Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pociągiem z Wisły do Czech? "Nie wyklucza się takiej możliwości"

Samorząd wojewódzki planuje zakup z funduszy europejskich zeroemisyjnego taboru kolejowego, który mógłby być wykorzystywany na liniach łączących Polskę z Czechami. Koszty utworzenia takich kursów mogą być jednak bardzo wysokie.

Z propozycją połączenia Wisły z Ostrawą linią kolejową wyszedł radny Andrzej Molin, który wysłał zapytanie w tej sprawie do zarządu województwa. W odpowiedzi wicemarszałek Dariusz Starzycki wyjaśnia, że obecnie toczą się rozmowy pomiędzy władzami wojewódzkimi a przedstawicielami Kraju Morawsko-Śląskiego, które mają określić przyszłą współpracę obu regionów - także w zakresie transportu.

W planach jest jednak wspomniany zakup pociągów elektrycznych lub wodorowych, które mogłyby być na takich transgranicznych liniach wykorzystywane. - Realizacja przedsięwzięcia transgranicznego związanego z zakupem taboru kolejowego musi zostać poparta analizami dokonanymi w ramach tego dokumentu [programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 - dop. red]. Obecnie więc nie wyklucza się możliwości realizacji takich przedsięwzięć - pisze Starzycki.

Jak jednak dodaje, dopuszczenie polskich pociągów do ruchu na terenie Republiki Czeskiej jest dość kosztowne. - Koleje Śląskie sondowały już możliwość wydłużenia relacji pociągów kursujących w tej chwili do Bohumina [z Katowic i Rybnika przez Chałupki - dop.red.] na kierunek Ostrawa. Sam proces generuje jednak milionowe koszty, na które w czasach COVID-19 spółka nie może sobie pozwolić. Połączenia takie musiałyby być finansowo opłacalne z uwagi na pierwszorzędne potrzeby zapewnienia codziennnych dojazdó do pracy i szkoły dla mieszkańców wewnątrz województwa i zabezpieczenia w pierwszej kolejności codziennych potrzeb transportowych w tym obszarze - podkreśla.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-25 14:51:51
Władek na skuterze: Tak wszyscy tesknia za czechami a oni nas maja gleboko w ..... ie dla nich najważniejsza jest promocja w biedrze i kafloku,
2021-05-25 15:22:27
kierowca_bombowca: Kawałka drogi nie potrafią wyremontować, a chcieli by do Czech pociągami jeździć, może jeszcze tymi co 250 km/h gnają .
2021-05-25 15:42:52
ktoś: Kto by tam jeździł? Z Katowic do Wisły parę ludzi w pociągu jedzie, a z Wisły do Czech to chyba tylko owce na wypas.
2021-05-25 18:46:35
św. Patryk.: Mateuszek z dziadkiem Jarkiem będą jeździli, prosić Czechów żeby im przestali dupska w sądach europejskich łoić
2021-05-25 18:50:23
św. Patryk.: Władek a ty się nie obrażaj na Czechów że zakupy w Polsce robią bo to głupie i żałosne, a jak już jesteś taki pies na te promocje w biedronce to musisz po prostu wcześniej na zakupy chodzić
2021-05-26 09:54:47
Bugs: Inicjatywa z cyklu...hau, hau, hauuuuuu....... hauuuuu,hau,hau /z drugiego końca wsi/ i wszyscy w koło wiedzą, że we wsi są psy bo je słychać ale nic z tego zawodzenia nie wynika. Podobnie jest z radymi i całą resztą państwowego proletariatu, jeden wyjdzie z inicjatywą, drugi mu odpisze, że obecnie prowadzone są działania ale na razie nie ma widoków na pozytywne rozpatrzenie. Od początku wiadomo, że nic z tego nie będzie ale pozory są stwarzane, że niby radny się angażuje w rozwój regionu i coś tam "od góry" chce.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: