Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 5528komentarzy: 17

500+ wiele pytań

11-03-2016 19:10

Gminy szykują się na wdrożenie rządowego programu 500+. Urzędnicy szkolą się, by od 1 kwietnia przyjmować wnioski rządowego programu. Sprawdziliśmy, jak przygotowania wyglądają na Śląsku Cieszyńskim.
Wiceminister Stanisław Szwed gościł w ubiegłym tygodniu w Cieszynie. fot. Jan Bacza Wiceminister Stanisław Szwed gościł w ubiegłym tygodniu w Cieszynie. fot. Jan Bacza

W minionym tygodniu w Cieszynie gościł wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. W sali sesyjnej cieszyńskiego starostwa przekonywał, że wdrażany program 500+ jest dobrze przygotowany. Jak mówił – program dotyczy ponad 3,7 miliona dzieci, 2,7 miliona rodzin. Dla naszego ministerstwa ważne jest to, że w tak krótkim okresie wchodzi w życie i to, że mamy zabezpieczenie finansowe. Główne zadanie realizacji spada na samorząd gminny. Jak dodał, największa obawa związana jest z tym, że w pierwszych dniach większość osób będzie chciała złożyć wnioski. Stąd też – jak argumentował, w ustawie zapisano trzymiesięczny okres przejściowy. Każdy wniosek złożony w kwietniu, maju, czerwcu, będzie realizowany od 1 kwietnia. - mówił. Oznacza to, że nawet składając wniosek końcem czerwca, otrzymamy wyrównanie za trzy miesiące do tyłu.

Ilość beneficjentów tego programu jest tak ogromna w poszczególnych gminach, że spowoduje wydłużenie przyznania środków. W skrócie można powiedzieć tak, że ten, kto złoży wniosek w pierwszych trzech miesiącach, może być pewny, że dostanie pełną pulę środków, liczoną od 1 kwietnia. - wyjaśnia sekretarz miasta Cieszyna Stanisław Kawecki.

W Cieszynie jedynym miejscem, gdzie będą przyjmowane wnioski, będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. To obiekt dostosowany do sporej ilości mieszkańców. Co więcej, ten program wpisuje się w zakres działań, które pracownicy tego ośrodka prowadzą. Mamy pewność, że tam to będzie najlepiej realizowane – dodaje Kawecki. Jak zaznacza, są tutaj kwestie weryfikacji danych, oświadczeń o dochodach, a do tego dochodzi budowanie nowej i niemałej bazy danych osób uprawnionych do uzyskania świadczenia.

Jak dodaje sekretarz, trudno precyzyjnie wskazać, ile rodzin uprawnionych będzie do uzyskania tej formy wsparcia. Jedyne pewne dane, to ogólna liczba dzieci w poszczególnych rodzinach. Jak wynika z danych urzędu stanu cywilnego, rodzin z 1 dzieckiem jest w Cieszynie 1830, z dwoma – 1124. Troje dzieci mieszka w 167 rodzinach, a czworo w 29. Rodzin z pięciorgiem dzieci w mieście nad Olzą jest sześć.

Fakt, że 500 zł otrzyma dopiero drugie dziecko w rodzinie, bądź pierwsze, jeśli dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł miesięcznie powoduje, że urzędnikom pozostają jedynie szacunki. Z nich wynika, że w Cieszynie do otrzymania 500 zł będzie około 3,5 tysiąca dzieci. Nikt w chwili obecnej nie potrafi oszacować ile rodzin ma jakie dochody.

W cieszyńskim Mopsie zatrudnione mają być dwie dodatkowe osoby do obsługi programu. Będzie też utworzone specjalne miejsce, gdzie będą przyjmowane wnioski. Chciałbym w tym miejscu prosić mieszkańców, aby spokojnie podjeść do tego tematu. Rozumiem, że każdy chce świadczenie mieć jak najszybciej na koncie. Ale mamy czas na złożenie wniosku, nie ma konieczności, aby składać go w pierwszym czy drugim tygodniu. To ułatwi wszystkim nam pracę. - dodaje Stanisław Kawecki.

Niezależnie od wielkości gminy, w każdej nowy program spowoduje duże zamieszanie. W niewielkim Dębowcu uprawnionych do otrzymania tej formy wsparcia będzie około 800 osób. Trwa nabór na stanowisko dla osoby, która będzie odpowiedzialna za realizację tego programu. Na ten moment jeszcze nie wydajemy wniosków ani ich nie przyjmujemy, ponieważ ustawa obowiązuje od 1 kwietnia. - mówi Łucja Stolpa, szefowa Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Do gminy dotarła już pierwsza transza pieniędzy na realizację obsługi. Każda miejscowość otrzyma 2% wartości całej należnej sumy, na prowadzenie zadania, przygotowanie miejsca odbioru formularzy i ewentualne zatrudnienie dodatkowych.  Musimy przygotować pomieszczenie, chcemy zakupić dodatkowe krzesła na korytarz – dodaje szefowa GOPSu. Podczas ostatniej sesji w Dębowcu, radny Grzegorz Greń dopytywał o formę składania wniosków. Udostępnimy wszystkie możliwe platformy elektroniczne, bank PKO udostępnił swoją, będzie dostępny e-PUAP. Jednak, co trzeba zaznaczyć, forma elektroniczna nie zwalnia nas z obowiązku przygotowania wersji papierowej. Całą dokumentację i tak musimy drukować i gromadzić. - informuje Stolpa.

Gmina Chybie, aby uniknąć tłumów przy okienkach GOPSu, wyznaczyła aż trzy miejsca, gdzie w kwietniu wydawane i odbierane będą wnioski. Mieszkańcy Chybia będą mogli je składać w siedzibie GOPSu, mieszkańcy Mnicha i Zaborza w OSP w Mnichu a mieszkańcy Frelichowa i Zaborza w budynku OSP w Chybiu. Uprawnionych rodzin mamy 1160 – wyjaśnia wójt Chybia Janusz Żydek. Przez pierwszy miesiąc czynne będą właśnie dodatkowo dwa punkty w OSP.

Jedna lub dwie osoby – tyle dodatkowo zamierza zatrudnić do obsługi programu skoczowski samorząd. W gminie z programu skorzystać ma około 2,5 tysiąca dzieci. Także w gminie pod Kaplicówką, oprócz głównego miejsca – siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej, dodatkowo uruchomiony ma być jeden punkt, gdzie odbierane będą wnioski. Będzie to możliwe przez cały kwiecień w sali sesyjnej ratusza. Duża praca przed pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej. Będziemy apelować do rodziców, aby ze spokojem podejść do tematu. Zakładamy, że budżet OPSu, który w tej chwili wynosi około 11 milionów wzrośnie przez ten program o 100%. - informuje Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa.

Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach – mówi krótko burmistrz Ustronia, Ireneusz Szarzec. Choć jak zaznacza, gmina otrzymała już pieniądze na przygotowanie się do całej operacji, to obawia się technicznej realizacji programu. Rodzin z dwójką i więcej dzieci, poniżej osiemnastego roku życia jest w gminie około 1700. Proszę sobie wyobrazić, ile to jest osób. Kiedy organizujemy na rynku imprezę i jest tam 500 osób, to już jest dużo. A gdyby wszyscy chętni do programu naraz chcieli złożyć wnioski? Wiem, że to się nie zdarzy w jednym terminie, ale mają takie prawo – zaznacza. Jak dodaje, do obsługi planuje się zatrudnić dodatkowo dwóch pracowników. Za całość tematu ma być odpowiedzialny Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Ale zapewne do obsługi przesuwani będą pracownicy z innych działów, trudno oczekiwać od osób, które będą świeżo zatrudnione, aby dysponowały pełną wiedzą i procedurami. Obiektywnie trzeba jednak przyznać, że pieniądze, które otrzymaliśmy na realizację powinny na to wystarczyć. - zaznacza Szarzec.

Wskazuje także na możliwe opóźnienia, ponieważ weryfikując wnioski, trzeba sprawdzić dochody rodzin. Tutaj pojawia się kwestia ściągania danych z Urzędu Skarbowego. Technicznie jest to możliwe, ale znając życie, nastąpi przesilenie na serwerach urzędów skarbowych. Jeśli wszystkie MOPSy naraz z taką ilością wniosków wystąpią, może to skutkować problemami. - dodaje burmistrz.

Komu przysługuje świadczenie w ramach programu 500+?

Rodzicowi, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka w wieku do 18 roku życia:
– na drugie i kolejne dziecko rodzice otrzymują świadczenie niezależnie od dochodu
– na pierwsze lub jedyne dziecko: po spełnieniu kryterium dochodowego, wynoszącego 800 zł netto dochodu na osobę w rodzinie lub 1 200 zł, jeśli w rodzinie wychowywane jest dziecko niepełnosprawne.


Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wnioski do programu '500+' są bezpłatne.


Jan Bacza

 

źródło: ox.pl
dodał: JB 11-03-2016 19:10
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (17)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

[konto zostało usunięte]
12-03-2016 08:02
[konto zostało usunięte]
I co KODowcy,Nowocześni,Platformersi? Chętnie wyciągniecie swoje łapki po 500+ prawda? Taki niedobry ten PiS ;) :)
koszor
12-03-2016 09:05
koszor
Myszo masz rację. Mało tego ostatnio słuchałem wypowiedzi Schetyny, który ogłosił, że PO jak dojdzie do władzy to da po 500zł także na pierwsze dziecko. Dziennikarz się go pyta, dlaczego wcześniej tego nie zrobili i skąd taki pomysł, skoro cały czas go krytykowali? Schetyna stwierdził, że Polska jest w lepszej kondycji finansowej niż myślał i budżet udźwignie takie obciążenie.
janomo
12-03-2016 09:42
janomo
A ten jeden drobiazg o którym jakoś nie słyszę. Skoro w Skoczowie MOPS "rozda" w ciągu roku 11 mln zł więcej i to w większości mniej zamożnym to co z tymi pieniędzmi się stanie. Według przeciwników 500+ wszystko ci ludzie przepiją! Ja też dostanę tą kasę i jej NIE PRZEPIJĘ. Wiem że część przepije, ale jestem pewny że 75% wyda to na jedzenie, ciuchy i inne rzeczy może nie zawsze związane z dziećmi, ale ta kasa ( kilka milionów zł ) powinna rozruszać trochę lokalne sklepy ( także te monopolowe ). Więc sporo tej kasy u nas zostanie!
pagor79
12-03-2016 09:43
pagor79
Oczywiście że złożę wniosek o 500zl. A czy moje dzieci są jakieś inne niż wielbicieli populistycznej partii, bo to przecież pieniądze dla dzieci prawda? Na tym polega "wasz" problem, ciągle dzielicie ludzi. A może nasze dzieci chodzą razem do przedszkola i szkoły, myślisz że dla nich to ważne kto na kogo głosował i kogo popiera? Na tym polega współżycie społeczne w normalnym rozwijającym się państwie oraz demokracja. A to że prawie połowa uprawnionych nie wybrała swoich przedstawicieli do parlamentu dzięki czemu zwyciężył PIS, niech sobie odpowie czy warto było nie iść do wyborów. Chyba że to takie mumie że jest im obojętne gdzie i jak żyją.
Atenka3
12-03-2016 09:47
Atenka3
W końcu rusza 500+,prośba,ludziska z dostępem do konta online swojego banku-od 1 kwietnia zostanie uruchomiona aplikacja 500+ i wygodnie ze swojego konta z banku możemy wysłać online wniosek 500+ więc nie pchajcie się do Mopsu tylko klikajcie i wysyłajcie wnioski online,pozdrawiam
[konto zostało usunięte]
12-03-2016 10:11
[konto zostało usunięte]
pagor79,oczywiście masz rację: "wszystkie dzieci nasze są..." nie ma gorszych i lepszych!Ale do sedna. Źle mnie zrozumiałeś.Tak jak pisze koszor: taki Schetyna czy Petru,najpierw krytykują program,krzyczą jakie to straty materialne przyniesie,że tam Polskę zrujnuje itp. bzdety...a przecież wszyscy wiedzą,że łapki po 500+ wyciągną, jeden po drugim...Zwyczajnie wkurza mnie hipokryzja polityków opozycji i ich zwolenników.To wszystko :)
boszka
12-03-2016 10:36
boszka
Ja mam tylko nadzieję że za kilka lat nie będziemy płakać z tego powodu z którego teraz się cieszymy
beatris
12-03-2016 16:40
beatris
Szkoda tylko, że w tak niesprawiedliwy sposób będą dzielone te pieniądze, bo jak się okazuje drugie lub trzecie a nawet czwarte dziecko może stać się nagle tym pierwszym. Wystarczy, że jedno ma 23 lata, drugie 21, trzecie 19 a czwarte 9 lat, to nagle okazuje się, że masz w domu jedynaka, dochód przekracza 800zł na osobę i 500+ już ci się nie należy, a pozostała troje dzieci się uczy i studiuje i to ma być sprawiedliwe.
[konto zostało usunięte]
12-03-2016 18:22
[konto zostało usunięte]
beatris,rozumiem,że lepiej wam było za rządów PO-PSL?! Rodzice otrzymywali 89zł na dziecko(nie na każde!) o kryteriach nie wspomnę... ludzie nie rozumem was! Czy wy narzekacie dla samego narzekania?Czy tylko dlatego,że to program Prawa i Sprawiedliwości?Nie chcecie,to nie bierzcie,nikt was nie będzie błagał na kolanach,nikt was do tego nie zmusza.To wasz wybór.Poprzednia władza miała gdzieś wasze dzieci.Były jej potrzebne (za przeproszeniem)jak wrzód na d***e...Kradła,oszukiwała,ale widzę,że niektórym było dobrze w patologicznych realiach.Ręce opadają...Szkoda słów...
ciotka matylda
13-03-2016 10:47
ciotka matylda
mysza320
Proszę nie wypowidaj się już więcej. Twoje wypowiedzi przepojone miłością są tak wstrętne,że nie sposób ich spokojnie czytać. Obrażasz każdego niezgadzającego się z Tobą. Też uważam, że lepiej byłoby zrobić darmowe żłobki, przedszkola i szkoły. Wszystkie dzieci były by objęte programem, bez zbędnych kontroli i papieromanii ale stało się inaczej. Przy okazji znajdzie zatrudnienie kilka tysięcy kontrolerów dobrej zmiany. A tak na marginesie to rząd rozdaje moje podatki a nie jakieś piniądze.
[konto zostało usunięte]
13-03-2016 11:47
[konto zostało usunięte]
ciotka matylda,nikogo nie obrażam...mówię jak jest.Poza tym to nie "miłość" jak twierdzisz,tylko racjonalne myślenie...
brunet
13-03-2016 13:32
brunet
... i realne myślenie Myszko , bo sprawy wyglądają tak jak mówisz a prawda im w oczy kole , to się nie POdoba
koszor
13-03-2016 17:30
koszor
Macki zachodnich mocarstw i zdrajcy Ojczyzny realizowali z powodzeniem program wyniszczania narodu. Miliony na emigracji, a w kraju ludzie z marnymi perspektywami. Ustawione bandziory okrągłego stołu i stado wiernych kundli przegrali w wyborach i nie mogą pogodzić się z tym faktem. PiS dotrzymał słowa. Wolna POLSKA!
[konto zostało usunięte]
13-03-2016 17:41
[konto zostało usunięte]
koszor,nic dodać,nic ująć... Brawo! :)
kredka800
13-03-2016 18:26
kredka800
Szkoda że rząd nie realizuje programu PIS "500 zł.na każde dziecko" a zastąpił go programem 500+
Ale dobre i to. Córka ma dwoje dzieci a syn czworo, uzyskane pieniążki z tego programu postanowili przeznaczyć na rozwój firmy,oraz spłatę zaciągniętego kredytu.
brunet
13-03-2016 19:48
brunet
Kredka800@: nienawistni na wszystko co prawe, wy lutry najwięcej opluwacie rząd PIS i nic dziwnego, że macie czelność szkalować ten program 500 zł obłudnicy, srebników ciągle wam mało
extrim
13-03-2016 20:07
extrim
Skoczów ma najfajniejszego BURMISTRZA
:)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Opłaty za wjazd do miast

16-01-2018 07:30

W związku ze zmianami w prawie, w przeciągu najbliższych lat, a może nawet miesięcy kierowcy mogą się bardzo zdziwić. Wszystko za sprawą faktu, że rząd przyjął projekt ustawy, zakładającej możliwość pobierania opłat za wjazd do centrów miast. O tym, czy kierowcy zapłacą za dojazd do centrum określonego miasta nawet 30 zł mają zadecydować samorządy terytorialne.

wyświetleń: 361komentarzy: 0

''Melodie Świata'' z podziękowaniami

15-01-2018 23:25

Wczoraj (14.01) w Hotelu Gołębiewski w Wiśle odbył się Koncert Noworoczny  "Melodie Świata". To inaugurujące rok 2018 spotkanie było okazją do podziękowań lokalnym firmom i instytucjom, które współpracują z Miastem Wisła.

wyświetleń: 319komentarzy: 0

Drugie zwycięstwo, w tym roku, odnieśli cieszyńscy tenisiści

15-01-2018 23:21

Tenisiści stołowi Fundacji Talent Sferawent Cieszyn mają za sobą przedostatni mecz pierwszej rundy. Wczoraj (15.01) odnieśli dwunaste (w czternastu meczach) zwycięstwo w tym sezonie.

wyświetleń: 120komentarzy: 0

Ponad 117 tys. zł zebrano w Cieszynie

15-01-2018 19:30

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała wczoraj (14.01) w Cieszynie. Zbiórce publicznej towarzyszyły liczne atrakcje. Cieszyński Sztab 26. Finału WOŚP postawił m.in. na koncerty, zajęcia dla najmłodszych, licytacje i wydarzenia sportowe. Nie zabrakło również cieszącego się dużym zainteresowaniem morsowania na cieszyńskim Rynku.

wyświetleń: 1512komentarzy: 1

Intymny i kameralny koncert Johna Portera

15-01-2018 18:00

W sobotę (13.01) we wnętrzach cieszyńskiego Browaru Zamkowego odbył się koncert walijskiego muzyka, kompozytora i tekściarza Johna Portera. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z artystą. 

wyświetleń: 657komentarzy: 2

Ustroń: Inauguracja akcji ''Bezpieczne ferie''

15-01-2018 17:55

W niedzielę 15.01.2018  w Ustroniu na stoku Czantorii, cieszyńscy policjanci zainaugurowali akcję "Bezpieczne ferie 2018".

wyświetleń: 397komentarzy: 0

Starostowie o zdrowiu

15-01-2018 17:30

Na zaproszenie Starosty Cieszyńskiego Janusza Króla w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego. W posiedzeniu wziął udział Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, który podziękował starostom za dotychczasową współpracę.

wyświetleń: 634komentarzy: 0

Trójwieś: ''Szlachetna paczka Gala''

15-01-2018 16:30

„Są takie chwile, kiedy czyjaś pomocna dłoń jest niezbędna, czyjaś obecność jest ratunkiem, wybawieniem, otuchą, pocieszeniem. Jak dobrze, że jest ktoś, do kogo możesz zwrócić się o pomoc. Jak dobrze, że ty jesteś, by komuś przyjść z pomocą, po prostu przy nim być, gdy tego potrzebuje. Jak dobrze, że jesteś...”

wyświetleń: 598komentarzy: 0

Spotkanie opłatkowe KGW Pozgwizdów

15-01-2018 16:00

W sobotę (13.01) na terenie sali w OSP Pogwizdów odbyło się spotkanie opłatkowe Koła Gospodyń Wiejskich z Pogwizdowa. Była to okazja aby podsumować ubiegły rok i rozpocząć planowanie kolejnego, a także aby spędzić wspólnie czas, pobawić się i zaśpiewać najpiękniejsze lokalne kolędy.

wyświetleń: 538komentarzy: 0

Z wygraną jubileusz

15-01-2018 14:55

To będzie wyjątkowy rok dla Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia im. Jana Orszulika ze Strumienia. Zespół świętuje bowiem 100 lat istnienia. Nowy rok rozpoczął się szczęśliwie, grupa znalazła się w gronie laureatów Tyskich Wieczorów Kolędowych!

wyświetleń: 511komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .