Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 885komentarzy: 1

Wyróżnieni Zaolziacy

10-11-2016 14:30

''Tacy Jesteśmy'' to corocznie organizowany przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej plebiscyt na osoby bądź organizacje reprezentujące polską mniejszość na Zaolzoiu, pokazujące, jacy są Zaolziacy. Nagrody przyznawane są dwie - jedna przez powołaną przez KP kapitułę, druga przez całe zaolziańskie społeczeństwo podczas głosowania. Tego roku spośród dziesięciu nominowanych kapituła przyznała tytuł ''Złoty Jestem'' uczennicom Gimnazjum Polskiego im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszyni

„Collegium Canticorum” w tym roku obchodzi 30-lecie swego istnienia. Powstał w 1986 r. jako reprezentacyjny zespół Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie, by w 1992 r. przekształcić się w niezależną organizację. Od roku 2009 dyrygentem jest mgr Anna Szawińska, która podczas „Tacy Jesteśmy” nie tylko odebrała z rąk prowadzącego galę Rudolfa Molińskiego nagrodę, ale też dyrygowała chórem, który oklaskiwany gromkimi brawami wykonał dla zgromadzonej publiczności kilka utworów. Członkowie chóru to Zaolziacy deklarujący swą polską narodowość. Na cotygoniowe próby, które odbywają się w Teatrze w Czeskim Cieszynie, zjeżdżają się z 16 okolicznych miejscowości. Zawodowo nie są związani z muzyką, są amatorami, ale śpiew chóralny stał się ich życiową pasją. Repertuar mają bardzo zróżnicowany. Śpiewają i muzykę świecką, i sakralną, z powodzeniem startują w różnych konkursach, nagrywają płyty.

„Kwiat morwy” z kolei to piękna inicjatywa uczennic polskiego gimnazjum w Czeskim Cieszynie, które połączyły swą modową pasję z działalnością charytatywną. Samodzielnie projektują i szyją oryginalne kreacje, organizują pokazy mody, a wszelkie dochody ze sprzedaży swych dzieł przeznaczają na rzecz fundacji „Nigdy nie jesteś sam“, która pomaga finansować leczenie, terapię, ćwiczenia dla osób, które potrzebują takiej pomocy. 

Nagrody uroczyście, podczas zorganizowanej 5 listopada w Teatrze Cieszyńskim gali „Tacy jesteśmy” wręczył prezes Kongresu Polaków Mariusz Wałach. Podkreślał, że choć wybrano laureatów, to zwycięzcami są wszyscy nominowani. Wszyscy bowiem robią wiele w lokalnej społeczności.

Poza tym nie sposób nie dostrzec, że sposób wybierania zwycięzców, przynajmniej nagrody typowanej poprzez głosowanie publiczności, nie jest zbyt miarodajny. Jeśli w szranki konkursu, który wygrywa się dzięki największej ilości oddanych głosów stają razem pojedynczy działacz, taki jak choćby nominowany w tym roku Melchior Sikora pielęgnujący pamięć o Starej Karwinie i jej bohaterach i kilkudziesięcioosobowy chór, zespół, drużyna, to wiadomo, że głosujących na wieloosobową grupę będzie więcej, niż na jednego człowieka. Dlatego też postaramy się w odrębnych tekstach przybliżyć naszym Czytelnikom pozostałych nominowanych do nagrody.

Gościem, gwiazdą wieczoru, która wystąpiła na zakończenie, w części artystycznej imprezy był kontrowersyjny polski muzyk Maciej Maleńczuk. Organizatorzy co roku zapraszają muzyków z Polski w myśl utrzymywania kontaktu zaolziańskiej polskiej mniejszości narodowej ze współczesną kulturą polską. Ten koncert jednak wzbudził nieco kontrowersji. - Muzycznie świetny, natomiast mam wątpliwości czy miejsce i okoliczności jego występu były odpowiednie – zastanawiała się na bankiecie, po koncercie pani w średnim wieku, nauczycielka. - Jednak była tu i młodzież, i dzieci, więc licznie sypiące się ze sceny wulgaryzmy nie były zbyt stosowne – dodała jej koleżanka. - Świetny koncert – bez zastrzeżeń stwierdziła czeskojęzyczna pani z obsługi teatru. I chyba nie tylko dlatego, że nie zrozumiała tekstów, bo zrozumiała. - Po prostu dobry artysta – skwitowała.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT 10-11-2016 14:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
10-11-2016 14:46
koszor
Maleńczuk gwiazdą! Ma z kulturą tyle wspólnego, co baton z dietą.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Rondo im. Marii i Lecha Kaczyńskich, czy rondo Niepodległości?

17-01-2018 21:30

Początkiem stycznia br. do Biura Rady Miasta Cieszyna wpłynął wniosek grupy radnych powiatowych z propozycją, by nowemu rondu przy ulicy Bobreckiej w Cieszynie nadać imię Marii i Lecha Kaczyńskich. To jednak nie jedyna propozycja, co do nazwy tego ronda.

wyświetleń: 1081komentarzy: 11

Nowe kwoty i limity

17-01-2018 19:00

Od połowy stycznia w Ustroniu obowiązywać będzie zmieniona uchwała rady miejskiej związana z systemem gospodarowania odpadami. Wprowadza ona limity w ilości oddawanych odpadów z nieruchomości oraz przyjmowania ich w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).

wyświetleń: 1578komentarzy: 5

Wańcy z Grand Prix!

17-01-2018 17:10

Główną nagrodę Grand Prix 49. Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych "Żywieckie Gody" zdobyli "Wańcy" z Wisły-Jwornika.

wyświetleń: 373komentarzy: 0

Ukradli dzieciom domek

17-01-2018 15:15

Dziś (17.01) otrzymaliśmy informację o wyjątkowo bezczelnym złodzieju, który w Cieszynie ukradł domek dla dzieci, który znajdował się na placu zabaw przy żłobku „Tup tup” w Cieszynie (ul. Katowicka przed skrętem na ul. Pikiety).

wyświetleń: 3080komentarzy: 2

Chcesz głosować? Sprawdź czy jesteś wpisany!

17-01-2018 14:00

Sprawdź w swoim urzędzie gminy, czy jesteś wpisany do rejestru wyborców. Jeśli Twoje nazwisko nie figuruje w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych.

wyświetleń: 658komentarzy: 4

Wysokie miejsce Powiatu Cieszyńskiego

17-01-2018 12:30

Po raz kolejny Jury, organizowanego przez Związek Powiatów Polskich, Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów wybrało najlepsze, najbardziej rozwojowe samorządy.  Powiat Cieszyński  drugi raz z rzędu zajął bardzo wysokie, drugie miejsce w  kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców.

wyświetleń: 818komentarzy: 2

Jasienica: rośnie liczba mieszkańców

17-01-2018 11:00

Jak poinformował Urząd Gminy w Jasienicy, do 23 674 osób zwiększyła się liczba mieszkańców gminy w 2017 r. To o 236 więcej, niż rok wcześniej.

wyświetleń: 1755komentarzy: 0

Tym razem Püdelsi. Mamy dla Was bilety!

17-01-2018 09:15

Status konkursu: TRWA

Już w najbliższą sobotę (20.01.2018)  w Cieszynie - Scena COK w Browarze, wystąpi zespół PÜDELSI. My mamy dla Was dwa bilety!

wyświetleń: 536komentarzy: 0

Cieszyn: Które drogi zostaną wyremontowane?

17-01-2018 07:30

Jakie cieszyńskie drogi zostały ujęte w planach inwestycyjnych na ten rok? Na ostatniej konferencji prasowej Burmistrz Cieszyna wspomniał m.in. o ulicy Solnej, czy Al. Piastowskiej.

wyświetleń: 1649komentarzy: 7

Stalownicy odrobili straty z pierwszego meczu, ale w karnych lepsi byli Finowie

16-01-2018 23:59

Koniec pięknej przygody Trzyńca z Ligą Mistrzów. Pięknej, bo podopieczni Vaclava Varadi napisali nowy rozdział w historii klubu. Rozdział, który zakończył się w półfinale.

wyświetleń: 455komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .