Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Życzliwi bądźmy – centralne nabożeństwo w Drogomyślu

21 stycznia w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Drogomyślu odbędzie się wyjątkowe centralne nabożeństwo ekumeniczne katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej i Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Wszystko z racji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan oraz 20. rocznicy podpisania wspólnej ekumenicznej deklaracji.

 Mija 20 lat od podpisania wspólnej deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu przez Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościół Rzymskokatolicki. Zgodnie z ustaleniami wspólnej deklaracji na nabożeństwa należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.

Od 18 do 25 stycznia obchodzony będzie na całym świecie – także w Polsce – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który również będzie uczczeniem tamtych wydarzeń. W ramach tego wyjątkowego tygodnia, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Życzliwi bądźmy”, wierni różnych wyznań spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych wydarzeniach.

Centralne nabożeństwo w diecezji bielsko-żywieckiej i luterańskiej diecezji cieszyńskiej odbędzie się 21 stycznia o godz. 17:00 w kościele ewangelickim w Drogomyślu. Kazanie podczas liturgii wygłosi bp Piotr Greger. 19 stycznia o godz. 16.00 w luterańskim Kościele Jezusowym w Cieszynie celebrowane będzie nabożeństwo ekumeniczne.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła. Krajowe obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Polsce podkreśli nabożeństwo , które odbędzie się w Warszawie w Kościele Św. Trójcy. W przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna i Kościół rzymskokatolicki. W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.


Obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedza Dzień Judaizmu obchodzony w Polsce 17 stycznia. Z kolei bezpośrednio po Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, 26 stycznia, Kościół katolicki w Polsce obchodzić będzie 20. Dzień Islamu. Hasło tegorocznego brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: w służbie powszechnego braterstwa”.


redka

źródło: ox.pl
dodał: redka

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-18 20:25:47
donekT: cytat:" Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła." koniec cytatu- A tymczasem zostało napisane: Słowa bowiem, które Mi powierzyłeś, im przekazałem, a oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od Ciebie wyszedłem, oraz uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał. Ja za nimi proszę, nie proszę za światem, ale za tymi, których Mi dałeś, ponieważ są Twoimi. Wszystko bowiem moje jest Twoje, a Twoje jest moje, i w nich zostałem otoczony chwałą. Już nie jestem na świecie, ale oni są jeszcze na świecie, a Ja idę do Ciebie. Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno.
2020-01-19 16:54:48
krzysztofmn: obrazek przypomina wilka bratającego się z zającami i przepiórkami, bez dwóch zdań
2020-01-19 18:19:14
donekT: ... Kłusownik się znalazł.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: