Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Od najbliższego poniedziałku (18 maja) zaczną obowiązywać nowe przepisy, zaostrzające sankcje wobec kierujących, którzy popełnią najcięższe przewinienia w ruchu drogowym. Dotyczy to w szczególności kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, powodowania zagrożenia bezpieczeństwa, rażącego przekraczania dopuszczalnej prędkości, czy kierowania pojazdem pomimo nieposiadania do tego stosownych uprawnień.

Służbom kontrolnym oraz sądom dano w ten sposób nowe instrumenty, które powinny zwiększyć bezpieczeństwo na naszych drogach.
Poniżej najważniejsze zmiany w przepisach karnych

1. Kierowanie bez uprawnień

W obowiązującym stanie prawnym kierowaniu pojazdem pomimo nieposiadania stosownych uprawnień stanowi wykroczenie (określone w art. 94 § 1 kodeksu wykroczeń), za które przewidziana jest jedynie kara grzywny, z wyłączeniem sytuacji, gdy osoba kierowała pojazdem w czasie obowiązywania orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, który to czyn stanowi przestępstwo określone w art. 244 kodeksu karnego.
Począwszy od 18 maja art. 94 § 1 kw będzie miał zastosowanie jedynie wobec osób kierujących pojazdem, na który nigdy wcześniej nie miały stosownych uprawnień. W takim przypadku, obok kary grzywny, możliwe będzie także orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów, o czym ostatecznie zdecyduje sąd.
Osoby, które pod rządami nowych przepisów, dopuszczą się kierowania pojazdem, dla którego stosowne uprawnienie zostało im wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, wyczerpią znamiona przestępstwa (określonego w nowym art. 180a kk), za który to czyn przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

2. Kierowanie w stanie nietrzeźwości

W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.
Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys.  złotych.
Ponadto w kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. Istotne jest, iż o ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd.

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym

1. Zatrzymanie prawa jazdy
W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.
Należy pamiętać, iż starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów. Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany.
Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu (starosty).
Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

2. Zaostrzenie przepisów wobec "młodych kierowców"

W ustawie – prawo o ruchu drogowym dodano nową przesłankę do cofnięcia przez starostę uprawnienia do kierowania pojazdami. Zmiana ta dotyczy młodych kierowców, tj. osób, które w okresie 2 lat od dnia wydania im po raz pierwszy prawa jazdy dopuściły jednego przestępstwa  przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na  spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w staniu po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h. Rozwiązanie to będzie obowiązywało do dnia 3 stycznia 2016 r. Osoby, o których mowa, będą docelowo objęte nadzorem w ramach okresu próbnego przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami, mającego wejść w życie z dniem 4 stycznia 2016 r.

3.  Usunięcie pojazdu
W ustawie – prawo o ruchu drogowym wprowadzono nowy przypadek, kiedy pojazd zostanie obligatoryjnie usunięty z drogi na koszt jego właściciela. Przepis ten odnosi się do sytuacji, gdy pojazdem kierowała osoba nieposiadająca stosownego uprawnienia, a więc która nigdy uprawnienia tego nie uzyskała, bądź której zostało ono cofnięte w drodze decyzji administracyjnej. Zgodnie z omawianą regulacją, pojazd zostanie usunięty z drogi także w przypadku, gdy kierowała nim osoba formalnie posiadająca stosowne uprawnienie, lecz której uprzednio zatrzymano dokument prawa jazdy, np. w związku z przekroczeniem liczby 24 punktów.
W omawianym przypadku funkcjonariusz odstąpi od usunięcia pojazdu tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy możliwe będzie przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem.
Przepis, o którym mowa, z oczywistych względów nie będzie miał zastosowania w sytuacji, gdy kierujący pojazdem legitymuje się pokwitowaniem za zatrzymany dokument prawa jazdy, uprawniającym go do kierowania pojazdem.


Czytaj; Surowe kary, wysokie mandaty

źródło: ox.pl/BPiRD KGP
dodał: CR

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-05-17 16:04:14
alternatywy 5: Dla jasności, oczywiście nie wszystkich będzie to dotyczyć, ulgi otrzymają wszyscy ci, którzy posiadają immunitet ( osły, POsły, wymiar sprawiedliwości ) z tzw. \" branży \" .... kolesiostwo, podmiejska władza i jej wierna sitwa. Czyli wiele w praktyce się nie zmieni :)
2015-05-17 16:38:50
Efob: Dobrze,oby jak najszybciej,bo przeciez nie mozna patrzec na to zachlane towarzystwo,i zwariowana jazde.<br />A Ty osle,mam na mysli alternatywy5,twoje wypisywanie idiotycznych pogladow ,zachowaj dla siebie,bo kazda twoja uwaga to,smierdzace banaly.
2015-05-17 19:01:24
Mirek123: Jazda na rowerze bez karty rowerowej to też jazda bez uprawnień ?
2015-05-17 19:20:12
alternatywy 5: Efob<br />Specjalnie dla ciebie tępy osiołku informuję:<br />\&quot; Jeśli kierowca posiada immunitet sędziego, za wykroczenie drogowe nie można go ukarać mandatem ani przypisać punktów karnych \&quot;<br /><br />Pirat to zwykle sędzia<br /><br />\&quot; Wbrew obiegowym opiniom z immunitetu korzystają nie tylko politycy. To także przywilej dla ok. 10 tys. sędziów i 6 tys. prokuratorów. Według danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, od połowy 2011 r. do końca 2012 r. na 264 przypadki uniknięcia mandatów dzięki immunitetowi tylko 15 dotyczyło posłów, a 5 senatorów. Najczęściej z tego przywileju korzystali przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, z czego 157 razy dotyczyło to osób z immunitetem sędziego, a 87 - z prokuratorskim. \&quot;<br /><br />W 2014 roku stołeczna straż miejska ujawniła 463 przypadki niestosowania się do przepisów ruchu drogowego przez osoby posiadające immunitet dyplomatyczny i 211 wykroczeń popełnionych przez legitymujących się immunitetami krajowymi. Większość dotyczyła przekroczenia dozwolonej prędkości i przejazdu na czerwonym świetle (odpowiednio 417 i 156), które zarejestrowano dzięki fotoradarom.<br /><br />Od przykładów łamania prawa przez \&quot; władzę \&quot; aż się roi w necie, tylko trzeba chcieć, a nie pyskować śmierdzącymi banałami.<br />Reasumując &gt; CO WOLNO WOJEWODZIE TO NIE TOBIE SMRODZIE &lt; <br />
2015-05-17 21:16:31
kokoteczek: Mega dziwnie ze ten plusik na panstwa tak szybciutko weszla w zycie no ale zas z drugiej strony przrciez zas tyle kasy wpadnie do kieszeni tych wielkich wlodarzy...karwc mega mandatami za te i owe przrstepstwa drogowe no okus wiadomo to duza kasa i najlepiej mowic ze te duze kary pomoga w bezpieczenstwie bo przeciez kasa bedzie wpadala duzo wieksza szjoda tylko ze wprowadzono kary finansowe a nic innego dlaczgo tylko placenie no i oczywiscie punkty byle najszybciej lydzie docierali do nastepnych platnych egzaminow.
2015-05-18 11:20:04
Volvik: Kokoteczek przestrzegaj przepisów to nikt od ciebie kasy nie wyciągnie. A jak ci się wydaje że u nas mandaty są duże to jedź do Czech, albo na Słowację - tam ci się dopiero oczy (portfel) otworzą.
2015-05-18 20:41:34
Przepierón: &gt;&gt;&gt;Kokoteczek<br />Jestem o tym święcie przekonany że dla kokoteczka demokracja kojarzy się z chlaniem za kierownicą, nagminnym łamaniem przepisów drogowych, swawolą itd. Kokoteczku przypominam Ci że TY jesteś na drodze publicznej gościem, jak zarządca tej drogi postawi znak 50 to masz max. 50 jechać a nie szybciej, jak chcesz zapierniczać do woli to wybuduj sobie swój prywatny tor wyścigowy i szalej a na drodze publicznej przypominam Ci że jesteś gościem i masz sie do zakazów i nakazów dostosować.
2015-05-19 11:04:47
An.: Kokoteczku... jak będziesz przestrzegał przepisów prawa o ruchu drogowym, to nikt Ci grosika nie zabierze. <br />A poza tym, tak jak Ci tu już napisał Przepierón, to wybuduj sobie prywatny tor i tam się zabij... (choć nie życzę Ci tego)...
2015-05-23 22:37:59
Malkontent: Przepierón, warzónka, czy jak cię ta zwał, przypominam, że zgodnie z ideą demokracji kokoteczek nie jest gościem na drodze publicznej, a zarządca nie jest jej posiadaczem, tylko jak sama nazwa mówi, zarządcą, który na zlecenie kokoteczka i za jego pieniądze zajmuje się utrzymaniem tej drogi.
2015-05-26 13:44:38
Volvik: Ojojoj... drogi Malkontencie! Coś ci chyba ta twoja idea demokracji mocno w głowie przewróciła.<br />Od utrzymania dróg to są drogowcy, a ich właścicielem (czyt. zarządcą) zgodnie z podziałem na kategorie (gminne, miejskie, powiatowe, wojewódzkie, krajowe etc.) najogólniej mówiąc są terenowe oddziały władzy państwowej. Tak czy inaczej na pewno nie jedziesz po swoim, a tylko jak to nazwałeś \&quot; za jego, twoje i moje pieniądze\&quot; właściciel czyli w większości Państwo pozwala z tych dróg korzystać. I niech ci się nie wydaje że jak płacisz podatki to ci wszystko wolno. Określenie \&quot;droga publiczna\&quot; wcale nie oznacza że jest to twoja, moja, nasza droga. Każda droga ma jakiegoś właściciela, nawet droga prywatna może być drogą publiczną, pod warunkiem ze właściciel dopuścił ją do użytku publicznego.
2015-05-29 09:52:08
Pan Kracy: Oczywiście policji to nie dotyczy tak jak straży miejskiej itd ;]
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: