Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Takie jaja tylko w Skoczowie!

Bożonarodzeniowe choinki na głównych placach miast nikogo nie dziwią. W Skoczowie postanowiono zaznaczyć też w przestrzeni publicznej nadchodzącą Wielkanoc. Stąd skoczowski Jonasz, ten z fontanny, od dziś ozdobiony jest wielkanocnymi jajkami.

W Skoczowie jest już świątecznie. Miasto słynie z tego, że w okolicy Wielkanocy jest o nim głośno, za sprawą tradycyjnego jedynego w Polsce pochodu z Judoszem, picia tatarczówki i kultywowania zwyczaju obmywania się o północy w Wielki Czwartek w rzece. Teraz do wielkanocnych tradycji może dołączyć kolejna.

W środę Jonasz zdobiący skoczowską fontannę został ozdobiony w niecodzienny atrybut –wielkanocne jaja. – Bez Judosza, tatarczówki i pisanek nie ma świąt, stad też ten świąteczny akcent – mówi Robert Orawski, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Skoczowie. To właśnie pracownicy tej instytucji postarali się o ten niecodzienny wystrój skoczowskiej rzeźby zdobiącej fontannę na Rynku. Skoczowski Tryton dłuta Wacława Donaya  z końca XVIII w., takiej ozdoby w swojej historii jeszcze nie miał. Jednak dobrze prezentuje się w nowej roli. Trzeba też przyznać, że częściej niż zwykle pozuje do zdjęć. Szczególne wrażenie robi na turystach.


Pani Mariola wraz z rodziną przyjechała do Skoczowa z Niemiec. Tam mieszka na co dzień. Wielkanocne jajka nieco ja zaskoczyły – To bardzo fajny pomysł, jeszcze można byłoby te krzaki przyozdobić taki małymi jajkami albo wstążeczkami. U nas takie dekoracje się sprawdzają – dodaje.


Świąteczne pisanki szczególnie zaznaczyły się w tym roku w Skoczowie. Wspólnie z Portalem Śląska Cieszyńskiego OX.PL Miejskie Centrum Kultury w Skoczowie zorganizowało konkurs „Popisz się pisanką”. Do 3 kwietnia trwa internetowe głosowanie, które wyłoni zwycięzcę – wielkanocne jajo, które w imieniu skoczowian składać będzie świąteczne życzenia. Więcej na www.pisanki.ox.pl.


Dorota Kochman
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: