Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 7289komentarzy: 13

Po burzy do MOPS-u

12-07-2017 13:00

Ośrodki pomocy społecznej w regionie przyjmują zgłoszenia od osób, które ucierpiały podczas piątkowej nawałnicy. Jest szansa na otrzymanie wsparcia na remont zniszczonego budynku. Wsparcie mają otrzymać również rolnicy.
Zniszczenia na polach w gminie Goleszów są bardzo duże fot. Tomasz Lenkiewicz UG Goleszów Zniszczenia na polach w gminie Goleszów są bardzo duże fot. Tomasz Lenkiewicz UG Goleszów

Osoby, które zostały poszkodowane w wyniku ubiegłotygodniowej nawałnicy mogą zgłaszać się do ośrodków pomocy społecznej. Takie zgłoszenia przyjmuje m.in. skoczowski OPS. – oferujemy pomoc związaną ze środkami rządowymi, dla tych osób, których budynki mieszkalne na tyle uległy zniszczeniu, że swoimi środkami nie są w stanie poradzić sobie z ich remontem – informuje Edyta Godziek, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Skoczowie.

Maksymalna kwota, którą OPS może przyznać to 6 tysięcy złotych. Jak dodaje Godziek - Rozważamy również włączenia pomocy związanej ze środkami gminnymi dla tych osób, których mieszkania zostały zalane wodą z kratek i studzienek kanalizacyjnych. Jednak jak zaznacza kierowniczka, oferowana pomoc nie ma charakteru odszkodowania. Jest to pomoc doraźna. – będziemy badać dochody osób, które się do nas zgłoszą. Według potrzeb będziemy informację zgłaszać do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, natomiast w zależności od tego jakie środki otrzymamy, taka pomoc będzie udzielana - dodaje.

Pracownicy socjalni odwiedzili już rodziny, które zgłosiły się do OPS, jednak cały czas można ubiegać się o pomoc. Zgłoszenia przyjmowane są w siedzibie ośrodka - ul. Gustawa Morcinka 18, szczegóły pod numerem telefonu 33 853-34-52.

Natomiast jak informuje skoczowski Urząd Miasta, burmistrzowi należy zgłaszać szkody spowodowane przez m. in. grad, deszcz nawalny w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej. Na podstawie zgłoszeń komisja powołana przez Wojewodę Śląskiego oszacuje zakres i wysokość szkód. W przypadku pytań lub wątpliwości urzędnicy proszą o kontakt z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miejskiego w Skoczowie - telefon 33 853 38 54 w. 146.

Zgłoszenia przyjmowane są również w Urzędzie Gminy w Goleszowie. - Właściciele gruntów podają numer parceli, obszar i rodzaj zboża. Od przyszłego tygodnia specjalnie powołana komisja zacznie szacować straty - informuje Jerzy Sikora z Referatu Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska UG Goleszów. W tej gminie największe straty w rolnictwie po ubiegłotygodniowej burzy, wystąpiły w Kisielowie, Godziszowie i części Kozakowicach. – Najgorzej jest w Kisielowie, tam jest ponad 70% zniszczonych upraw. Czekamy na informacje o odszkodowaniach z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Międzyświeciu. Ale ona sama również pracuje w ograniczony sposób, bo ucierpiała podczas tej nawałnicy – dodaje Sikora.

Jan Bacza

Pisaliśmy:

Podtopienia, połamane drzewa

Zgłoszenia ciągle napływają

Zerwany dach i ewakuacja

źródło: ox.pl
dodał: JB 12-07-2017 13:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (13)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

camel1
12-07-2017 15:40
camel1
Dlaczego rolnicy mają dostać odszkodowania. Dzisiaj rolnicy biorą spore dotacje z UNII to niech ubezpieczą gospodarstwo, plony. Osoby które prowadzą działalność gospodarczą to muszą ubezpieczyć zakład żeby w razie jakiś zdarzeń losowych otrzymać jakieś pieniążki. Podczas jednej z rozmów z osobą która prowadzi spore gospodarstwo rolne usłyszałam, że mają ciężko bo sami muszą pracować na roli, że gdyby chcieli zatrudnić pracownika to muszą płacić wysokie podatki za niego, że jedynie ktoś przychodzi do pomocy przy bydle. No niestety, inne firmy zatrudniają i płacą za pracowników. Rolnictwo dzisiaj to również firma, to biznes, to nie to samo co 20 lat temu. Wtedy rolnictwo wyglądało inaczej, i na pewno wtedy pomoc za zniszczone plony należała się jak każdemu innego człowiekowi. Nie chcę ubliżyć rolnikom czy innym osobom, takie jest moje zdanie.
koszor
12-07-2017 18:11
koszor
Jest w tym sporo prawdy.
wat25
12-07-2017 19:31
wat25
Na naszym terenie rolników którzy biorą dotacje z unii policzysz na jednej ręce camel1. Odszkodowania dostają rolnicy z funduszy na rolnictwo... Coroczne ubezpieczanie upraw to koszt... koszt który z czasem poczulibyśmy robiąc zakupy. Osobiście jestem zwolennikiem odszkodowań wszak trudno się ubezpieczać od wszystkiego.
Ps. Rolnictwo nigdy "firmą" nie będzie ... zbyt wiele zmiennych...Chyba że "Monsanto" wejdzie... i GMO zaaprobujemy.
Pozdrawiam.
STEVEabc
12-07-2017 19:33
STEVEabc
Jak - nie mając ubezpieczonego swojego mieszkania- sąsiad zaleje mieszkanie lub zniszczy inne mienie to MOPS ci nie pomoże tylko sąd. Dlaczego są takie różnice w pomocach społecznych?
Buzerant
12-07-2017 20:59
Buzerant
STEVEabc, takie bzdury może tylko jakiś niedouczony niedorajda napisać.
STEVEabc
12-07-2017 21:24
STEVEabc
Buzerant.
Taka jest niestety prawda. Widać, trudno ci ten temat ogarnąć i...... rozumiem twe oburzenie.
Buzerant
12-07-2017 21:47
Buzerant
STEVEabc,
prawda leży zawsze w pośrodku bałwanie. Może ci sie robi burzowo przed oczami, ale oburzenia to jak okiem sięgnąć nie widać.
Marzanna
12-07-2017 23:05
Marzanna
Szanowny panie camel1 nic prostszego jak kupić 10 ha ziemi zmienić się z prywaciarza na rolnika i będziesz najbogatszym człowiekiem w powiecie. Głupich nie sieją sami się rodzą i pisanych tu głupot na temat rolnictwa czytać się nie da. Trzeba porobić przynajmniej 3 lata na ziemi żeby się wypowiadać na temat rolnictwa. Jakby tak dobrze było to hektary ziemi kiedyś uprawiane przez rolników dzisiaj nie leżałyby odłogiem. Marzyłoby mi się żeby było jak dawniej w każdym domu krowa świnia kury gęsi nie jedlibyśmy dzisiaj tyle chemii, ale jak ludzie mają takie pojęcie o pracy na roli to będzie jeszcze gorzej.
camel1
12-07-2017 23:06
camel1
Rolnicy to firmy, po odszkodowania oczywiście niech udają się do agencji a nie do MOPS-u czy do gminy. Znam osobiście 5 rolników w najbliższej okolicy, duże gospodarstwa i wszyscy otrzymują dotację. Nie chodzi mi o to żeby nie korzystali z tego, bo po to są by czerpać z tego korzyści ale jeżeli chodzi o odszkodowania to MOPS nie powinien w tym wypadku wyspłacać odszkodowań. Szkoda wszystkich poszkodowanych, co mają powiedzieć właściciele Zagrody. Współczuję
camel1
12-07-2017 23:16
camel1
Pracuję w firmie jak to ładnie nazwałeś u prywaciarza. Każda praca jest ciężka ale widzę ile osób zatrudnia mój szef jak również ile czasu poświęca firmie. I nie twierdzę że w rolnictwie jest inaczej, też jest ciężka praca, żyjemy w czasach gdzie trzeba z..ć. Jak ktoś wspomniał o zamawiach mieszkania przez sąsiada miał rację. Więc dla rolników powinna być inna pomoc a nie MOPS
markuez
13-07-2017 09:31
markuez
chyba mam problem czytania ze zrozumieniem...bo nigdzie powyzej nie przeczytalem aby rolnicy na uprawy dostali odszkodowanie z MOPSu...natomiast z ARiMR tak!!! pozatym te cale mopsy powinni w powietrze wysadzic, bo ucza ludzi nierobstwa i kombinatorstwa!!! przeciez prywatne godpodarstwa powinny byc ubezpieczone..!
STEVEabc
13-07-2017 12:02
STEVEabc
Masz problem i to wielki. Przeczytaj sobie nie raz, ale parę razy tytuł tego artykułu.
yaezy
13-07-2017 12:32
yaezy
STEVEabc, ty masz problem z sobą, choćbyś kilkaset razy tekst przeczytał to i tak nie zrozumiesz o co biega, także lepiej morda w kubeł i idź do swoich kumpli w piaskownicy.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Piłkarski weekend przed nami (21.09.2017)

22-09-2017 10:50

Ten piłkarski weekend zapowiada się emocjonująco. W Skoczowie dojdzie do derbów powiatu. Natomiast A klasę czeka pojedynek beniaminków, z których jeden aktualnie przewodzi tabeli.

wyświetleń: 176komentarzy: 0

Rajd! Uwaga na utrudnienia!

22-09-2017 09:30

Już w najbliższą sobotę (23.09) zostanie rozegrany Rajd Wisły. Jeśli planujecie wybrać się w góry, koniecznie zobaczcie, gdzie trzeba będzie liczyć się z utrudnieniami.

wyświetleń: 819komentarzy: 0

Woda (lekko) opada

22-09-2017 08:50

Wieczorem wojewoda śląski wprowadził na terenie kilku powiatów województwa, również i w naszym pogotowie przeciwpowodziowe. Na Śląsku Cieszyńskim na szczęście obyło się bez większych szkód.

wyświetleń: 2616komentarzy: 0

W bibliotece w Cieszynie pojawią się nowe książki

22-09-2017 07:30

Biblioteka Miejska w Cieszynie otrzymała dotację w kwocie 35.000 zł na zakup nowych pozycji dla czytelników. Dotacja pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i trafią do rąk miejskiej wypożyczalni w tym roku bieżącym. Celem funduszu jest wzbogacenie oraz odnowienie księgozbiorów, znajdujących się w wypożyczalniach oraz czytelniach w naszym kraju.

wyświetleń: 393komentarzy: 3

Gość OX.pl - Małgorzata Mendel

21-09-2017 19:30

Gość Ox.pl - Małgorzata Mendel. O najbliższej edycji Festiwalu Viva il canto, akrobatyce finansowej i tangu w Cieszynie. Dyrektor opowiada również o zaproszonych gościach, cenach biletów i festiwalowej publiczności. Dlaczego Jacek Porzycki wspomina też o zielonych oczach, uciszaniu serca i mediolańskiej La Scali? O tym dowiecie się Państwo z dzisiejszego odcinka.

wyświetleń: 685komentarzy: 0

Kiedy można składać reklamację? Konsument zawsze ma możliwość dochodzenia swoich praw

21-09-2017 17:45

Bardzo często podczas różnego rodzaju wyprzedaży można spotkać się z informacją „towar przeceniony nie podlega zwrotowi ani wymianie”. Owszem, oznacza to że jeżeli produkt przestanie nam się z jakiegoś powodu podobać, nie możemy oddać go do sklepu bez podania przyczyny. Jednak nawet wtedy warto zachować dowód zakupu, ponieważ niezależnie od tego, jakie informacje otrzymamy od sprzedawcy, odpowiada on za swój towar nawet przez 2 lata, jeżeli towar jest wadliwy w chwili wydania przy zakupie.

wyświetleń: 784komentarzy: 0

Komunikacja miejska za darmo dla kierowców

21-09-2017 17:20

Już jutro (22.09) z okazji Światowego Dnia bez Samochodu, na terenie Cieszyna przewidziane są rozmaite działania, mające na celu zachęcenie lokalnej społeczności do skorzystania w tym dniu z transportu publicznego, bądź też z rowerów. Nadmierna ilość samochodów od wielu lat stanowi problem polskich miast.

wyświetleń: 3606komentarzy: 3

Wyremontowali wydział

21-09-2017 17:15

W Starostwie po generalnym remoncie w Wydziale Architektury i Budownictwa pojawiło się dziewięć nowych biur.

wyświetleń: 1349komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

21-09-2017 15:40

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 358komentarzy: 0

Stany rzek wysokie

21-09-2017 15:00

Pada i będzie padać – tak wieszczą meteorolodzy. Jeśli rzeczywiście – wody będzie przybywać. Już teraz stany niektórych rzek w regionie przekroczyły stan ostrzegawczy, w niektórych zaś zanotowano stan wysoki.