Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 904komentarzy: 1

Wyróżnieni Zaolziacy

10-11-2016 14:30

''Tacy Jesteśmy'' to corocznie organizowany przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej plebiscyt na osoby bądź organizacje reprezentujące polską mniejszość na Zaolzoiu, pokazujące, jacy są Zaolziacy. Nagrody przyznawane są dwie - jedna przez powołaną przez KP kapitułę, druga przez całe zaolziańskie społeczeństwo podczas głosowania. Tego roku spośród dziesięciu nominowanych kapituła przyznała tytuł ''Złoty Jestem'' uczennicom Gimnazjum Polskiego im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszyni

„Collegium Canticorum” w tym roku obchodzi 30-lecie swego istnienia. Powstał w 1986 r. jako reprezentacyjny zespół Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie, by w 1992 r. przekształcić się w niezależną organizację. Od roku 2009 dyrygentem jest mgr Anna Szawińska, która podczas „Tacy Jesteśmy” nie tylko odebrała z rąk prowadzącego galę Rudolfa Molińskiego nagrodę, ale też dyrygowała chórem, który oklaskiwany gromkimi brawami wykonał dla zgromadzonej publiczności kilka utworów. Członkowie chóru to Zaolziacy deklarujący swą polską narodowość. Na cotygoniowe próby, które odbywają się w Teatrze w Czeskim Cieszynie, zjeżdżają się z 16 okolicznych miejscowości. Zawodowo nie są związani z muzyką, są amatorami, ale śpiew chóralny stał się ich życiową pasją. Repertuar mają bardzo zróżnicowany. Śpiewają i muzykę świecką, i sakralną, z powodzeniem startują w różnych konkursach, nagrywają płyty.

„Kwiat morwy” z kolei to piękna inicjatywa uczennic polskiego gimnazjum w Czeskim Cieszynie, które połączyły swą modową pasję z działalnością charytatywną. Samodzielnie projektują i szyją oryginalne kreacje, organizują pokazy mody, a wszelkie dochody ze sprzedaży swych dzieł przeznaczają na rzecz fundacji „Nigdy nie jesteś sam“, która pomaga finansować leczenie, terapię, ćwiczenia dla osób, które potrzebują takiej pomocy. 

Nagrody uroczyście, podczas zorganizowanej 5 listopada w Teatrze Cieszyńskim gali „Tacy jesteśmy” wręczył prezes Kongresu Polaków Mariusz Wałach. Podkreślał, że choć wybrano laureatów, to zwycięzcami są wszyscy nominowani. Wszyscy bowiem robią wiele w lokalnej społeczności.

Poza tym nie sposób nie dostrzec, że sposób wybierania zwycięzców, przynajmniej nagrody typowanej poprzez głosowanie publiczności, nie jest zbyt miarodajny. Jeśli w szranki konkursu, który wygrywa się dzięki największej ilości oddanych głosów stają razem pojedynczy działacz, taki jak choćby nominowany w tym roku Melchior Sikora pielęgnujący pamięć o Starej Karwinie i jej bohaterach i kilkudziesięcioosobowy chór, zespół, drużyna, to wiadomo, że głosujących na wieloosobową grupę będzie więcej, niż na jednego człowieka. Dlatego też postaramy się w odrębnych tekstach przybliżyć naszym Czytelnikom pozostałych nominowanych do nagrody.

Gościem, gwiazdą wieczoru, która wystąpiła na zakończenie, w części artystycznej imprezy był kontrowersyjny polski muzyk Maciej Maleńczuk. Organizatorzy co roku zapraszają muzyków z Polski w myśl utrzymywania kontaktu zaolziańskiej polskiej mniejszości narodowej ze współczesną kulturą polską. Ten koncert jednak wzbudził nieco kontrowersji. - Muzycznie świetny, natomiast mam wątpliwości czy miejsce i okoliczności jego występu były odpowiednie – zastanawiała się na bankiecie, po koncercie pani w średnim wieku, nauczycielka. - Jednak była tu i młodzież, i dzieci, więc licznie sypiące się ze sceny wulgaryzmy nie były zbyt stosowne – dodała jej koleżanka. - Świetny koncert – bez zastrzeżeń stwierdziła czeskojęzyczna pani z obsługi teatru. I chyba nie tylko dlatego, że nie zrozumiała tekstów, bo zrozumiała. - Po prostu dobry artysta – skwitowała.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT 10-11-2016 14:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
10-11-2016 14:46
koszor
Maleńczuk gwiazdą! Ma z kulturą tyle wspólnego, co baton z dietą.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ratusz bez czasu

20-03-2018 12:00

Trwa remont zabytkowego ratusza w Strumieniu.  W związku z  trwającymi pracami  w ramach projektu Budatin-Strumień: współpraca na pograniczu – Etap 2 zegar na wieży ratuszowej został zatrzymany.

wyświetleń: 90komentarzy: 0

Zbuntowany Śląsk

20-03-2018 10:45

W poniedziałek (19.03) na terenie Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie odbyła się emisja filmu "Zbuntowany Śląsk" oraz dyskusja, związana z tematem przewodnim filmu. W Cieszynie pojawił się między innymi reżyser filmu, Dariusz Zalega, który opowiedział o tym, co przyświecało twórcom dokumentu.

wyświetleń: 223komentarzy: 0

Dzień Aktora w Avionie

20-03-2018 09:15

W poniedziałek (19.03) na terenie czeskiego Avionu wszyscy miłośnicy teatru (i nie tylko) mogli spotkać się z aktorami ze Sceny Polskiej oraz Sceny Lalek "Bajka" teatru w Czeskim Cieszynie. Spotkanie zostało zorganizowane przez MZ PZKO w Czeskim Cieszynie, a jego celem było wspólne uczczenie dnia aktora, który przypada w Polsce końcem marca.

wyświetleń: 209komentarzy: 0

Mamo, daj coś słodkiego

20-03-2018 07:30

Więcej warzyw, mniej słodyczy i fast foodów – wszyscy znamy slogany dotyczące zdrowego odżywiania, ale czy potrafimy je zastosować na co dzień? Już w najbliższą środę 21 marca o godz. 16.30 kolejny wykład w ramach Akademii Rodziców Gminy Skoczów.

wyświetleń: 394komentarzy: 0

Frele odwiedziły cieszyński Browar

19-03-2018 22:16

Wesoło, swojsko, porywająco, a przede wszystkim po śląsku - tak upłynął sobotni (17.03) wieczór w cieszyńskim Browarze Zamkowym. Przed publicznością wystąpiły trzy dziewczyny, znane jako Frele. Trio zaśpiewało piosenki po śląsku w kameralnej aranżacji.

wyświetleń: 863komentarzy: 0

XVIII Mistrzostwa Polski w Armwrestlingu już za nami

19-03-2018 20:35

Miniony (17-18.03) weekend upłynął pod znakiem armwrestlingu. W Cieszynie odbyła się najważniejsza krajowa impreza w siłowaniu na rękę. W Mistrzostwach Polski w Armwrestlingu wzięło udział ponad 200 zawodników z 22 klubów.

wyświetleń: 1104komentarzy: 0

Wiedeoflesz: ''DUCHowa rEwolucja''

19-03-2018 19:20

W poniedziałek 19.03.2018 w godz. 9.00-13.00 na cieszyńskiej hali sportowej odbyły się Rekolekcje : "DUCHowa rEwolucja" dla uczniów szkół średnich Cieszyna i Skoczowa. Podczas rekolekcji były wykłady, adoracja Najświętszego Sakramentu, koncerty muzyczne i okazja do spowiedzi. ok godz. 12:00 miał miejsce fałszywy alarm spowodowany włączeniem czujników dymu z uwagi na "kadzenie wewnątrz hali".

wyświetleń: 1266komentarzy: 8

Istebna: Namioty Wyklętych

19-03-2018 18:40

W niedzielę 18 marca 2018 o godz. 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej miała miejsce ogólnopolska akcja stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej pt “Namioty Wyklętych” Przedsięwzięcie ma na celu upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych – działaczy ruchu antykomunistycznego w czasach okupacji naszego kraju, polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani. W trakcie spotkania organizatorzy przedstawili rys historyczny Żołnierzy Wyklętych, wystawili biogramy, oraz pokazali umundurowania i uzbrojenia żołnierzy NSZ. Dodatkowo miał miejsce pokaz filmu „Obława” reżyserii Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy”.

wyświetleń: 750komentarzy: 7

KGW Pogwizdów podsumowuje i planuje

19-03-2018 17:25

W sobotę (17.03) na terenie strażnicy OSP Pogwizdów odbyło się spotkanie sprawozdawczo-wyborcze Koła Gospodyń Wiejskich z Pogwizdowa, połączone z obchodami Dnia Kobiet. Całość rozpoczęła się od przedstawienia porządku obrad oraz wygłoszenia sprawozdania z działań w roku 2017. Następnie panie zaczęły planować prace na rok 2018. Głos zabrali również zaproszeni goście.

wyświetleń: 755komentarzy: 0

Jest nowy rzecznik policji

19-03-2018 16:30

W piątek 16 marca 2018 r. nastąpiła zmiana na stanowisku oficera prasowego w Komendzie Powiatowej Policji w Cieszynie. Stanowisko to przejął mł. asp. Krzysztof Pawlik. Dotychczasowo pełniący służbę na tym stanowisku podkom. Rafał Domagała, awansował na stanowisko Eksperta ds. Kontroli KPP w Cieszynie.

wyświetleń: 2556komentarzy: 6
Kontakt z redkacją .