Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zbiornik retencyjny to mus

Powstanie zbiornika retencyjnego jest kluczowe – podkreślał Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna podczas wizyty Wojewody Śląskiego, Marka Wójcika w Gminie Jasienica, która odbyła się 24 września br.

W miniony wtorek Wojewoda Śląski Marek Wójcik gościł na Śląsku Cieszyńskim [Pisaliśmy: Wojewoda oceniał szkody w  Goleszowie ]. Wcześniej wspólnie ze Starostą Cieszyńskim Janiną Żagan wizytował zalane gminy – Pisaliśmy: Wojewoda obiecuje pomoc 

W miniony wtorek Wojewoda odwiedził też znacznie poszkodowaną przez ostatnią powódź Gminę Jasienica.

- W dniu 24 września wojewoda śląski Marek Wójcik oraz przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - dyrektor Zarząd Zlewni w Katowicach Abdullah Othman oraz jego zastępca Wojciech Solik, jak również Starosta Bielski Andrzej Płonka odwiedzili tereny zalane i zniszczone w Gminie Jasienica, która znacząco ucierpiała w wyniku ostatnich powodzi. Wójt Gminy Jasienica, Janusz Pierzyna zwrócił szczególną uwagę na potrzebę budowy i modernizacji infrastruktury przeciwpowodziowej, w tym kluczową rolę zbiornika retencyjnego w ograniczaniu skutków przyszłych nawałnic – informują gminne władze.

Podczas wizyty udali się na ul. Międzyrzecką w Jasienicy, która wciąż pozostaje zamknięta z powodu poważnych zniszczeń, a także do ZSP Jasienica oraz Międzyrzecza Górnego, gdzie planowana jest w przyszłości budowa zbiornika przeciwpowodziowego.

- W trakcie spotkania Wójt omówił znaną na ten moment skalę zniszczeń spowodowanych przez ostatnie powodzie, które dotknęły zarówno infrastrukturę drogową, jak i mienie prywatne mieszkańców. Zniszczeniu uległy drogi, przepusty i mosty oraz wiele prywatnych posesji. Ponadto, z uwagi na intensywność opadów, zagrożone były także lokalne uprawy i przedsiębiorstwa rolne. Wojewoda Marek Wójcik, Starosta Bielski Andrzej Płonka oraz dyrektor Wód Polskich wyrazili zrozumienie dla trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Gmina Jasienica – relacjonują jasieniccy urzędnicy.

Wójt Gminy Jasienica podkreślił, że oprócz bezpośredniego wsparcia w postaci środków na naprawę zniszczeń, niezbędne są również długofalowe rozwiązania, które zapobiegną podobnym sytuacjom w przyszłości.

Obecnie trwają prace nad szacowaniem strat oraz opracowywaniem planów naprawczych, jednak musimy myśleć nie tylko o bieżącej naprawie szkód, ale także o ochronie przed przyszłymi powodziami. Zbiornik retencyjny od dawna był planowany jako część naszego systemu ochrony przeciwpowodziowej, a obecne wydarzenia po raz kolejny pokazują, jak kluczowe jest jego powstanie – zaznaczył wójt.

Wczorajsza wizyta w Gminie Jasienica była gestem solidarności z mieszkańcami, którzy odczuli skutki niszczycielskich powodzi. Dzięki współpracy na szczeblu samorządowym. powiatowym i wojewódzkim, region ma szansę nie tylko na odbudowę, ale także na zwiększenie bezpieczeństwa w obliczu podobnych zagrożeń w przyszłości.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-09-27 11:40:26
koszor: Nie znam bliżej tego wójta. Nie ma specjalnej prezencji. Ale tak zaangażowanego lokalnego urzędnika naprawdę zazdroszczę Jasienicy. Wygląda na to, że ten szanowny człowiek całym sercem dba o dobro powierzonej mu gminy. Panie Pierzyna, chylę czoła przed pańską troską o gminę, przed pańskim patriotyzmem.
2024-09-27 12:35:07
one: Do momentu kiedy ludzie nie przestaną otwierać gardeł jak głodne pisklęta po wiecej robaków nic się w Polsce nie zmieni. Ludzie muszą nauczyć się doceniać polityków, którzy patrzą i planują na 10, 20 i 50 lat do przodu. Ile to ludzkich tragedii udałoby się uniknąć, gdyby premiować tych, którzy tak działają. Wiele współczesnych zagrożeń dla Polski 20 albo i 30 lat temu diagnozowały akademickie ośrodki albo dziesiątki raportów NIK (ich lektura powinna być wymagana dla parlamentarzystów). Wiedzieliśmy o powodziach, o demografii, o Rosji, o rosnącej biurokracji, o każdym strukturalnym problemie współczesnej Polski. Zamiast systematycznego patrzenia w przyszłość rozwiązujemy problemy dopiero wtedy gdy się pojawią i gdy koszty ratunku idą w miliardy.
2024-09-27 13:06:37
Bugs: one: nie wymagaj od polityka zrozumienia swojej roli, jego przerasta codzienność. Zresztą nie po to poszedł do polityki, żeby przejmować się tymi co go tam skierowali, on ma prywatne cele ro zrealizowania.
2024-09-27 19:01:43
Franek71: Patrząc na zdjęcia, wniosek nasuwa się sam: za mało betonu. Więcej betonu, wały pod same niebo. I po problemie.
2024-09-27 19:21:23
romuald.saletra: Tym, co nas aktualnie naprawdę blokuje, jeśli chodzi o gospodarowanie wodą, jest rolnictwo (pomijając energetykę i przemysł, bo to osobny temat). I nim się powinniśmy przede wszystkim zająć. Rolnicy nie płacą za wodę i dopóki nie będą płacić, nie będą jej oszczędzać. Tym, co budzi moje największe przerażenie, są pomysły masowego nawadniania pól, bo to pozbawi nas wody zupełnie. Zwłaszcza jeśli będziemy ją czerpać ze zbiorników zaporowych. Dopóki będzie w nich woda, będzie ją można pompować, nawet wtedy, kiedy rzeki będą już wyschnięte. W ten sposób wyschło Jezioro Aralskie; w prymitywny sposób nawadniano pola bawełny zasilającymi je rzekami – zalewano pola wodą z kierowanych na nie rowów melioracyjnych. Aż się skończyła. Jeśli nasi rolnicy zastosują ten sam prymitywny patent, nie przeżyjemy tego.
2024-09-27 19:21:36
romuald.saletra: Powszechne opłaty za wodę bez żadnych wyjątków to jeden aspekt. A drugi – to dopłaty dla rolników za retencję naturalną. Powinni dostawać pieniądze za to, że woda stoi na ich polu na wiosnę i nie jest odprowadzana. Jeżeli naliczylibyśmy kwoty takiej dopłaty retencyjnej według kosztów retencji zbiornikowej, to wyszłyby nam dopłaty sięgające kilku tysięcy euro rocznie za hektar. Jeśli przestaniemy przekopywać rowy i rzeki, woda zostanie dłużej na polach i rolnicy będą musieli wyjść na nie później. W przypadku łąk to nie ma żadnego znaczenia, ale w przypadku pól uprawnych rolnik może ponosić z tego tytułu straty. Chociaż w perspektywie to mu się i tak opłaci, bo zmniejszy intensywność suszy w trakcie sezonu wegetacyjnego. Do niedawna ten problem częściowo rozwiązywał śnieg, ale jest go coraz mniej. Jeśli będziemy mieć porę wilgotną i porę suchą, większość deszczu będzie spadała i spływała do morza poza sezonem wegetacyjnym. W bilansie globalnym opadów nie będzie mniej. Będą nawet większe niż do tej pory, bo większe będzie parowanie. A to z kolei oznacza mniej wody do zagospodarowania. W porze wilgotnej deszcze nie zasilą pól, tylko woda, która z nimi spadła, spłynie do morza lub wyparuje, pozostawiając kraj suchy od wiosny do późnej jesieni.
2024-09-27 19:21:53
romuald.saletra: W przypadku miast, najprostsza rzecz, jaką można zrobić, to zlikwidować odpływ powierzchniowy, czyli zamknąć kanały deszczowe i wprowadzać wodę do gruntu i podziemnych zbiorników retencyjnych. W tej chwili, gdy pada, woda szybko spływa po wybetonowanych powierzchniach do studzienek kanalizacyjnych, a stamtąd do rzeki. Jeśli pozwolimy deszczówce powoli wsiąkać, podniesie się poziom wód gruntowych w miastach. Z tych wód w najtrudniejszych okresach możemy częściowo czerpać, a poza tym opóźniamy spływ wody do rzeki, co pozwoli utrzymać jej bardziej stały przepływ. W ten sposób ograniczymy te głębokie niżówki, czyli bardzo niskie stany rzek, które właśnie obserwujemy. Na terenach miast warto ulokować małe zbiorniczki, albo wgłębienia terenu z drenażem. W momencie, gdy pada, one się zapełniają, a potem opad wsiąka, zasilając wody gruntowe. Oczywiście na potrzeby deszczy nawalnych trzeba zachować kanalizację burzową, jednak ograniczać do minimum jej wykorzystanie.
2024-09-27 19:22:09
romuald.saletra: Po szczegóły odsyłam do wywiadu z dr. Andrzejem Mikulskim, który został udzielony tygodnikowy POLITYKA, którego treści w sporej części są zamieszczone w wypowiedzi. // https://www.polityka.pl/.../1956558,1,rozmowa-z-dr... //
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: