Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 993komentarzy: 2

Bez stereotypów - Polacy i Czesi o sobie nawzajem

14-10-2017 21:00

W piątek 13 października w czeskim Avionie odbyło się spotkanie zatytułowane ''Bez stereotypów - Czesi i Polacy o sobie nawzajem''. Spotkanie dotyczyło dwóch, odnoszących sukcesy para olimpijczyków. Pierwszy z nich, to urodzony w Wiśle, dziś mieszkający w Cieszynie kulomiot - Janusz Rokicki, drugi zaś to mieszkający w Pradze łucznik David Darhoninsky. Obu sportowców łączą liczne medale paraolimpijskie oraz podobna historia. Rozmowę moderował Szymon Brandys.
fot. JŚ fot. JŚ

David Drahoninsky stracił nogi w wieku 1999 roku, czyli zanim uzyskał pełnoletniość. W 2001 roku rozpoczął treningi łucznicze. W swojej karierze odniósł liczne sukcesy, z których jednym z największych było zdobycie złotego medalu na paraolimpiadzie w Pekinie, w roku 2008.

Janusz Rokicki stracił nogi w wieku 18 lat. Został pobity, okradziony i pozostawiony na torach pociągowych, co doprowadziło do wypadku. Początkowo trenował pływanie, jednak jak sam twierdzi – Nie był to sport dla mnie. Początkowo zacząłem pływać, nauczyłem się tego już po wypadku. Wcześniej jeździłem na nartach, jednak w Wiśle, 20 lat temu nie było gdzie nauczyć się pływania. Po wypadku młoda ratowniczka zachęciła mnie do wejścia do wody. Zostawiła mnie w basenie i sam musiałem dopłynąć do brzegu. Wtedy popłynąłem pierwszy raz.

Życie paraolimpijczyka nie jest proste – Początkowo nie wiedziałem, że jest coś takiego, jak sport osób niepełnosprawnych. Gdy nauczyłem się pływać, początkowo chciałem trenować tę dyscyplinę, jednak niestety, przy nawrotach, przez brak możliwości odbicia się nogami od brzegu traciłem sporo czasu. Wtedy postanowiłem spróbować czegoś innego. Na pierwszych zawodach w pchnięciu kulą pojawiłem się bez przygotowania i wygrałem. Dlatego właśnie postanowiłem, że to może być dyscyplina dla mnie – mówił Rokicki

Rozmowa była prowadzona w dwóch językach – Myślę, że każdy zrozumie, gdyż języki słowiańskie są do siebie podobne. Gdybyśmy mieli wszystko tłumaczyć, z pewnością nie wyszlibyśmy stąd przed północą – mówił moderator, Szymon Brandys. Rozmowa dotyczyła zarówno sportu, jak i historii obu zawodników, którzy mają za sobą bardzo podobne doświadczenia. Obaj stracili nogi w bardzo młodym wieku, jednak obaj zaczęli odnosić sukcesy, w jakiś sposób związane ze skutkami ich wczesnych wypadków. Obaj są również bardzo pozytywnie nastawienie do życia.

 


źródło: ox.pl
dodał: JS 14-10-2017 21:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

bosti
14-10-2017 22:58
bosti
Janusz a nie Dariusz Rokicki
stały czytelnik
15-10-2017 00:19
stały czytelnik
Poziom pisanych artykułów sięga dna. Toż to dramat jakiś i zabójstwo języka polskiego. Błędy,błędy i jeszcze raz błędy. Stylistyczne,językowe,interpunkcyjnei wiele innych! Czy ktoś to weryfikuje?! Albo raczej,czy piszący ukończył szkołę podstawową??Zrobić zdjęcie,na którym widnieje imię i nazwisko sportowca,a w artykule pomylić? Kpina i żenada :/ Nie pierwszy raz artykuł kłuje w oczy :/
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

#mamczasrozmawiac

19-11-2017 19:00

Wystartowała kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Rozpoczyna się też Europejski Tydzień Testowania na HIV.

wyświetleń: 214komentarzy: 1

Stalownicy w kratkę

19-11-2017 18:15

Pewne zwycięstwo ze Zlinem oraz porażka ze Spartą. Tak wyglądał ten weekend w wykonaniu hokeistów HC Oceláři Třinec.

wyświetleń: 174komentarzy: 0

Wysokie zwycięstwo Chybianek!

19-11-2017 18:00

Tenisistki stołowe RKS-u Cukrownik Oka Chybie wywiązały się wczoraj (18.11.2017) z roli faworytek i nie dały większych szans łodziankom, pokonując je 8:2.

wyświetleń: 257komentarzy: 0

Najmłodsi stela 90/615/2017

19-11-2017 16:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 2318komentarzy: 0

Prezydent odebrał medal

19-11-2017 14:35

Ks. Jan Byrt, proboszcz ewangelickiej parafii w Szczyrku wręczył dzisiaj przed południem (19.11) prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie okolicznościowy medal. Związany jest on z jubileuszem 500 lat Reformacji.

wyświetleń: 2208komentarzy: 3

Koncert Życzeń Stela

19-11-2017 12:25

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL. Program poprowadzą: Małgorzata Szteler - Furmaniuk i Jacek Porzycki.

wyświetleń: 720komentarzy: 0

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 1155komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 2121komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 657komentarzy: 1

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.