie, pomoc i wzajemne zaufanie na każdym etapie porodu i tuż po nim są kluczowe w opiece nad Mamą i maluszkiem. Staramy się, aby pobyt w szpitalu dla Pacjentek był jak najmniej stresujący. Z tego też powodu chcieliśmy, aby jak najszybciej powróciła możliwość porodów rodzinnych po przerwie spowodowanej pandemią. Od lutego 2021 roku porody z osobą towarzyszącą są cały czas możliwe. Dziękujemy naszym Pacjentkom za zaufanie, jakim nas darzą – podsumowuje mgr Beata Kubok, Położna Oddziałowa Szpitala Śląskiego w Cieszynie.   

W porównaniu do 2020 roku, na cieszyńskiej porodówce urodziło się o 76 dzieci więcej, chociaż działalność Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Oddziału Neonatologicznego przez 2 tygodnie była czasowo zawieszona z powodu prowadzonych prac remontowych.

Jak podsumowuje szpital - Przyszłe Mamy chętnie wybierają Oddział Ginekologiczno-Położniczy cieszyńskiego szpitala na miejsce porodu oraz doceniają troskliwą opiekę położniczą i lekarską, kontakt z personelem i nowocześnie wyposażone sale porodowe. Na bloku porodowym cała uwaga personelu skupiona jest na potrzebach Przyszłej Mamy i jej dziecka. Pacjentki mogą korzystać z wielu naturalnych metod łagodzenia bólu. Kluczowym elementem dla Mamy i noworodka jest także kontakt „skóra do skóry” tuż po porodzie, do którego placówka przywiązuje dużą wagę. Doświadczony personel przez całą dobę udziela młodym Mamom wsparcia, dba o to, aby noworodek jak najwięcej czasu przebywał z Mamą oraz pomaga w rozpoczęciu opieki nad noworodkiem. Szpital stale zaangażowany jest także w propagowanie prawidłowego karmienia piersią. Położne i pielęgniarki edukują kobiety w zakresie laktacji. Służą także wsparciem i pomocą w ewentualnych problemach, dzięki czemu zwiększają skuteczność karmienia sposobem naturalnym, co z kolei wpływa korzystnie na zdrowie nowonarodzonych dzieci. Oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala Śląskiego jest oddziałem o I stopniu referencyjności. Oznacza to,  że zostaje zapewniona opieka Pacjentkom w ciąży prawidłowej i niepowikłanej, rodzącym w terminie oraz zdrowym, donoszonym noworodkom, a także dzieciom urodzonym w 35-37 tygodniu ciąży. Oddział współpracuje jednak ze wszystkimi ośrodkami o wyższym stopniu referencyjności. Atutem cieszyńskiej placówki jest także dobrze wyposażony Oddział Neonatologiczny, który otacza opieką najmłodszych Pacjentów szpitala tuż po porodzie. W przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych personel oddziału zapewnia specjalistyczną pomoc. Bardzo istotne dla zdrowia i bezpieczeństwa noworodków są także liczne badania wykonywane zaraz po urodzeniu – w tym bezpłatny test w kierunku SMA – kwitują pracownicy.

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-19 16:50:13
sierżant_Niemyty_Wycior: Polska pod rządami PiS wyludnia się w zastraszającym tempie - a jak to było z propagandą 500+?... żeby się więcej dzieci rodziło, wszystko jasne
2022-01-19 17:57:56
altacet: Nie było 500+ i rodziło się ponad 1000 dzieci rocznie.
2022-01-19 18:57:51
krzysztof  mm: 'Przepaść demograficzna. Tak dramatycznego roku nie było od wojny. Już zmarło w Polsce w 2021 r. ponad pół miliona osób - to najwyższa liczba od drugiej wojny światowej. Urodziło się też najmniej dzieci od II wojny.' ----> next.gazeta.pl/next/7,151003,27952737,przepasc-demograficzna-tak-dramatycznego-roku-nie-bylo-od-wojny.html#s=BoxOpMT
2022-01-19 19:20:06
krzysztof  mm: liczba zgonów w Polsce: 2017 - 404 tys.; 2018 - 412 tys.; 2019 r. - 410 tys.; w 2020 - 486 tys.; 2021 - 506 tys.
2022-01-19 19:21:45
krzysztof  mm: ponad 6 lat rządów PiS, "rodzina" to jedno z głównych haseł propagandowych tej bandy
2022-01-20 07:11:28
oxjas1: Najpierw PiS pozbyl sie pomocy dla przemocy w rodzinie a teraz ma zniknac pomoc dla dzieci. Sielski kraj. Telefonu Zaufania dla dzieci i mlodziezy nie bedzie, bo drogie ! Od stycznia do wrzesnia 2021 r. 92 dzieci w Polsce odebralo sobie zycie. Od stycznia do wrzesnia 2021 samobojstwo probowalo popelnic ponad 1000 nastolatkow. Dla porownania- w całym 2019 r. odnotowano 64 takie samobojstwa. - [ ] Ministerstwo Zdrowia wydalo miliony zlotych na uszkodzone respiratory (zakupil je minister Szumowski) i maseczki z papieru toaletowego (zakupil je premier Morawiecki). - [ ] Koszt kancelarii premiera Morawieckiego w tym roku to ok. 2 mln dziennie, a nie ma pieniedzy na telefon zaufania dla dzieci i mlodziezy, bo wystarczy jeden telefon do Rzecznika Praw Dzieci - p. Pawlaka. Brak slow a jezeli sie pojawiaja, to tylko niecenzuralne !
2022-01-20 08:10:06
oxjas1: Ps. Na telefon zaufania dla dzieci i mlodiezy potrzebny byl 1 mln zl na caly rok.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: