689 narodzin w cieszyńskim szpitalu
689 porodów przyjęto w Szpitalu Śląskim w Cieszynie w 2021 roku. Najwięcej urodzeń miało miejsce w czerwcu – na świecie wówczas powitano 68 maluszków. Z kolei najmniej, bo 38 dzieci, przyszło na świat w styczniu, wraz z początkiem 2021 roku.
– Każde dziecko, które przychodzi na świat w naszym szpitalu to dla personelu ogromna radość i powód do dumy. W tym roku mogliśmy powitać aż 689 maluszków. Cieszymy się, że pomimo trudnej sytuacji epidemicznej tyle kobiet zdecydowało się urodzić w naszej placówce – mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie i dodaje: – Dokładamy wszelkich starań, aby nasze Pacjentki mogły czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas porodu oraz pierwszych dni życia ich dziecka. Dbałość o najwyższą jakość opieki okołoporodowej i świadczenie profesjonalnej opieki medycznej, to dla nas kwestie priorytetowe. W Szpitalu Śląskim funkcjonuje profesjonalny Oddział Ginekologiczno-Położniczy wraz z traktem porodowym oraz Oddział Neonatologiczny, którego wykwalifikowany personel sprawuje specjalistyczną opiekę nad noworodkami.
Większość dzieci przyszła na świat siłami natury. W Szpitalu Śląskim w Cieszynie powitano na świecie także 13 noworodków przedwcześnie urodzonych. Do 689 porodów na cieszyńskiej porodówce, warto dodać także 6 urodzeń pozaszpitalnych. 2 z nich miały miejsce w karetce tuż przed przyjazdem do szpitala, a 4 porody odbyły w warunkach domowych. Młode mamy wraz z maluszkami trafiły następnie do cieszyńskiej placówki.
– Rok 2021 na naszym bloku porodowym przyniósł wiele chwil szczęścia, wzruszenia i spełnienia. W naszej pracy ogromną uwagę przywiązujemy do budowania relacji z Pacjentką. Nieustanne wsparcie, pomoc i wzajemne zaufanie na każdym etapie porodu i tuż po nim są kluczowe w opiece nad Mamą i maluszkiem. Staramy się, aby pobyt w szpitalu dla Pacjentek był jak najmniej stresujący. Z tego też powodu chcieliśmy, aby jak najszybciej powróciła możliwość porodów rodzinnych po przerwie spowodowanej pandemią. Od lutego 2021 roku porody z osobą towarzyszącą są cały czas możliwe. Dziękujemy naszym Pacjentkom za zaufanie, jakim nas darzą – podsumowuje mgr Beata Kubok, Położna Oddziałowa Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
W porównaniu do 2020 roku, na cieszyńskiej porodówce urodziło się o 76 dzieci więcej, chociaż działalność Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Oddziału Neonatologicznego przez 2 tygodnie była czasowo zawieszona z powodu prowadzonych prac remontowych.
Jak podsumowuje szpital - Przyszłe Mamy chętnie wybierają Oddział Ginekologiczno-Położniczy cieszyńskiego szpitala na miejsce porodu oraz doceniają troskliwą opiekę położniczą i lekarską, kontakt z personelem i nowocześnie wyposażone sale porodowe. Na bloku porodowym cała uwaga personelu skupiona jest na potrzebach Przyszłej Mamy i jej dziecka. Pacjentki mogą korzystać z wielu naturalnych metod łagodzenia bólu. Kluczowym elementem dla Mamy i noworodka jest także kontakt „skóra do skóry” tuż po porodzie, do którego placówka przywiązuje dużą wagę. Doświadczony personel przez całą dobę udziela młodym Mamom wsparcia, dba o to, aby noworodek jak najwięcej czasu przebywał z Mamą oraz pomaga w rozpoczęciu opieki nad noworodkiem. Szpital stale zaangażowany jest także w propagowanie prawidłowego karmienia piersią. Położne i pielęgniarki edukują kobiety w zakresie laktacji. Służą także wsparciem i pomocą w ewentualnych problemach, dzięki czemu zwiększają skuteczność karmienia sposobem naturalnym, co z kolei wpływa korzystnie na zdrowie nowonarodzonych dzieci. Oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala Śląskiego jest oddziałem o I stopniu referencyjności. Oznacza to, że zostaje zapewniona opieka Pacjentkom w ciąży prawidłowej i niepowikłanej, rodzącym w terminie oraz zdrowym, donoszonym noworodkom, a także dzieciom urodzonym w 35-37 tygodniu ciąży. Oddział współpracuje jednak ze wszystkimi ośrodkami o wyższym stopniu referencyjności. Atutem cieszyńskiej placówki jest także dobrze wyposażony Oddział Neonatologiczny, który otacza opieką najmłodszych Pacjentów szpitala tuż po porodzie. W przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych personel oddziału zapewnia specjalistyczną pomoc. Bardzo istotne dla zdrowia i bezpieczeństwa noworodków są także liczne badania wykonywane zaraz po urodzeniu – w tym bezpłatny test w kierunku SMA – kwitują pracownicy.
KOD/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.