Zasady postępowania dot. koronawirusa również na Śląsku Cieszyńskim
Przypominamy, na Śląsku Cieszyńskim o koronawirusie zrdobiło się głośno w ostatnim tygodniu stycznia. Wszystko za sprawą kobiety, która wróciła z Chin i zgłosiła się do Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Na szczęście nie był to koronawirus, a zwyczajne przeziębienie. Kobieta nie została zatrzymana w szpitalu. Warto również pamiętać, że w naszym regionie co roku sporym zagrożeniem jest grypa. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci, dlatego żadnych objawów nie należy lekceważyć.
Informacja, która została zamieszczona na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Cieszynie została przygotowana przez Głównego Inspektora Sanitarnego - Obecnie epidemiologia zakażeń 2019-nCoV i wywołanej nim niewydolności oddechowej nie jest jeszcze dobrze znana. Jednak opracowane zostały wstępne definicje oraz zasady postępowania, które z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną będą ulegać zmianom – wyjaśniają specjaliści we wstępie do zasad postępowania.
Mówiąc o występowaniu koronawirusa, wyróżnia się tzw. przypadki podejrzane. Są to sytuacje, kiedy u pacjenta można zauważyć określone objawy. Nie znaczy to jednak, że mamy styczność akurat z koronawirusem, jednak świadczy o tym, że może on być przyczyną (objawy są również charakterystyczne dla innych infekcji dróg oddechowych). Zaliczają się do nich:
- Temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- Występowanie jednego lub więcej objawów takich jak np. kaszel, trudności w oddychaniu, duszność, radiologiczne cechy obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej, bez innej znanej etiologii całkowicie wyjaśniającej wyżej wymienione objawy kliniczne choroby.
Co więcej, podejrzenie zachodzi w momencie, kiedy osoby z objawami podróżowała do Wuhan, lub mieszkała w mieście i miała kontakt ze źródłem choroby w ciągu ostatnich 14 dni przed wystąpieniem objawów klinicznych choroby, bądź też są przedstawicielami personelu medycznego, sprawującymi opiekę nad osobami zarażonymi.
Podejrzenie zachodzi również wówczas, kiedy osoba z objawami ostrej infekcji dróg oddechowych miała kontakt w ciągu poprzednich 14 dni z osobami zakażonymi koronawirusem 2019-nCoV (chodzi tylko o potwierdzone przypadki zakażenia), sprawowała opiekę medyczną nad zakażonymi, odwiedzały lub pracowały na targu w mieście Wuhan, lub miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami w krajach, w których 2019-nCoV występuje wśród zwierząt lub doszło do przeniesienia zakażenia ze zwierzęcia na człowieka.
W przypadku podejrzenia zakażenia:
II. Ogólne zasady postępowania służb medycznych w przypadku podejrzenia 2019-nCoV:
- Pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.
- Każdą informację o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażenie
2019-nCoV należy w trybie natychmiastowym zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej. - Personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia.
Źródło: www.um.cieszyn.pl
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.