Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2399komentarzy: 4

Co dalej z petycją mieszkańców oraz lekarzy z Ustronia?

12-01-2018 11:00

Początkiem grudnia 2017 roku w Biurze Podawczym ustrońskiego Urzędu Miasta znalazły się dwie petycje, przygotowane przez Ustroński Alarm Smogowy. Jedna z petycji została podpisana przez mieszkańców miasta, z kolei druga dotyczyła postulatów lekarzy, którzy bardzo licznie złożyli swoje podpisy pod petycją. Oba dokumenty traktowały o jakości powietrza oraz nawoływały do podjęcia określonych czynności, mających na celu walkę ze smogiem.
fot. arc. ox.pl fot. arc. ox.pl

Początkiem roku 2018 okazało się jednak, że petycje Ustrońskiego Alarmu Smogowego pozostawiono bez rozpatrzenia, ze względu na uchybienia formalne. W związku z tym petycja nie została w żaden sposób rozpatrzona, jej postulaty również nie zostaną przedstawione odpowiednim jednostką w określonym trybie, ponieważ zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego, petycja która została złożona w świetle prawa petycją nie była. Czy w Ustroniu w związku z tym nie będą podejmowane żadne działania, mające na celu zwalczanie smogu?

- Nic podobnego, fakt, że petycja nie została rozpatrzona w żaden sposób nie wpłynął na nasz stosunek do problemu – uspokaja w rozmowie z portalem ox.pl  burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec –jesteśmy związani odpowiednimi przepisami, w związku z czym nie możemy potraktować pisma, które nie spełnia wymogów formalnych, jak petycji. Zamierzamy jednak realizować postulaty Ustrońskiego Alarmu Smogowego, część z nich jest już realizowana na przestrzeni ostatnich lat, więc miasto aktywnie działa w tym zakresie. Planujemy również spotkania z przedstawicielami UAS, które pozwolą nam jeszcze lepiej zaplanować działania, które mają na celu rozwiązanie problemu zanieczyszczonego powietrza.

Faktycznie, zgodnie z danymi, przedstawionymi przez Burmistrza Miasta Ustronia w rozmowie z portalem ox.pl  w Ustroniu od kilku lat prowadzony jest program dofinansowania na wymianę kotłów, dzięki czemu ludzie mają szansę za niewielkie pieniądze nie tylko wymienić piec, ale również dbać o środowisko. Dodatkowo prowadzone są działania mające na celu uświadamianie lokalnej społeczności w temacie smogu i przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza a także realizowane są kontrole straży miejskiej.

Widzimy starania urzędników, ale w ocenie naszej i 766 sygnatariuszy petycji są one niewystarczające. Niezależnie od spierania się o ważności petycji, oczekujemy skutecznych działań. Nie przychodzimy z samymi roszczeniami, ale proponujemy też konkretne rozwiązania zawarte w Programie Walki ze Smogiem, które przesłaliśmy do Urzędu jeszcze przed Świętami. Liczymy na merytoryczną dyskusję i efektywną współpracę począwszy od 17 stycznia – komentuje sytuację z kolei Magda Koc z Ustrońskiego Alarmu Smogowego 

 Zgodnie z ustaleniami, spotkanie władz miejskich Ustronia z Ustrońskim Alarmem Smogowym ma odbyć się w środę, 17 stycznia 2018 roku. W czasie tego spotkania mają zostać omówione postulaty zawarte w petycji oraz instytucje zainteresowane poprawą jakości powietrza w mieście będą wspólnie zastanawiać się, w jaki sposób działać jeszcze bardziej efektywnie.


 JŚ

źródło: ox.pl
dodał: JS 12-01-2018 11:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

H5N1
12-01-2018 12:19
H5N1
Jak doktorkom dym śmierdzi to niech nie grilują, wędzonego nie jedzą i niech nie rządają podwyżek bo to właśnie z ich powodu dla innych nie starcza i ludzie muszą domy opalać byle czym.
H5N1
12-01-2018 13:01
H5N1
Dodam jeszcze , niech doktorki nie jeżdżą furami co spalają 20 litrów ropy na 100 km bo te ich fury najbardziej powietrze zatruwają.
human
12-01-2018 20:21
human
Od lat, w Ustroniu, w dzielnicy Jaszowiec, po stronie dużej Palenicy, mieszkańcy nie mają doprowadzonego gazu,wody,kanalizacji,drogi,oświetlenia o chodnikach nie wspomnę.To byłby luksus.Ludzie palą w piecach węglem i pewnie czym się da. Obok narciarze zjeżdżają na nartach.Tak oddycha się czystym powietrzem w Ustroniu a miasto twierdzi, że coś tam robi ze smogiem.Kto w te brednie jeszcze wierzy?
koszor
13-01-2018 11:08
koszor
Petycje nie mają żadnego znaczenia. Liczą się fakty. Spora część społeczeństwa nie jest w stanie ogrzać domu ekologicznie.
Druga sprawa, spójrzmy na siebie- chcemy jeździć suwami, kupować milion niepotrzebnych rzeczy i zaraz je wyrzucać. Konsumpcjonizm wyniszcza tę planetę. Więc najpierw musimy zmienić podeście do życia, a potem pisać petycje.

p.s Może pani Koc jeździ rowerem i komunikacją publiczną. Proszę napisać.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Stalownikom do zwycięstwa wystarczyła jedna bramka

23-01-2018 22:10

Wygrana nad stołecznym zespołem smakuje podwójnie. Wiedzą coś o tym kibice Trzyńca, gdyż podopieczni Vaclava Varadi pokonali dziś (23.01) praską Spartę, 1:0.

wyświetleń: 110komentarzy: 0

O budżecie miasta Ustroń

23-01-2018 19:30

Kolejna gmina, do której zaglądamy to Ustroń. Nasz dzisiejszy gość Ireneusz Szarzec, burmistrz tej miejscowości, mówi o tegorocznym budżecie miasta.

wyświetleń: 458komentarzy: 0

Muzeum Drukarstwa zostanie zmodernizowane

23-01-2018 17:30

W planach inwestycyjnych Miasta Cieszyn na rok 2018 znalazło się zadanie – modernizacja Muzeum Drukarstwa. Jak informuje cieszyński magistrat odświeżona zostanie obecna przestrzeń, ale również zaplanowano dobudowę dodatkowego pomieszczenia oraz zagospodarowanie terenu wokół Muzeum.

wyświetleń: 552komentarzy: 1

Laur dla burmistrza Strumienia

23-01-2018 15:55

W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zostały wręczone XXVI Laury Umiejętności i Kompetencji. Wśród  grona laureatów znaleźli się m. in. Anna Grygierek Burmistrz Strumienia ze Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji, Stanisław Szwed Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który otrzymał Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji oraz Jerzy Wałga wybitny rusznikarz z Cieszyna.

wyświetleń: 717komentarzy: 0

Złap bilet na 8 lat w Tybecie!

23-01-2018 14:05

8 lat w Tybecie czyli polski, brudny, surowy, energetyzujący rock ze Śląska Cieszyńskiego. Znakiem rozpoznawczym zespołu są surowe, rockowe brzmienia gitar i energiczne, klasyczne riffy oparte na pulsującej, mocno osadzonej w metrum sekcji rytmicznej.

wyświetleń: 1087komentarzy: 2

Minister przyjechał z karetką

23-01-2018 12:15

Od wczoraj w Strumieniu służy potrzebującym nowa karetka. Nowy pojazd sanitarny został zakupiony z budżetu państwa. Kluczyki ratownikom przekazywał wiceminister Stanisław Szwed i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

wyświetleń: 2684komentarzy: 10

Najciekawsze osiągnięcia architektoniczne - prelekcja UTW

23-01-2018 10:45

W poniedziałek (22.01) na terenie OCKiR działającego przy SM "Cieszynianka" odbyło się spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem w ramach sekcji nauki i techniki Tomasz Wysocki (architekt z Cieszyna) opowiedział o stylach architektonicznych oraz o najciekawszych budowlach świata. Słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi wielu ciekawostek o zabytkach architektonicznych z antycznych czasów oraz porównać je z tymi współczesnymi.

wyświetleń: 435komentarzy: 0

Poszukiwania zakończone

23-01-2018 10:00

Wczoraj (23.01.2018) informowaliśmy o zaginięciu nastolatka z Pruchnej. Dziś poszukiwany chłopak się znalazł, cały i zdrowy.

wyświetleń: 9823komentarzy: 1

Monografia Strumienia

23-01-2018 09:15

Bogato wydane, pachnące drukiem egzemplarze książki autorstwa Wojciecha Kiełkowskiego pt. „Strumień w latach 1918-1945” to blisko  600 stron opisujących dzieje Strumienia w latach 1918-1945.

wyświetleń: 615komentarzy: 0

Kalendarz Ewangelicki

23-01-2018 07:30

Ukazuje się od roku 1882. Co podkreślał podczas spotkania z redaktorami Kalendarzy w Książnicy ksiądz Jerzy Below „Kalendarz Ewangelicki” jest o tyle specyficzny na tle omawianych kalendarzy regionalnych, że nie dotyczy tylko naszego regionu, ale całej społeczności ewangelickiej. Toteż dedykowany jest także ewangelikom z innych części kraju, a rozchodzi się w całej Polsce, a także za granicą.

wyświetleń: 1277komentarzy: 23
Kontakt z redkacją .