Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Życie w wierszu zaklęte

Ponad 170 wierszy zawiera tomik „Wiersze Ujca z Bagin”, który wydał niedawno Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej. Autorem poezji jest znany w Trójwsi  Andrzej Dragon. Niestety poeta nie dożył wydania tomiku.


Andrzej Dragon pochodził z Jaworzynki. Od urodzenia bacznie obserwował otoczenie. W latach siedemdziesiątych rozpoczął swoją działalność artystyczną.  – Andrzej Dragon był znany w całej Trójwsi. Nikt nie potrafił tak rozbawić jak on i tak opisać otaczającą rzeczywistość. Niektórzy się obrażali, inni cieszyli się z jego satyrycznych pochwał. Wielu zapraszało go na góralskie wesela, gdzie deklamował swoje wiersze – opowiada Katarzyna Rucka-Ryś z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.


W ponad 170 wierszach znaleźć można historię Polski w satyrycznym ujęciu oraz opowieści o osobach i wydarzeniach z rodzimego podwórka.  Andrzej Dragon często bezlitośnie opisuje ludzkie przywary, jednak nie zapomina też o sobie, jak twierdzi w jednym z utworów, potrafi śmiać się z samego siebie. Ta lektura z pewnością zachwyci nie tylko mieszkańców Trójwsi, ale i turystów, ponieważ Andrzej Dragon w swoich dziełach używa wyłącznie gwary z Trójwsi. Wszystkie wiersze z pomocą rodziny zebrał Gminny Ośrodek Kultury, który wydał miejscowy GOK. Niestety autor nie dożył promocji tego dzieła. Zmarł 11 maja 2011r.


Książka jest dostępna w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej, kosztuje 15 złotych i naprawdę warto ją mieć w swojej biblioteczce – dodaje Katarzyna Rucka-Ryś.


KOD

 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: