Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 858komentarzy: 1

Wyróżnieni Zaolziacy

10-11-2016 14:30

''Tacy Jesteśmy'' to corocznie organizowany przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej plebiscyt na osoby bądź organizacje reprezentujące polską mniejszość na Zaolzoiu, pokazujące, jacy są Zaolziacy. Nagrody przyznawane są dwie - jedna przez powołaną przez KP kapitułę, druga przez całe zaolziańskie społeczeństwo podczas głosowania. Tego roku spośród dziesięciu nominowanych kapituła przyznała tytuł ''Złoty Jestem'' uczennicom Gimnazjum Polskiego im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszyni

„Collegium Canticorum” w tym roku obchodzi 30-lecie swego istnienia. Powstał w 1986 r. jako reprezentacyjny zespół Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie, by w 1992 r. przekształcić się w niezależną organizację. Od roku 2009 dyrygentem jest mgr Anna Szawińska, która podczas „Tacy Jesteśmy” nie tylko odebrała z rąk prowadzącego galę Rudolfa Molińskiego nagrodę, ale też dyrygowała chórem, który oklaskiwany gromkimi brawami wykonał dla zgromadzonej publiczności kilka utworów. Członkowie chóru to Zaolziacy deklarujący swą polską narodowość. Na cotygoniowe próby, które odbywają się w Teatrze w Czeskim Cieszynie, zjeżdżają się z 16 okolicznych miejscowości. Zawodowo nie są związani z muzyką, są amatorami, ale śpiew chóralny stał się ich życiową pasją. Repertuar mają bardzo zróżnicowany. Śpiewają i muzykę świecką, i sakralną, z powodzeniem startują w różnych konkursach, nagrywają płyty.

„Kwiat morwy” z kolei to piękna inicjatywa uczennic polskiego gimnazjum w Czeskim Cieszynie, które połączyły swą modową pasję z działalnością charytatywną. Samodzielnie projektują i szyją oryginalne kreacje, organizują pokazy mody, a wszelkie dochody ze sprzedaży swych dzieł przeznaczają na rzecz fundacji „Nigdy nie jesteś sam“, która pomaga finansować leczenie, terapię, ćwiczenia dla osób, które potrzebują takiej pomocy. 

Nagrody uroczyście, podczas zorganizowanej 5 listopada w Teatrze Cieszyńskim gali „Tacy jesteśmy” wręczył prezes Kongresu Polaków Mariusz Wałach. Podkreślał, że choć wybrano laureatów, to zwycięzcami są wszyscy nominowani. Wszyscy bowiem robią wiele w lokalnej społeczności.

Poza tym nie sposób nie dostrzec, że sposób wybierania zwycięzców, przynajmniej nagrody typowanej poprzez głosowanie publiczności, nie jest zbyt miarodajny. Jeśli w szranki konkursu, który wygrywa się dzięki największej ilości oddanych głosów stają razem pojedynczy działacz, taki jak choćby nominowany w tym roku Melchior Sikora pielęgnujący pamięć o Starej Karwinie i jej bohaterach i kilkudziesięcioosobowy chór, zespół, drużyna, to wiadomo, że głosujących na wieloosobową grupę będzie więcej, niż na jednego człowieka. Dlatego też postaramy się w odrębnych tekstach przybliżyć naszym Czytelnikom pozostałych nominowanych do nagrody.

Gościem, gwiazdą wieczoru, która wystąpiła na zakończenie, w części artystycznej imprezy był kontrowersyjny polski muzyk Maciej Maleńczuk. Organizatorzy co roku zapraszają muzyków z Polski w myśl utrzymywania kontaktu zaolziańskiej polskiej mniejszości narodowej ze współczesną kulturą polską. Ten koncert jednak wzbudził nieco kontrowersji. - Muzycznie świetny, natomiast mam wątpliwości czy miejsce i okoliczności jego występu były odpowiednie – zastanawiała się na bankiecie, po koncercie pani w średnim wieku, nauczycielka. - Jednak była tu i młodzież, i dzieci, więc licznie sypiące się ze sceny wulgaryzmy nie były zbyt stosowne – dodała jej koleżanka. - Świetny koncert – bez zastrzeżeń stwierdziła czeskojęzyczna pani z obsługi teatru. I chyba nie tylko dlatego, że nie zrozumiała tekstów, bo zrozumiała. - Po prostu dobry artysta – skwitowała.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT 10-11-2016 14:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
10-11-2016 14:46
koszor
Maleńczuk gwiazdą! Ma z kulturą tyle wspólnego, co baton z dietą.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Prezydent odebrał medal

19-11-2017 14:35

Ks. Andrzej Byrt, proboszcz ewangelickiej parafii w Szczyrku wręczył dzisiaj przed południem (19.11) prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie okolicznościowy medal. Związany jest on z jubileuszem 500 lat Reformacji.

wyświetleń: 119komentarzy: 0

Koncert Życzeń Stela

19-11-2017 12:25

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL. Program poprowadzą: Małgorzata Szteler - Furmaniuk i Jacek Porzycki.

wyświetleń: 224komentarzy: 0

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 572komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 1296komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 499komentarzy: 1

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 512komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 411komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1847komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 240komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 442komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .