Rada przyznała nagrody, wystosowano też apel
Nagrody w kulturze
Radni w Istebnej przyznali nagrody za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Dostały ją trzy osoby.
Na sesji Rady Gminy Istebna w minioną środę 925.09.2024) radni pochyli się nad uchwałą dotyczącą nagrodzenia osób, które w szczególny sposób przyczyniły się w Gminie Istebna w dziedzinie kultury. Jednogłośnie (12 „za”, 2 osoby nieobecne) radni uznali, nagrodzić kwota 1000 zł trzy osoby:
Jana Michałka
Anetę Legierską- Bujok
Kingę Zawadę
Apel do Wód Polskich
Na tej samej sesji istebniańscy radni uchwalili również apel, który chce przedłożyć Wodom Polskim. Sprawa dotyczy niedrożności Olzy w rejonie mostu w miejscowości Jasnowice Szymcze, który podczas ostatniej powodzi zalał okoliczny tartak.
- Rada Gminy Istebna zwraca się z apelem do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie- Zarządu Zlewni w Gliwicach o wykonanie prac mających na celu udrożnienie koryta rzeki Olzy w rejonie mostu Jasnowice- Szymcze w Gminie Istebna. Aktualnie koryto rzeki jest częściowo niedrożne z uwagi na zalegający żwir i muł. Powoduje to znaczne pogorszenie przepływu wody w korycie rzeki. Podczas powodzi mającej ostatnio miejsce spowodowało to zalanie tartaku, który znajduje się w sąsiedztwie. W związku z tym, w trosce o dobro mieszkańców Gminy Istebna, które jest dla nas najwyższą wartością, kierujemy niniejszy apel i oczekujemy przedstawienia informacji o podjętych w tym zakresie działaniach – czytamy w uzasadnieniu.
Poprawa efektywności
Radni wyrazili również zgodę na to by Gmina Istebna złożyła wniosek do projektu pn. "Zwiększenie efektywności energetycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Istebnej, Istebna 448" realizowanego w ramach programu priorytetowego Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół w działaniu B.1.1.3 z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO)
- Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, nabór wniosków będzie trwał od 30.09.2024 r do 30.12.2024 r. Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej szkół oraz zastąpienie wyskoemisyjnych źródeł ciepła bardziej ekologicznymi alternatywami. Zakres modernizacji energetycznej budynków musi wynikać z posiadanego audytu energetycznego, wykazującego minimalną łączną redukcję zapotrzebowania na energię pierwotną budynków na poziomie 30% w stosunku do stanu istniejącego oraz redukcję zapotrzebowania na energię końcową na poziomie co najmniej 25% w stosunku do stanu istniejącego. Wsparcie bezzwrotne wynosi do 100% wydatków kwalifikowalnych (kosztów kwalifikowanych), z zastrzeżeniem, że jednostkowy koszt kwalifikowany wyrażony jako iloraz kosztów kwalifikowanych do powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza nie może przekraczać wartości 1 400 zł za 1 m2 powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza. Podatek od towarów i usług stanowi koszt niekwalifikowalny. Gmina Istebna jest w posiadaniu audytu energetycznego do projektu: "Zwiększenie efektywności energetycznej budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Istebnej, Istebna 448" – czytamy w uzasadnieniu.
Wyrażenie tej zgody w formie uchwały było wymagane jako załącznik do wniosku.
Wideozapis z sesji dostępny jest TUTAJ
Materiały do sesji TUTAJ
Natasza Gorzołka
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.