Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zasadzono hektary lasu

Nadleśnictwo Ustroń poinformowało o 63 hektarach młodego lasu, który został posadzony w naszym regionie.

 - Ponad 63 ha młodego lasu posadzą tej wiosny leśnicy z Nadleśnictwa Ustroń podczas odnowień. Na terenie 14 leśnictw zostanie posadzonych w sumie około 360 tys. sztuk sadzonek. Największy udział gatunkowy wśród wszystkich sadzonek, stanowiły w tym roku: buk (147 tys.), świerk (53 tys.) i jodła (38 tys.). Te proporcje oddają skład gatunkowy, w kierunku którego systematycznie od ponad 3 dekad są przebudowywane drzewostany w Nadleśnictwie Ustroń. Co roku podczas odnowień ustrońscy leśnicy sadzą także inne gatunki iglaste i liściaste dostosowane do danego siedliska: dęby, olchy, jawory, modrzewie, sosny, wiązy oraz lipy. Z myślą o dzikich zwierzętach i ptakach do drzewostanów jest wprowadzana również domieszka drzew owocowych, takich jak: czereśnia ptasia, jabłoń dzika i grusza pospolita – informuje Nadleśnictwo Ustroń.

Warto odnotować, że Nadleśnictwo Ustroń bierze udział w projekcie dot. rozpowszechniania jarzęba brekinii – jednego z najbardziej zagrożonych drzew w Polsce. Na Śląsku Cieszyńskim 100 sadzonek tego gatunku trafiło do Leśnictwa Pruchna. Jarząb Brekinia najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych, na żyznych siedliskach, w towarzystwie dębów, lip i grabów. Jako jedyny rodzimy jarząb osiąga wysokość dwudziestu (a rekordziści ponad trzydziestu) metrów, dorastając do górnego piętra drzewostanu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

22
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-25 13:12:33
Selma: Lasu się nie sadzi, bo las to ekosystem. Posadzić można drzewa. Ewentualnie nie wycinać lasu i nie trzeba wtedy "sadzić" nowego.
2021-05-25 14:06:07
Halos: Selma: nie oczekuj zbyt wiele od artykułów na OX ;)
2021-05-25 16:19:32
kurtis: wycieli 100 ha to teraz sadzą na drzewa trzeba będzie czekać 100 lat , podejrzewam że ściółka nigdy się nie odrodzi
2021-05-25 17:50:40
ekolog: Zmiany klimatyczne, których jesteśmy świadkami, wymuszają na nas podjęcie odpowiednich i skutecznych działań. Lasy w Polsce zagrożone są wyschnięciem. Jak się szacuje, zagrożona powierzchnia leśna wynosi blisko 52% obecnego areału. Ofiarami globalnego ocieplenia mają paść głównie takie gatunki drzew jak Świerk Pospolity (Picea abies), Sosna Zwyczajna (Pinus sylvestris) i Brzoza Brodawkowata (Betula pendula). Obecna struktura polskich lasów w sporej mierze jest spuścizną po czasach zaborów, kiedy prowadzona była nieprawidłowa gospodarka leśna, nastawiona nie na zrównoważony rozwój, tylko pod potrzeby przemysłu. Gospodarka leśna w sporej mierze była wówczas prowadzona przez podmioty prywatne, nastawione na zysk. Tym sposobem zostały wytrzebione np. naturalne dla Beskidu Śląskiego lasy i zastąpione świerkowymi monokulturami. Przed Lasami Państwowymi stoi niezmierne doniosła rola dotycząca zmiany struktury polskich lasów i przywrócenia im ich naturalnego składu gatunkowego. Jest to niezwykle trudne zadanie, któremu może sprostać tylko i wyłącznie podmiot państwowy, nastawiony na ochronę środowiska i zrównoważony rozwój, biorący pod uwagę specjalistyczne wykształcenie kadry pod kątem leśnym. Lasy Państwowe stanowią również głównego hodowcy i dostarczyciela najwyższej jakości sadzonek, które następnie można dowolnie sadzić nie tylko na terenach z przeznaczeniem pod zalesienia, również obsadzać nimi można domostwa, pola i ich okolice.
2021-05-25 17:52:23
ekolog: Musimy utrzymywać górskie lasy w jak najlepszym stanie; głównie starodrzewia. Wprowadzić natychmiast moratorium na ich wycinkę. W górskich lasach powinno się prowadzić gospodarkę ukierunkowaną na retencję, a nie pozyskiwanie drewna. To się kompletnie nie opłaca. Brakuje nam wody, a nie drewna. W górach, na nachylonych zboczach, spływ powierzchniowy i tak jest duży. Trzeba chronić i tworzyć wszelkiego typu zagłębienia i zbiorniczki w lasach, bo w nich zbiera się woda opadowa, infiltruje do wód gruntowych i ścieka powoli do potoków, zasilając je w czasie suszy. Gdy ogołocimy zbocze z drzew, spływ może sięgać 100 proc. Już dziś jest tak, że wiele górskich potoków w dolinach płynie, gdy pada, a potem znikają. To ma swoje przełożenie na to, co dzieje się na nizinach. Problem w tym, że zarządzamy rzeką w kawałkach. W północnej części kraju zastanawiają się, jak postępować z Wisłą, a jej stan zależy przecież od tego, co się dzieje w górnym biegu rzeki. Musimy się nauczyć myśleć o rzece jako całości. Krajobraz, który stworzyliśmy, nie sprzyja retencji. Wycinaliśmy choćby zadrzewienia śródpolne.
2021-05-25 17:54:59
ekolog: Zadrzewienia śródpolne retencjonują wodę. Masa zieleni jest w stanie magazynować wilgoć, a systemy korzeniowe sprzyjają wnikaniu wody w głąb gleby. Woda na suchym piasku wyparuje natychmiast. Te śródpolne pasy zieleni poświęciliśmy na rzecz monokultur. Zniszczyliśmy naturalne oczka wodne na polach, które wypełniały się wodą podczas deszczu, a potem powoli oddawały ją do gleby, utrzymywały wilgoć w powietrzu.
2021-05-25 17:55:35
ekolog: Funkcje wiatrochronne najlepiej spełniają zadrzewienia pasmowe przebiegające w przybliżeniu prostopadle do kierunku wiatrów dominujących sadzone w jednym lub dwu rzędach, a wodochronne przecinające pola poprzecznie do kierunków spływu wód sadzone w formie ciągów 3-5 rzędowych . Ponieważ pobieranie różnych substancji przez systemy korzeniowe poszczególnych drzew jest niejednakowe wskazane jest sadzenie dwu lub trzech gatunków drzew o różnych głębokościach systemów korzeniowych. Gatunki o głębokich lecz wąskich systemach powinny dominować w rzędach skrajnych ( dąb , modrzew, jawor, sosna ), a o rozległych lecz płytkich - wewnątrz pasm ( brzoza, świerk, jesion, topola). W składzie każdego nasadzenia powinny znaleźć się gatunki szybko rosnące oraz długowieczne lecz powoli przyrastające . Na suchszych obszarach dominować powinny dęby krajowe, lipa drobnolistna, buk, grab, wiązy, modrzew z domieszką brzozy, jawora, jesionu oraz dzikich drzew owocowych. Na słabo gliniastych glebach piaskowych zalecane jest zwiększanie udziału sosny, modrzewia, dębu bezszypułkowego, a na siedliskach nadmiernie wilgotnych pożądane jest zwiększenie udziału brzozy, dębu jako stymulujących osuszanie terenu i wydajniejszych w procesie oczyszczania wody.
2021-05-25 17:56:32
ekolog: Do nasadzeń preferuje się gatunki rodzime, najlepiej dostosowane do lokalnych warunków klimatycznych, glebowych, a przede wszystkim pyłko i nektarodajne oraz o owocach stanowiących pokarm dla ptaków . Należy unikać drzew i krzewów rozmnażanych wegetatywnie , bo takie pochodzenie nie gwarantuje zmienności genetycznej, a także gatunków iglastych z wyjątkiem modrzewia europejskiego, bo te sadzone na gruntach nieleśnych są wrażliwe na choroby. W sąsiedztwie pól uprawnych nie należy sadzić topoli, jesionów ze względu na właściwości konkurencyjne korzeni, a klonu srebrzystego na polach bo istnieje możliwość zachwaszczenia przyległych upraw przez samosiew, a także akacji, topoli, śliwy tarniny i róży pomarszczonej bo wydają uciążliwe i trudne do zwalczania odrosty korzeniowe. W sąsiedztwie pastwisk należy unikać olchy. Przy wyborze poszczególnych gatunków drzew i krzewów do nasadzeń należy także brać pod uwagę fakt, że niektórych nie można zastosować z przyczyn fitosanitarnych np. na trzmielinie, kalinie żerują mszyce groźne dla upraw rolniczych, na głogu i tarninie dla chmielu, a z zadrzewień na terenach sadowniczych należy wyeliminować gatunki z rodziny różowatych np. różę, jeżynę, głóg , bo są one nosicielami zarazy ogniowej.
2021-05-25 17:57:51
ekolog: Zadrzewienia na terenach rolniczych wpływają na wzbogacenie populacji pożytecznych owadów zapylających, drapieżnych, pasożytniczych, a od tego zależy stopień redukcji szkodników na przyległych polach . Wiele ptaków żyjących na otwartej przestrzeni może znaleźć w takich ostojach schronienie przed drapieżnikami, są również dogodne do zakładania gniazd. W tych miejscach występuje dzierzba, pokrzewka, a większe zadrzewienia stanowią miejsca gnieżdżenia się wielu gatunków dziuplaków- dzięcioła, dudka, sikory, pleszki, szpaka. Można też spotkać tam zwierzęta żywiące się gryzoniami jak lis, łasica, tchórz , kuna czy borsuk. Istniejące zadrzewienia należy pielęgnować . Drzewka i krzewy można przycinać przy wierzchołkach tak, aby rozkrzewiały się i tworzyły na szczytach okółki w których ptaki założą gniazdo. Zadrzewienia śródpolne pełnią funkcje ochronne, użytkowe i krajobrazowe. Zadrzewienia pastwisk stanowią ochronę przed słońcem, a żywopłoty chronią przed chłodnymi i silnymi wiatrami wypasane zwierzęta. W sąsiedztwie ciągów komunikacyjnych drzewa i krzewy chronią rośliny uprawne przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z pojazdów. Ochrona zasobów przyrodniczych, zachowanie oraz odnawianie zasobów, tworów i składników przyrody w tym krajobrazu, zieleni miastach i wsiach, zadrzewień jest obowiązkiem każdego, wynikającym z ustawy o ochronie przyrody.
2021-05-25 18:00:19
ekolog: Wielka szkoda, że osoby rozczulające się nad ścinanymi w związku z prowadzeniem zrównoważonej gospodarki leśnej drzewami, zwykle posadzonymi wcześniej przez człowieka, są nieobecne w trakcie odnawiania kompleksu leśnego (sadzenia nowych drzew), przy przygotowywaniu powierzchni pod zalesienia i innych organizowanych akcjach nasadzeń. Za to masowo pielgrzymują na składnice drewna, gdzie dokumentują i w negatywnym świetle przedstawiają efekty ciężkiej i wieloletniej ofiarnej działalności pracowników leśnych, w tym drwali.
2021-05-25 18:01:19
ekolog: Pozyskiwanie drewna jest ważne dla funkcjonowania gospodarki, w tym celu należy podjąć szereg rozłożonych na wiele lat niezbędnych czynności, począwszy od samego posadzenia drzewka i wyhodowania sadzonki. Społeczeństwo tego nie zauważa, za to dostrzega pięknie ukształtowany przez człowieka kompleks leśny, który w celu prowadzenia gospodarki leśnej oczywiście zostanie odnowiony i to planowo. Po wtóre, zmiany klimatyczne, których jesteśmy świadkami, oddziałują również na roślinność. Obniża się poziom wód gruntowych, coraz częściej pojawiają się susze i powodzie, dochodzi do coraz większej ilości anomalii klimatycznych, pojawiają się nowe gatunki organizmów. W ostatnich latach w regionie cieszyńskim mieliśmy do czynienia z plagą kornika i masowym wysychaniem jesionów, jakoś nikt tego nie zauważył.
2021-05-25 18:33:12
św. Patryk.: donuś ciebie już kompletnie wygina - a ty wiesz, że w stanie wojennym SB werbowało agentów-kapusiów oferując im w zamian za donosy na znajomych i sąsiadów stanowiska leśniczych? taki na przykład TW "Olcha", poszperaj w inwentarzu IPN, może zrozumiesz do czego lasy władzy służą
2021-05-25 18:38:14
św. Patryk.: polski wspólny skarb narodowy jakim są lasy został zawłaszczony przez niemal mafijne struktury pasożytnicze powiązane siecią szemranych interesów z politykami i hierarchami kościoła katolickiego - dewastacja na gigantyczną skalę, barbarzyńskie wyręby najcenniejszych zasobów, wszystko dla pieniędzy byle szybciej i byle więcej, tak dziś wygląda upadek polskiego leśnictwa i polskich lasów - ciemnemu ludowi na pożarcie od czasu do czasu łaskawie panowie leśne dziadki pozwalają do lasu wejść i folder wydrukują na kredowym papierze za pieniądze z UE
2021-05-25 19:00:05
censor: Hejt stanowi instrumentalną technikę, nie wybiera treści, tematów czy osób według cechy ich prawdziwości i uczciwości. Przyczyna jest jasna, hejt nie rośnie sam w sieci jak chwast w ogrodzie, ale jest dziełem czytelników i to nie od zawartości i jakości tekstu jego obecność jest uzależniona, lecz OD TEGO, KTO TEN TEKST CZYTA i jak na niego zareaguje. Przyjęcie tej tezy prowadzi do absurdu, wprost do wniosku, że najlepiej nic nie pisać, bo każdy tekst i jego autor znajdą w sieci przeciwników i mogą stać się ofiarami hejtu. Gniew jest najpotężniejszą emocją, częściowo dlatego, że jest interaktywny. Kiedy użytkownicy mediów społecznościowych wyrażają swój gniew, generują nowe treści, które rozprzestrzeniają się w tym samym systemie, wzniecając kolejną falę gniewu. Kiedy wydarzenia ma dwie strony, a prawie zawsze tak jest- może przypominać perpetuum mobile gniewu. Ów gniew/ nienawiść jest skuteczny w budowaniu widowni, ci, którzy szukają sławy i władzy, mają wszelkie podstawy, aby dążyć do kontrowersji, zwłaszcza poprzez prowokowanie wściekłości innych. Gniew prowadzi do nienawiści, a nienawiść ma powodować cierpienie. Cierpienie prowadzi do mrocznej strony, w internecie znanej jako trollowanie. Konkretnym celem jest sprowokowanie gniewnej reakcji.
2021-05-25 19:00:40
censor: Trolle mogą miotać prowokacyjne kłamstwa, oszczerstwa i pomówienia o politycznych wrogach i udawać chorych na raka. Jedyną konsekwencją jest emocjonalna manipulacja. Kluczem do zostania dobrym trollem jest być dostatecznie głupim, aby być wiarygodnym, pamiętając, że ostatecznym celem jest rozwścieczenie ludzi w sieci. Słowa, które najlepiej oddają etos trollowania, pochodzą od Jean-Paula Sartre'a, który w ten sposób opisał antysemitów: cytuję za Jean-Paula Sartre'a „Wiedzą, że ich uwagi są niepoważne, podatne na krytykę. Ale bawią się, bo to ich przeciwnik jest zmuszony używać słów w sposób odpowiedzialny, ponieważ wierzy w słowa (…). Lubują się w działaniu w złej wierze, ponieważ nie starają się przekonać za pomocą rzeczowego argumentu, ale zastraszyć i zaniepokoić.” Koniec cytatu.
2021-05-25 19:01:15
censor: Tym, co przyciąga największą uwagę mediów społecznościowych, nie jest treść, która poszerza horyzonty widzów, ale treść, która wzbudza emocje. Rozbawienie, szok i oburzenie określają, jak szybko jakaś informacja rozbiegnie się po sieci. Gniew ma stanowić emocję, która podróżuje najszybciej i dociera najdalej. Trollowanie w założeniu ma rujnować życie, zmuszać do milczenia głosy, a ludzi do ukrywania się, szczególne zaś okrucieństwo przejawia wobec kobiet i mniejszości rasowych. Potęga trolli, która w rzeczywistości reprezentuje potęgę gniewu, przekształca internet w zjadliwe bagno.
2021-05-25 19:01:58
św. Patryk.: donuś nie rżnij głupa, w twoim przypadku nie ma takiej potrzeby
2021-05-25 19:08:42
św. Patryk.: a do nadleśnictwa miałbym owszem pytania, ale nie o ilość obsadzonych ha ale o areał wycięty w pień, o sprawozdanie z finansów, o płace w firmie i ich zależność od ilości wyrąbanego drewna, i jedno retoryczne: czy po ekipach rębaczy wynajmowanych przez LP do rabunkowej eksploatacji NASZYCH lasów MUSZĄ zawsze zostawać porozrzucane puszki po piwie i poligonowy krajobraz?
2021-05-25 19:17:35
censor: Z hejtem niewątpliwie związane jest stosowanie tak nazywanej „mowy nienawiści”, dotyczy publicznych deklaracji, których celem jest wzbudzanie nienawiści i gwałtownych reakcji, zwłaszcza skierowanych przeciw mniejszościom, albo poszczególnym grupom zawodowym.
2021-05-25 19:18:46
censor: . Mowa nienawiści obejmuje pięć kategorii: 1) JĘZYK DEHUMANIZUJĄCY, przejawiający się w porównywaniu ludzi do zwierząt np. baranów, ameb, czy osadów dennych; 2) JĘZYK SZYFRÓW, wyrażający się w używaniu wstydliwych odniesień historycznych np. esbecy, potomkowie szmalcowników, przestępców; 3) SUGESTIE NIECZYSTOŚCI, zawierające się w kreowaniu fałszywego przeświadczenia, że ktoś nie zasługuje na równe prawa, np. ponieważ jest mężczyzną, kobietą, ze zbyt małą ilością melaniny w skórze, czy rzekomym obrońcą „konsekrowanych” pedofilów; 4) OPORTUNISTYCZNE ATAKI NA ZASADĘ RÓWNOŚCI WSZYSTKICH LUDZI WOBEC PRAWA, wyrażające się w agresji dokonywanej przez osoby, które nie interesują się faktyczną sytuacją określonej, odgórnie wytypowanej społeczności i zdaniem jej członków, i członkiń, w której imieniu, bez wiedzy i zgody tych członków, członkiń danej społeczności daną zbiorowość „reprezentują” i przedstawiają jako rzekomo traktowaną gorzej i dla osiągnięcia celów partyjnych/politycznych, domagają się przywilejów dla odgórnie wytypowanej grupy. Każdy, kto wyraża nieco inne zdanie, zwłaszcza odnosi się do obiektywnie ujętej prawdy, staje się celem mówców nienawiści; 5) OSKARŻENIA LUSTRZANE, polegające na odwróceniu rzeczywistości, czyli np. zarzucania innym swoich własnych czynów, poprzez nazywanie nienawistnikiem, hejterem każdego, kto próbuje przedstawić merytoryczne argumenty i stawia opór epatującemu/epatującej nienawiścią.
2021-05-25 19:19:31
censor: Hejt i nienawiść, jak zostało wykazane, godzą we wspólnotę, wspólne wartości i jedność, prowadzą do sztucznych sporów i podziałów, mają charakter destrukcyjny, a nie konstruktywny. Stosowanie nienawiści, hejtu jako narzędzia prowadzenia polityki przez partie jest nie tylko przejawem bezprawia, także działaniem niezgodnym z zasadami konstytucyjnymi Rzeczpospolitej.
2021-05-25 22:58:02
Iwan: Powiem tylko tyle w Brennej ma być wycięte ponad 20 ha lasu na pięknej górze Kotarz tylko dlatego bo jakiś inwestor będzie tak robił swój interes nikomu to nie przeszkadza nikt o tym nie pisze a wszystkie władze są za. Będzie las nie będzie nas i tego inwestora też.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: