Zostań rachmistrzem – nabór od dziś
Narodowy spis powszechny to jedyne badanie na terenie Polski, realizowane co 10 lat, które dostarcza administracji publicznej, organom rządowym, instytucjom naukowym i badawczym czy ośrodkom analitycznym pełnych informacji o stanie i strukturze demograficzno-społecznej oraz ekonomicznej naszego kraju.
Polska jest zobowiązana do jego przeprowadzenia co 10 lat, wynika to z umów i deklaracji międzynarodowych. Informacje o Polakach mają być zbierane przede wszystkim przez internet i telefon, choć możliwe też będą wywiady bezpośrednie. Nabór na rachmistrzów zaczyna się w poniedziałek. Narodowy Spis Powszechny ruszy od 1 kwietnia.
Dane od Polek i Polaków będą zbierane przede wszystkim metodą tzw. samospisu internetowego – aplikacja stworzona do tego celu będzie dostępna na stronie Głównego Urzędy Statystycznego. Jeśli jednak obywatel tego nie dokona, dane będą zbierane przez telefon, bądź metodą wywiadu bezpośredniego.
Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, a za brak uczestnictwa w nim grozi grzywna. Pytań w spisie będzie sporo, podczas spisu zbierane będą dane demograficzne, cywilne czy te dotyczące naszego wykształcenia czy niepełnosprawności. Ponadto będziemy udzielać informacji dotyczących liczby pokojów w naszym domu czy stopnia pokrewieństwa z osobami prowadzącymi wspólne gospodarstwo domowe. Dla kandydatów na rachmistrzów Narodowy Spis Powszechny to szansa również na dodatkowy zarobek.
Od 1 do 9 lutego w każdej gminie Gminni Komisarze Spisowi przeprowadzają rekrutację kandydatów, którzy w formie umowy-zlecenia będą pracować na rzecz głównego Urzędu Statystycznego. Rachmistrz musi mieć ukończone 18 lat, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Do głównych zadań rachmistrzów należeć będzie przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19 z wykorzystaniem urządzenia mobilnego wyposażonego z zainstalowaną aplikacją formularzową; zebranie danych według ustalonej metodologii i zgodnie z kluczem pytań w aplikacji formularzowej, przejęcie części zadań innych rachmistrzów spisowych w sytuacji awaryjnej, np. gdy zmniejszy się liczba rachmistrzów w gminie (np. w przypadku rezygnacji, zachorowań itp.) lub dotrzymanie terminu realizacji spisu będzie zagrożone.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.