Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3789komentarzy: 2

Od czerwca bez dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej w wersji fizycznej

16-05-2018 07:30

W środę (9 maja) w Sejmie została uchwalona nowela ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, która zakłada między innymi brak konieczności posiadania przez kierowców dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dowodu ubezpieczenia samochodu. Ustalenia dotyczą również systemu CEPiK 2.0, który ma zostać wdrażany stopniowo.
fot. arc. ox.pl fot. arc. ox.pl

 

Zgodnie z wprowadzeniem jednej z funkcjonalności bazy danych CEPiK 2.0 (planowo ma to nastąpić 4 czerwca) kierowcy w czasie kontroli drogowej będą musieli okazać jedynie prawo jazdy, a nie tak jak dotychczas również dowód rejestracyjny pojazdu oraz papierową wersję polisy OC. Funkcjonariusze policji, czy Inspekcji Transportu Drogowego w czasie kontroli sprawdzą odpowiednie dane odnośnie pojazdu i ubezpieczenia w bazie.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu również od czerwca będzie miało wymiar wirtualny. W przypadku konieczności zatrzymania dokumentu przez funkcjonariuszy dokonujących kontroli, odpowiednia informacja, dotycząca dowodu rejestracyjnego zostanie umieszczona w bazie, a kierowca otrzyma pokwitowanie. Zwrot dokumentu nastąpi przez wymazanie informacji o zatrzymaniu z bazy danych.

Dowód rejestracyjny będzie od czerwca wymagany jedynie w przypadku w stacji kontroli pojazdów, w czasie odpowiednich przeglądów. Dane, dotyczące stanu technicznego samochodu (dopuszczenia go do ruchu, bądź konieczności dokonania odpowiednich napraw, które umożliwią takie dopuszczenie) również trafi do internetowej bazy danych, do której dostęp będą miały odpowiednie służby.

- Aktualnie kierowca w czasie kontroli musi okazać prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz papierową polisę OC. Za brak takich dokumentów kierowca zostanie ukarany mandatem – tłumaczy mł. asp. Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

Jak jednak zmiany wpłyną na życie kierowców? W większości przypadków, dla osób które akurat zapomniały dowodu rejestracyjnego, czy polisy OC zmiana z pewnością będzie pozytywna, ponieważ w razie kontroli drogowej nie dostaną oni mandatu za brak wymaganych dokumentów. Jednak brak polisy OC może negatywnie wpłynąć na koszty w przypadku kolizji. Dotychczas w wielu przypadkach po stłuczce kierowcy spisywali oświadczenie, sprawca podawał poszkodowanemu numer polisy OC i sprawa trafiała do ubezpieczyciela, który na podstawie oświadczenia sprawcy i ewentualnego udziału rzeczoznawcy wypłacał odszkodowanie. W przypadku braku fizycznej wersji polisy prawdopodobnie będzie istniała konieczność wezwania na miejsce zdarzenia policji (istnieje możliwość sprawdzenia numeru polisy pojazdu na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jednak dane tam nie zawsze są odpowiednio aktualizowane, czy też dostępne).

Brak możliwości podania numeru Policy OC spowoduje konieczność wezwania na miejsce zdarzenia policji, a co za tym idzie sprawca otrzyma również mandat – aktualnie, w przypadku wezwania policji na miejsce zdarzenia, sprawca kolizji otrzymuje mandat. W taryfikatorze najniższa kara za spowodowanie zagrożenia na drodze to 200 złotych, plus kwota za wykroczenie drogowe, które spowodowało taką kolizję. Oznacza to więc, że na miejscu zdarzenia najniższy możliwy mandat dla sprawcy to 220 złotych – tłumaczy Pawlik.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS 16-05-2018 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Scavenlord
16-05-2018 07:51
Scavenlord
Ale jak już się pojedzie do Czech po parówki w niedzielę niehandlową to Dowód i polisę trzeba już brać....
KatarzynaB
16-05-2018 15:20
KatarzynaB
Baza UFG nie jest jeszcze kompletna, ale na pewno daje dość dużą szansę na sprawdzenie, czy samochód sprawcy jest ubezpieczony w zakresie OC. Zawsze warto najpierw spróbować w ten sposób to sprawdzić, a dopiero jeśli w bazie nic się nie pokaże wzywać policję na miejsce drobnej kolizji.

Katarzyna
porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Uratowana dzięki internautce z Jasienicy

22-05-2018 14:20

Internautka z województwa dolnośląskiego na jednym z komunikatorów internetowych umieściła tajemniczy wpis, który zaniepokoił mieszkankę bielskiej Jasienicy. Czujna 15-latka nawiązała rozmowę z wirtualną znajomą i pomogła uratować 16-latkę, która chciała odebrać sobie życie.

wyświetleń: 930komentarzy: 0

Po raz dziesiąty dzieciom!

22-05-2018 12:55

Już po raz dziesiąty w sobotę 2 czerwca 2018 na Placu Zamkowym w Kończycach Małych odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka współorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Cieszynie i Komisariat Policji w Zebrzydowicach.

wyświetleń: 383komentarzy: 0

Ryby, miody, wina - tak piękna jest Cieszyńska Kraina!

22-05-2018 11:00

Zapraszamy na imprezę kulturalną promującą lokalne produkty pt. „Ryby, miody, wina  – tak piękna jest Cieszyńska Kraina”, która odbędzie się 26 maja 2018 r. w Hażlachu przy ul. Głównej 37 (przy boisku). Prezentacja regionalnych dań i pokaz kulinarny Jakuba Szlembarskiego to tylko niektóre atrakcje imprezy. Oprócz strawy dla ciała, organizatorzy proponują ucztę duchową.

wyświetleń: 576komentarzy: 0

Płatne WC, mniej siedzisk, koniec z puffami - reakcje Zamku Cieszyn na ''oblężenie'' bezdomnych

22-05-2018 09:15

Od końca kwietnia toalety w Oranżerii Zamku Cieszyn są płatne. Drzwi przybytku otwierają się dopiero po wrzuceniu dwuzłotowej monety. Jest to reakcja na notoryczne okupowanie WC-tów przez osoby bezdomne i pozostawianie przez nie brudu i nieporządku. Bezdomni, odkąd zrobiło się ciepło, oblegają Wzgórze Zamkowe. Dyrekcja i pracownicy są bezradni.

wyświetleń: 2426komentarzy: 1

Podróżowanie wcale nie musi być drogie! Poznaj sprawdzone sposoby globtroterów na tanie podróżowanie

22-05-2018 07:30

Marząc o podróżach, musimy zmierzyć się z niezwykle istotną kwestią, która dotyczy naszych finansów. Bardzo często żyjemy w przekonaniu, że dalekie wojaże są czymś, na co nas nie stać. Prawda jest jednak zupełnie inna. Istnieje bowiem szereg sposobów, które umożliwiają tanie podróżowanie, nawet do najbardziej egzotycznych krajów, o czym zaraz się przekonasz!

wyświetleń: 1197komentarzy: 0

W Skoczowie tańczyli dla św. Jana Pawła II

21-05-2018 22:15

Wczoraj (20.05) na skoczowskim Rynku tańczyli i śpiewali dla św. Jana Pawła II. Nie zabrakło belgijki, tańców lednickich, a na zakończenie spotkania wystąpiła kapela Maliniorze z Brennej.

wyświetleń: 1191komentarzy: 6

Zaolzie: Jajecznice czas konsumować

21-05-2018 18:55

Choć jak każe tradycja zielonoświątkowe jajecznice powinno się smażyć w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego, to w przypadku klubów i stowarzyszeń data ta jest bardziej ruchoma, niż Pięćdziesiątnicy. Na Zaolziu w kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cz. Cieszynie-Sibicy członkowie i sympatycy spotkali się już w piątek 18 maja.

wyświetleń: 872komentarzy: 0

Dał wojewoda, teraz marszałek

21-05-2018 17:05

Dwa tygodnie temu otrzymali wsparcie z rządu, teraz to śląski samorząd rozdysponował pieniądze dla strażaków. Kolejne wsparcie dla drużyn OSP w naszym regionie.

wyświetleń: 1333komentarzy: 4

W Cieszynie będą nowe parkingi

21-05-2018 15:30

W Cieszynie brak miejsc parkingowych, zwłaszcza w rejonie centrum miasta jest prawdziwą zmorą kierowców. Chociaż fakt ten wynika z historii miasta, które w czasach, gdy powstawało nie musiało być przystosowane do niczego więcej, niż kilku dorożek z koniem, które woziły możnych z tych rejonów, to władze miasta postanowiły wyjść naprzeciw dzisiejszym potrzebom.

wyświetleń: 4261komentarzy: 7

Coraz cięższa sytuacja Beskidu, w derbach górą Drogomyśl i Puńców

21-05-2018 13:40

Za nami kolejny weekend, w którym nie mogło zabraknąć piłkarskich emocji. Ten weekend odkrył już jedną z kart. Poznaliśmy pierwszą drużynę, która awansuje do A klasy.

wyświetleń: 1105komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .