Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Znamy wyniku przeglądu w Brennej

14 tysięcy złotych - to pula nagród w konkursie jaki odbywa się w rokrocznie w Brennej. Na początku lipca (2-3) 2016 roku odbył się tam 49. Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych. Impreza która ma na celu prezentację dorobku amatorskich zespołów artystycznych działających w środowiskach wiejskich.

W tegorocznej edycji w  Breńskim konkursie wzięło udział: 8 zespołów regionalnych,  4 kapele, 13 zespołów śpiewaczych występujących a cappella, 28 zespołów śpiewaczych z akompaniamentem i 1 zespół akordeonistów.

Jury 49. Wojewódzkiego Przeglądu Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej w składzie: Małgorzata Kiereś – etnograf, Muzeum Beskidzkie w Wiśle, Magdalena Banach-Makaruk  – dziennikarz muzyczny, autorka telewizyjnych programów folklorystycznych, Leon Majkut – muzyk, Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko – etnograf, Muzeum Śląskie w Katowicach, Kazimiera Koim – sekretarz jury, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, oceniło 54 prezentacje (w tym dwie poza konkursem).

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

w kategorii zespołów autentycznych:
I miejsca nie przyznano,
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1.000 zł (tysiąc zł):
– Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” z Brennej,
dwa III miejsca ex aequo i nagrody pieniężne w wysokości 400 zł (czterysta zł):
– Zespół Regionalny „Pioskowianie” z Piasku,
– Zespół Pieśni i Tańca „Rudołtowice” z Rudołtowic,

w kategorii zespołów opracowanych artystycznie:
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1.500 zł (tysiąc pięćset zł):
– Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy” z Milówki,
II miejsca nie przyznano,
III miejsca nie przyznano,
wyróżnienie za prezentację tańców cieszyńskich i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł (czterysta zł):
– Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki” z Kłomnic,

w kategorii kapel:
I miejsca nie przyznano,
dwa II miejsce ex aequo i nagrody pieniężne w kwocie 400 zł (czterysta zł):
– Kapela „Borowiczka” z Wisły,
– Kapela Ludowa Stanisława Wodnickiego z Katowic,
III miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł (trzysta zł):
– Kapela „Bojszowy” z Bojszów,

w kategorii grup śpiewaczych a cappella:
dwa I miejsca ex aequo i nagrody pieniężne w wysokości 700 zł każda (siedemset zł):
– Regionalny Zespół Śpiewaczy „Radostowianki” z Suszca,
– Grupa Śpiewacza „Stejizbianki” z Wisły,
trzy II miejsca ex aequo i nagrody pieniężne w kwocie 500 zł każda (pięćset zł):
– Zespół Śpiewaczy „Wymysłowianki” z Bobrownik,
– Zespół Śpiewaczy „Czarkowianki” z Czarkowa,
– Zespół Śpiewaczy „Mizerowianie" z Mizerowa,
dwa III miejsce ex aequo i nagrody pieniężne w wysokości 400 zł każda (czterysta zł):
– Regionalny Zespół Śpiewaczy „Niezapominajki” z Jastrzębia-Zdroju-Szerokiej,
– Grupa Śpiewacza „Jarząbkowianki” z Jarząbkowic,
wyróżnienie za piękne, szlachetne brzmienie śpiewu i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł (dwieście zł):
– Zespół Śpiewaczy „Niezapominajki” z Pawłowic,
w kategorii grup śpiewaczych z akompaniamentem:
dwa I miejsce ex aequo i nagrody pieniężne w wysokości 700 zł każda (siedemset zł):
– Grupa Śpiewacza „Dolanie” z Łąki,
– Zespół Śpiewaczy „Strumień” ze Strumienia,
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł (pięćset zł):
– Grupa Śpiewacza „Dąbie” z Dąbia,
sześć III miejsc ex aequo i nagrody pieniężne w kwocie 400 zł każda (czterysta zł):
– Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Osiny” z Żor,
– Zespół Ludowy „Ćwikliczanie” z Ćwiklic,
– Grupa Śpiewacza „Zebrzydowianki” z Zebrzydowic,
– Zespół Śpiewaczy „Studzieńczanie” ze Studzionki,
– Grupa Śpiewacza z Regionalnego Zespołu Folklorystycznego „Bojszowianie” z Bojszów,
– Grupa Śpiewacza „Gorzyczanie” z Gorzyc,
pięć wyróżnień ex aequo i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł każda (dwieście zł):
– Regionalny Zespół Śpiewaczy „Jaśkowiczanie” z Orzesza,
– Zespół Śpiewaczy „Dobieszowianki” z Dobieszowic,
– Zespół Śpiewaczy „Brzękowianie” z Brzękowic,
– Ludowy Zespół Śpiewaczy „Ożarowianki” z Ożarowic,
– Zespół Śpiewaczy „Kopciowiczanki” z Chełma Śląskiego,

ponadto komisja postanowiła przyznać:
dyplom dla
– Kapeli Regionalnej „Mierzęcice” z Mierzęcic – za podtrzymywanie stylistyki regionu,
oraz dyplomy uznania dla akordeonistów:
– Walentego Baliona z Zespołu Śpiewaczego „Kopciowiczanki” z Chełma Śląskiego,
– Leonarda Motyki z Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Osiny” z Żor,
– Leopolda Surmy z Zespołu Śpiewaczego „Brzękowianie” z Brzękowic,
– Mariusz Naglik.z Zespołu Śpiewaczego KGW „Gołuchowice” z Siewierza – za śpiew,
Specjalne wyróżnienia pozaregulaminowe otrzymują:
– Zespół Akordeonistów z Katowic – za wysoki poziom wykonania i ciekawą aranżację pieśni śląskich,
– Zespół Śpiewaczo-Kabaretowy „Od Do” z Preczowa – za współczesny przekaz folkloru ludowego i je-go wysoki poziom instrumentalny,
– „Kapela z Naszego Miasteczka” z Czerwionki-Leszczyn – za znakomity poziom wokalny.
Nagrodę specjalną w wysokości 500 zł ufundowaną przez prywatnego sponsora otrzymuje:
– Zespół Akordeonistów z Katowic

Na tegoroczny FESTIWAL FOLKLOR POLSKIEGO „SABAŁOWE BAJANIA” Konkurs Gawędzia-rzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w Bukowinie Tatrzańskiej zostały wytypowane następujące zespoły:
– Regionalny Zespół Śpiewaczy „Radostowianki” z Suszca,
– Grupa Śpiewacza „Stejizbianki” z Wisły.

(red/mat.pras)



źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: