Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zapraszamy na spotkanie ''Wyprawa na Kilimandżaro''

Życie jest ciągłą walką, a pokój jest tylko owocem zwycięstwa - pisał Joseph Conrad. Ich życie to codzienna walka, walka z uprzedzeniami, walka z ograniczeniami - Katarzyna Rogowiec i Krzysztof Gardaś, dwoje niepełnosprawnych uczestników wyprawy na Kilimandżaro opowie o swoich doświadczeniach 5 czerwca w Cieszynie.

Próbujmy przystosować się do życia, bo ono do nas się nie przystosuje - te słowa Monteskiusza szczególne znaczenie mają dla osób niepełnosprawnych. Często życie utrudniają im - niedostrzegalne dla osób "pełnosprawnych" - kwestie, jak wysokie schody, czy krawężniki, ale również - a może przede wszystkim - społeczne mity i schematy myślenia dotyczące niepełnosprawności. Katarzyna Rogowiec i Krzysztof Gardaś walczą z jednymi i drugimi zdobywając szczyty, o których większość "pełnosprawnych" może jedynie pomarzyć.

Katarzyna Rogowiec urodziła się w Rabce-Zdroju w 1977. Jako 3-letnie dziecko straciła obie ręce w 1980 w wypadku ze sprzętem żniwnym. Z wykształcenia jest ekonomistą, uprawia biegi narciarskie oraz biathlon. Jest Mistrzynią paraolimpijska z Turynu (2006), zdobyła Mistrzostwo Świata (2005) w amerykańskim stanie Maine, wielokrotna medalistka innych imprez sportowych. W plebiscycie "Przeglądu Sportowego" została wybrana niepełnosprawnym Sportowcem Roku 2006. W 2006 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Krzysztof Gardaś urodził się 1970 r. w Żywcu. W wieku 21 lat, w wypadku motocyklowym, doznał poważnego urazu kręgosłupa. Lekarze orzekli, że resztę życia spędzi na wózku, mimo to mężczyzna korzysta dzisiaj jedynie z kul. Jako osoba niepełnosprawna zdobył kilka szczytów wchodzących w skład „Korony Ziemi”: Mont Blanc (4810 m n.p.m.), Aconcaguę (6962 m n.p.m.), Kilimandżaro (5896 m n.p.m.) i Elbrus (5642 m n.p.m.).

W 2008 roku na Kilimandżaro wyruszyła grupa osób niepełnosprawnych, w tym Katarzyna Rogowiec oraz Krzysztof Gardaś. Wyprawa trekkingowa na najwyższą górę Afryki zakończyła się sukcesem, a po drodze jej uczestnicy spotkali się z masajskimi wojownikami, zniszczeniu uległy ich bagaże, w tym specjalistyczne wózki, w połowie wyprawy pochorowali się niektórzy uczestnicy. Mimo to udało się im wytrwać dzięki wzajemnemu wsparciu: - Naszym celem jest Biały Dach Afryki – Kilimandżaro. Myślimy o nim dzień i noc, niektórzy z nas o nim śnią. Poza tym mamy jeszcze jedną ukrytą siłę – siebie! Kiedy człowiek jest wysoko w górach nie ma siły na udawanie. Wychodzą z niego dobre i złe cechy. Wszyscy jesteśmy zmęczeni, jak w każdej grupie zdarzają nam się nieporozumienia, ale mimo to trzymamy się razem. Pomagamy sobie, jak umiemy. Angelika – tak jak obiecała – jest czasem czyimiś oczami, rękami; Kasia Rogowiec – nogami, a Łukasz, mimo tego, że nie widzi wspiera resztę jak mało kto. Podobnie jest z Jaśkiem Melą – jego optymizm jest nie do zdarcia. Jarek i Piotrek Truszkowski nie raz już mieli okazję udowodnić, co znaczą silne, męskie ręce. A Krzyśki, mimo tego, że poruszają się o kulach, nadają naszemu marszowi odpowiedni rytm. Piotrkowi Pogonowi, który ma tylko jedno płuco, z każdym kilometrem oddycha się coraz trudniej, ale dzielnie pomaga pchać wózki, kiedy pojawia się jakiś problem, natychmiast działa. Śmiejemy się, że czasem zachowuje się jak ojciec. No i jeszcze Boguś Bednarz, który spisuje się na medal. Razem stanowimy wielką siłę! Wierzymy, że nasz wysiłek przyniesie również owoce innym. Może uwierzą w siebie, że oni też mogą wyruszyć na swój szczyt. Bo przecież „Każdy ma swoje Kilimandżaro”. Nie będzie łatwo, tak jak nam nie jest łatwo, ale chcemy pokazać, że to jest możliwe - pisali na poświęconej wyprawie stronie (kilimandzaro.mimowszystko.org).

Na spotkanie z niezwykłymi uczestnikami tej wyprawy zaprasza Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie 5 czerwca o godz. 11.00 w Strefie Wolności (Stawowa 6). Spotkanie "Wyprawa na Kilimandżaro" jest organizowane w ramach obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych realizowane z projektu systemowego pn.: „Przeciwdziałanie marginalizacji oraz kompleksowe rozwiązywanie problemów w obszarze pomocy społecznej w powiecie cieszyńskim” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Wszelkie dodatkowe informacje Jadwiga Rycko, Katarzyna Spaczek - pod numerem telefonu 33 4777 200 lub 33 4777 124


Spotkanie z "Wyprawa na Kilimandżaro"
5 czerwca, godz. 11.00
Strefa Wolności, ul. Stawowa 6
wstęp wolny

(artykuł sponsorowany)

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: