Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2546komentarzy: 4

Co dalej z petycją mieszkańców oraz lekarzy z Ustronia?

12-01-2018 11:00

Początkiem grudnia 2017 roku w Biurze Podawczym ustrońskiego Urzędu Miasta znalazły się dwie petycje, przygotowane przez Ustroński Alarm Smogowy. Jedna z petycji została podpisana przez mieszkańców miasta, z kolei druga dotyczyła postulatów lekarzy, którzy bardzo licznie złożyli swoje podpisy pod petycją. Oba dokumenty traktowały o jakości powietrza oraz nawoływały do podjęcia określonych czynności, mających na celu walkę ze smogiem.
fot. arc. ox.pl fot. arc. ox.pl

Początkiem roku 2018 okazało się jednak, że petycje Ustrońskiego Alarmu Smogowego pozostawiono bez rozpatrzenia, ze względu na uchybienia formalne. W związku z tym petycja nie została w żaden sposób rozpatrzona, jej postulaty również nie zostaną przedstawione odpowiednim jednostką w określonym trybie, ponieważ zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego, petycja która została złożona w świetle prawa petycją nie była. Czy w Ustroniu w związku z tym nie będą podejmowane żadne działania, mające na celu zwalczanie smogu?

- Nic podobnego, fakt, że petycja nie została rozpatrzona w żaden sposób nie wpłynął na nasz stosunek do problemu – uspokaja w rozmowie z portalem ox.pl  burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec –jesteśmy związani odpowiednimi przepisami, w związku z czym nie możemy potraktować pisma, które nie spełnia wymogów formalnych, jak petycji. Zamierzamy jednak realizować postulaty Ustrońskiego Alarmu Smogowego, część z nich jest już realizowana na przestrzeni ostatnich lat, więc miasto aktywnie działa w tym zakresie. Planujemy również spotkania z przedstawicielami UAS, które pozwolą nam jeszcze lepiej zaplanować działania, które mają na celu rozwiązanie problemu zanieczyszczonego powietrza.

Faktycznie, zgodnie z danymi, przedstawionymi przez Burmistrza Miasta Ustronia w rozmowie z portalem ox.pl  w Ustroniu od kilku lat prowadzony jest program dofinansowania na wymianę kotłów, dzięki czemu ludzie mają szansę za niewielkie pieniądze nie tylko wymienić piec, ale również dbać o środowisko. Dodatkowo prowadzone są działania mające na celu uświadamianie lokalnej społeczności w temacie smogu i przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza a także realizowane są kontrole straży miejskiej.

Widzimy starania urzędników, ale w ocenie naszej i 766 sygnatariuszy petycji są one niewystarczające. Niezależnie od spierania się o ważności petycji, oczekujemy skutecznych działań. Nie przychodzimy z samymi roszczeniami, ale proponujemy też konkretne rozwiązania zawarte w Programie Walki ze Smogiem, które przesłaliśmy do Urzędu jeszcze przed Świętami. Liczymy na merytoryczną dyskusję i efektywną współpracę począwszy od 17 stycznia – komentuje sytuację z kolei Magda Koc z Ustrońskiego Alarmu Smogowego 

 Zgodnie z ustaleniami, spotkanie władz miejskich Ustronia z Ustrońskim Alarmem Smogowym ma odbyć się w środę, 17 stycznia 2018 roku. W czasie tego spotkania mają zostać omówione postulaty zawarte w petycji oraz instytucje zainteresowane poprawą jakości powietrza w mieście będą wspólnie zastanawiać się, w jaki sposób działać jeszcze bardziej efektywnie.


 JŚ

źródło: ox.pl
dodał: JS 12-01-2018 11:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

H5N1
12-01-2018 12:19
H5N1
Jak doktorkom dym śmierdzi to niech nie grilują, wędzonego nie jedzą i niech nie rządają podwyżek bo to właśnie z ich powodu dla innych nie starcza i ludzie muszą domy opalać byle czym.
H5N1
12-01-2018 13:01
H5N1
Dodam jeszcze , niech doktorki nie jeżdżą furami co spalają 20 litrów ropy na 100 km bo te ich fury najbardziej powietrze zatruwają.
human
12-01-2018 20:21
human
Od lat, w Ustroniu, w dzielnicy Jaszowiec, po stronie dużej Palenicy, mieszkańcy nie mają doprowadzonego gazu,wody,kanalizacji,drogi,oświetlenia o chodnikach nie wspomnę.To byłby luksus.Ludzie palą w piecach węglem i pewnie czym się da. Obok narciarze zjeżdżają na nartach.Tak oddycha się czystym powietrzem w Ustroniu a miasto twierdzi, że coś tam robi ze smogiem.Kto w te brednie jeszcze wierzy?
koszor
13-01-2018 11:08
koszor
Petycje nie mają żadnego znaczenia. Liczą się fakty. Spora część społeczeństwa nie jest w stanie ogrzać domu ekologicznie.
Druga sprawa, spójrzmy na siebie- chcemy jeździć suwami, kupować milion niepotrzebnych rzeczy i zaraz je wyrzucać. Konsumpcjonizm wyniszcza tę planetę. Więc najpierw musimy zmienić podeście do życia, a potem pisać petycje.

p.s Może pani Koc jeździ rowerem i komunikacją publiczną. Proszę napisać.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ratusz bez czasu

20-03-2018 12:00

Trwa remont zabytkowego ratusza w Strumieniu.  W związku z  trwającymi pracami  w ramach projektu Budatin-Strumień: współpraca na pograniczu – Etap 2 zegar na wieży ratuszowej został zatrzymany.

wyświetleń: 86komentarzy: 0

Zbuntowany Śląsk

20-03-2018 10:45

W poniedziałek (19.03) na terenie Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie odbyła się emisja filmu "Zbuntowany Śląsk" oraz dyskusja, związana z tematem przewodnim filmu. W Cieszynie pojawił się między innymi reżyser filmu, Dariusz Zalega, który opowiedział o tym, co przyświecało twórcom dokumentu.

wyświetleń: 219komentarzy: 0

Dzień Aktora w Avionie

20-03-2018 09:15

W poniedziałek (19.03) na terenie czeskiego Avionu wszyscy miłośnicy teatru (i nie tylko) mogli spotkać się z aktorami ze Sceny Polskiej oraz Sceny Lalek "Bajka" teatru w Czeskim Cieszynie. Spotkanie zostało zorganizowane przez MZ PZKO w Czeskim Cieszynie, a jego celem było wspólne uczczenie dnia aktora, który przypada w Polsce końcem marca.

wyświetleń: 206komentarzy: 0

Mamo, daj coś słodkiego

20-03-2018 07:30

Więcej warzyw, mniej słodyczy i fast foodów – wszyscy znamy slogany dotyczące zdrowego odżywiania, ale czy potrafimy je zastosować na co dzień? Już w najbliższą środę 21 marca o godz. 16.30 kolejny wykład w ramach Akademii Rodziców Gminy Skoczów.

wyświetleń: 389komentarzy: 0

Frele odwiedziły cieszyński Browar

19-03-2018 22:16

Wesoło, swojsko, porywająco, a przede wszystkim po śląsku - tak upłynął sobotni (17.03) wieczór w cieszyńskim Browarze Zamkowym. Przed publicznością wystąpiły trzy dziewczyny, znane jako Frele. Trio zaśpiewało piosenki po śląsku w kameralnej aranżacji.

wyświetleń: 858komentarzy: 0

XVIII Mistrzostwa Polski w Armwrestlingu już za nami

19-03-2018 20:35

Miniony (17-18.03) weekend upłynął pod znakiem armwrestlingu. W Cieszynie odbyła się najważniejsza krajowa impreza w siłowaniu na rękę. W Mistrzostwach Polski w Armwrestlingu wzięło udział ponad 200 zawodników z 22 klubów.

wyświetleń: 1102komentarzy: 0

Wiedeoflesz: ''DUCHowa rEwolucja''

19-03-2018 19:20

W poniedziałek 19.03.2018 w godz. 9.00-13.00 na cieszyńskiej hali sportowej odbyły się Rekolekcje : "DUCHowa rEwolucja" dla uczniów szkół średnich Cieszyna i Skoczowa. Podczas rekolekcji były wykłady, adoracja Najświętszego Sakramentu, koncerty muzyczne i okazja do spowiedzi. ok godz. 12:00 miał miejsce fałszywy alarm spowodowany włączeniem czujników dymu z uwagi na "kadzenie wewnątrz hali".

wyświetleń: 1260komentarzy: 8

Istebna: Namioty Wyklętych

19-03-2018 18:40

W niedzielę 18 marca 2018 o godz. 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej miała miejsce ogólnopolska akcja stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej pt “Namioty Wyklętych” Przedsięwzięcie ma na celu upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych – działaczy ruchu antykomunistycznego w czasach okupacji naszego kraju, polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani. W trakcie spotkania organizatorzy przedstawili rys historyczny Żołnierzy Wyklętych, wystawili biogramy, oraz pokazali umundurowania i uzbrojenia żołnierzy NSZ. Dodatkowo miał miejsce pokaz filmu „Obława” reżyserii Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy”.

wyświetleń: 749komentarzy: 7

KGW Pogwizdów podsumowuje i planuje

19-03-2018 17:25

W sobotę (17.03) na terenie strażnicy OSP Pogwizdów odbyło się spotkanie sprawozdawczo-wyborcze Koła Gospodyń Wiejskich z Pogwizdowa, połączone z obchodami Dnia Kobiet. Całość rozpoczęła się od przedstawienia porządku obrad oraz wygłoszenia sprawozdania z działań w roku 2017. Następnie panie zaczęły planować prace na rok 2018. Głos zabrali również zaproszeni goście.

wyświetleń: 753komentarzy: 0

Jest nowy rzecznik policji

19-03-2018 16:30

W piątek 16 marca 2018 r. nastąpiła zmiana na stanowisku oficera prasowego w Komendzie Powiatowej Policji w Cieszynie. Stanowisko to przejął mł. asp. Krzysztof Pawlik. Dotychczasowo pełniący służbę na tym stanowisku podkom. Rafał Domagała, awansował na stanowisko Eksperta ds. Kontroli KPP w Cieszynie.

wyświetleń: 2546komentarzy: 6
Kontakt z redkacją .