Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 831komentarzy: 1

Wyróżnieni Zaolziacy

10-11-2016 14:30

''Tacy Jesteśmy'' to corocznie organizowany przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej plebiscyt na osoby bądź organizacje reprezentujące polską mniejszość na Zaolzoiu, pokazujące, jacy są Zaolziacy. Nagrody przyznawane są dwie - jedna przez powołaną przez KP kapitułę, druga przez całe zaolziańskie społeczeństwo podczas głosowania. Tego roku spośród dziesięciu nominowanych kapituła przyznała tytuł ''Złoty Jestem'' uczennicom Gimnazjum Polskiego im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszyni

„Collegium Canticorum” w tym roku obchodzi 30-lecie swego istnienia. Powstał w 1986 r. jako reprezentacyjny zespół Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie, by w 1992 r. przekształcić się w niezależną organizację. Od roku 2009 dyrygentem jest mgr Anna Szawińska, która podczas „Tacy Jesteśmy” nie tylko odebrała z rąk prowadzącego galę Rudolfa Molińskiego nagrodę, ale też dyrygowała chórem, który oklaskiwany gromkimi brawami wykonał dla zgromadzonej publiczności kilka utworów. Członkowie chóru to Zaolziacy deklarujący swą polską narodowość. Na cotygoniowe próby, które odbywają się w Teatrze w Czeskim Cieszynie, zjeżdżają się z 16 okolicznych miejscowości. Zawodowo nie są związani z muzyką, są amatorami, ale śpiew chóralny stał się ich życiową pasją. Repertuar mają bardzo zróżnicowany. Śpiewają i muzykę świecką, i sakralną, z powodzeniem startują w różnych konkursach, nagrywają płyty.

„Kwiat morwy” z kolei to piękna inicjatywa uczennic polskiego gimnazjum w Czeskim Cieszynie, które połączyły swą modową pasję z działalnością charytatywną. Samodzielnie projektują i szyją oryginalne kreacje, organizują pokazy mody, a wszelkie dochody ze sprzedaży swych dzieł przeznaczają na rzecz fundacji „Nigdy nie jesteś sam“, która pomaga finansować leczenie, terapię, ćwiczenia dla osób, które potrzebują takiej pomocy. 

Nagrody uroczyście, podczas zorganizowanej 5 listopada w Teatrze Cieszyńskim gali „Tacy jesteśmy” wręczył prezes Kongresu Polaków Mariusz Wałach. Podkreślał, że choć wybrano laureatów, to zwycięzcami są wszyscy nominowani. Wszyscy bowiem robią wiele w lokalnej społeczności.

Poza tym nie sposób nie dostrzec, że sposób wybierania zwycięzców, przynajmniej nagrody typowanej poprzez głosowanie publiczności, nie jest zbyt miarodajny. Jeśli w szranki konkursu, który wygrywa się dzięki największej ilości oddanych głosów stają razem pojedynczy działacz, taki jak choćby nominowany w tym roku Melchior Sikora pielęgnujący pamięć o Starej Karwinie i jej bohaterach i kilkudziesięcioosobowy chór, zespół, drużyna, to wiadomo, że głosujących na wieloosobową grupę będzie więcej, niż na jednego człowieka. Dlatego też postaramy się w odrębnych tekstach przybliżyć naszym Czytelnikom pozostałych nominowanych do nagrody.

Gościem, gwiazdą wieczoru, która wystąpiła na zakończenie, w części artystycznej imprezy był kontrowersyjny polski muzyk Maciej Maleńczuk. Organizatorzy co roku zapraszają muzyków z Polski w myśl utrzymywania kontaktu zaolziańskiej polskiej mniejszości narodowej ze współczesną kulturą polską. Ten koncert jednak wzbudził nieco kontrowersji. - Muzycznie świetny, natomiast mam wątpliwości czy miejsce i okoliczności jego występu były odpowiednie – zastanawiała się na bankiecie, po koncercie pani w średnim wieku, nauczycielka. - Jednak była tu i młodzież, i dzieci, więc licznie sypiące się ze sceny wulgaryzmy nie były zbyt stosowne – dodała jej koleżanka. - Świetny koncert – bez zastrzeżeń stwierdziła czeskojęzyczna pani z obsługi teatru. I chyba nie tylko dlatego, że nie zrozumiała tekstów, bo zrozumiała. - Po prostu dobry artysta – skwitowała.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT 10-11-2016 14:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
10-11-2016 14:46
koszor
Maleńczuk gwiazdą! Ma z kulturą tyle wspólnego, co baton z dietą.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Otwarcie Karczmy ''Pod Dębem''!

20-09-2017 07:30

Miejsce z tradycją, bo 100-letnie, ale gospodarze i wystrój nowe. Zapraszamy na otwarcie ''Karczmy pod Dębem'' w Cieszynie!

wyświetleń: 31komentarzy: 0

Zamarski: Pierwsze gwiazdy w Alei Gwiazd

19-09-2017 20:30

W niedzielę (17.09) miało miejsce oficjalne odsłonięcie pierwszych gwiazd w Alei Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej w Zamarskach.

wyświetleń: 1044komentarzy: 0

NATO w Ostrawie

19-09-2017 19:00

W weekend 16-17 września na terenie Ostrawy w Czechach odbyła się XVI edycja Dni NATO. Jest to wydarzenie, które od wielu lat skupia dziesiątki tysięcy widzów, z całego Świata (na parkingu lotniska, na którym odbywały się pokazy można było zaobserwować nie tylko czeskie, czy polskie tablice rejestracyjne, ale również niemieckie czy też austriackie). Wydarzenie to skupiło również wiele tysięcy osób z terenu całego Śląska, w tym również Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 992komentarzy: 0

27 września zaczyna się festiwal Viva il canto!

19-09-2017 17:20

Już wkrótce w Cieszynie rozpocznie się XXVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il canto. Podczas czterech festiwalowych koncertów publiczność usłyszy brzmienia poetycko-refleksyjne, gorące tanga, pieśni żydowskie a także muzykę operetkową, filmową i musicalową.

wyświetleń: 411komentarzy: 0

Chybie: rozbierają trybuny!

19-09-2017 16:30

Rozbiórka trybuny na stadionie RKS Cukrownik ruszyła. Kończą się prace termoizolacyjne w pawilonie sportowym.

wyświetleń: 535komentarzy: 0

Tajniki pracy rzemieślników

19-09-2017 15:30

W weekend (16-17.09) w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego, na terenie Cieszyna zostały zorganizowane warsztaty z lokalnym rusznikarzem, Jerzym Wałgą. Drzwi do pracowni były otwarte w godzinach 10-15 i każdy zainteresowany mógł zapytać mistrza o tajniki obróbki metalu, bądź też zwiedzić Izbę Cieszyńskich Mistrzów, którą założył i aktualnie utrzymuje cieszyński rusznikarz.

wyświetleń: 330komentarzy: 0

Strumień ma alkomat - ogólnodostępny

19-09-2017 14:30

Od dziś (19.09.2017), każdy będzie mógł samodzielnie sprawdzić poziom alkoholu w swoim organizmie. Dzięki przekazanym środkom przez władze Strumienia i Chybia, alkomat zamontowane zostanie w poczekalni strumieńskiego komisariatu

wyświetleń: 1435komentarzy: 1

Nowa nawierzchnia na Lipowej - trwa remont

19-09-2017 14:20

W Pruchnej trwa remont ulicy Lipowej. Nowa powierzchnia pojawi się tam dzięki środkom - Gminy Strumień i Powiatu.

wyświetleń: 622komentarzy: 0

VI Rajd Synchroniczny

19-09-2017 14:15

Za nami odbywająca się po raz VI  edycja najbardziej nietypowego rajdu w regionie.  Rajd Synchroniczny Pojazdów Zabytkowych odbył się w niedzielę, 17  czerwca w Zebrzydowicach. Mimo niepogody zawodnicy dopisali a sama rywalizacja, to nie jedyne atrakcje tego dnia. 

wyświetleń: 753komentarzy: 0

Od ''Dumy i uprzedzenia'' do... Jasienicka biblioteka swiętuje 60 lat

19-09-2017 13:00

Pierwsza książka, jaką wpisano do katalogu w jasienickiej Bibliotece, to „Duma i uprzedzenie” Jane Austen. Po 60 latach istnienia zbiór Biblioteki w Jasienicy liczy sobie prawie 60 tysięcy tytułów.

wyświetleń: 477komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .