Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zwinęli pamiątkową tablicę w Czeskim Cieszynie. Trafi do Polski na skup złomu?

O tym, że istnieje niechlubny szlak złomiarzy pomiędzy Czeskim i polskim Cieszynem pisaliśmy na łamach naszego portalu. Teraz władze Czeskiego Cieszyna szukają zabytkowej, pamiątkowej tablicy, która zniknęła z centrum Czeskiego Cieszyna.

Do niedawna w centrum Czeskiego Cieszyna można było podziwiać zabytkowa unikatową tablicę upamiętniającą pomordowanych Żydów. Niestety, ktoś ją wymontował i ukradł. Teraz może trafić do skupu złomu np. w Polsce. O tym, że polski i Czeski Cieszyn łączy szlak złomu pisaliśmy w artykule: „Czesko-polski szlak złomu”. Kolejną „ofiarą” złomiarzy stała się właśnie żydowska tablica.

Tablica wisiała na dawnej synagodze przy ulicy Bożka. Poświęcona była Żydom cieszyńskim pomordowanym w czasie II wojny światowej. Tablicę ufundował i odsłonił w 1994 roku Międzynarodowy Ośrodek Współpracy Chrześcijańsko-Żydowskiej działający przy COK w Cieszynie. Zaprojektował ją Jerzy Bednarczyk, szef ośrodka, a wykonał za darmo Antoni Pawlica.
 

Po stronie czeskiej znikają tablice pamiątkowe wykonane z metali szlachetnych. Teraz i po tej tablicy niestety ślad zaginął – mówi Dorota Havlikova, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Czeskim Cieszynie.


W Czeskim Cieszynie obawiają się, że tablica może trafić do któregoś ze skupów złomów w polskiej części miasta. – Wcześniej złodzieje ukradli np. tablicę upamiętniająca ukrywanie się premiera Witosa na Zaolziu, w Gródku. Policjanci złapali wtedy dwóch mężczyzn z regionu Trzyńca. Przyznali się, że sprzedali tablicę w skupie złomu w Polsce. Jest bardzo możliwe, że i tym razem tablica skończy w polskim skupie złomu. To, jak widać, praktyka – mamy z tym już wiele doświadczeń – dodaje rzeczniczka.


Tablica została odsłonięta 15.9.1994r. Zaprojektował ją mgr Jerzy Bednarczyk, prezes Międzynarodowego Ośrodka Współpracy Czrześcijańsko-Żydowskiej a jej bezpłatnym realizatorem był Antoni Pawlica. Napis wykonany na pozłacanym tle w języku polskim, czeskim i hebrajskim.


KOD

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: