Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zapłaciłeś już za psa?

Pies to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Z chwilą przygarnięcia pod swój dach czworonożnego przyjaciela bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Szczepienia, spacery, codzienna opieka... to tylko kilka z licznych obowiązków właściciela czterech ''biegających łap''.

Masz psa? Nie zapomnij za niego zapłacić. Termin uiszczania opłaty od posiadania psa upływa 31 marca. Czasu więc pozostało niewiele. 

Najpierw był "podatek za psa", później przyszła pora na „opłatę”. O jej wysokości, sposobie zapłaty, ulgach i zwolnieniach decydują gminy. W Cieszynie właściciele psów za swojego czworonożnego przyjaciela zapłacą tyle samo, co w roku ubiegłym. 

Właściciele psów mają obowiązek zgłaszać i wygłaszać psy z ewidencji w Urzędzie Miejskim. Należy pamiętać, że opłatę od posiadania psa uiszcza się bez wezwania. Po opłaceniu naszego pupila otrzymamy znaczek identyfikacyjny, który jest unikalny i nie jest wymieniony ani duplikowany w przypadku zgubienia. 

Termin płatności upływa z dniem 31 marca, pozostało więc zaledwie kilka dni do nadrobienia tej zaległości, a...

- W systemie zarejestrowanych jest 1466 psów (stan na 23 marca 2012) do tej pory zapłacono za 725  informuje Edyta Subocz rzecznik prasowy cieszyńskiego ratusza - Stawka za jednego psa wynosi: 40,00 zł - w budynkach jednorodzinnych, 45,00 zł - w budynkach wielorodzinnych, 50,00 zł za każdego następnego psa we wszystkich budynkach.

Przypomnijmy: 

50% ulgi przysługuje emerytom lub rencistom, którzy nie przekroczyli 65 roku życia, a zamieszkują samotnie lub ze współmałżonkiem emerytem lub rencistą i emerytura bądź renta stanowią jedyne źródło ich przychodu. Ulgi przysługują również osobom, które do 31 marca roku podatkowego były bezrobotne, muszą jednak przedstawić stosowne zaświadczenie potwierdzające ten fakt. 

Z opłaty zwolnione są osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzące samodzielne gospodarstwo domowe (zwolnienie z jednego psa). Przez rok nie zapłacimy również za psa, którego zabraliśmy ze schroniska dla bezdomnych zwierząt, lub gdy utrzymujemy zwierzę w celu pilnowania gospodarstwa rolnego. Ze zwolnień w opłacie mogą korzystać również osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. 

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: