Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Delegacja Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” gościła na Zaolziu

Delegacja Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, za pośrednictwem której do polskich organizacji poza granicami kraju płyną rządowe dotacje, gościła na Zaolziu dwa dni. Program wizyty był bardzo napięty. Obejmował wizyty w domach PZKO – zarówno tych, które niedawno zostały wyremontowane ze wsparciem finansowym z Polski, jak i tych, które o remont „aż się proszą”.

Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski wyraził wielkie uznanie dla działaczy PZKO (Polski Związek Kulturalno oświatowy w Republice Czeskiej), których projekty remontowe już zostały zrealizowane. Był pod wielkim pozytywnym wrażeniem wyremontowanych siedzib Kół PZKO w Lesznej czy Wędryni. Podkreślał jednak, że nie chodzi tutaj o remonty domów dla samych domów, a o to, by w zmodernizowanych wnętrzach przestrzeń dla swej działalności odnajdywały też młode pokolenia. By polskość na Zaolziu wciąż była żywa.

W czwartek, 21 kwietnia delegacja gościła w Konsulacie RP w Ostrawie, po czym zwiedziła Dom Polski Żwirki i Wigury w Cierlicku. W siedzibie Zarządu Głównego PZKO w Czeskim Cieszynie, której remont również finansowany będzie przy znacznym wsparciu dotacyjnym z Polski, odbyło się spotkanie informacyjne z przedstawicielami polskich organizacji, którzy o dotacje chcą się starać.

W kolejny dzień wizyty delegacja Fundacji gościła w kilku domach PZKO na całym Zaolziu. Odwiedzili siedziby Miejscowych Kół Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej w Lesznej Dolnej, Bukowcu, Wędryni, Nieborach, Stonawie, Karwinie-Raju oraz Boguminie-Skrzeczoniu. Niektóre z wymienionych Kół przeprowadziły już remonty swych siedzib lub są w ich trakcie, inne dopiero chciałyby starać się o dotacje na cele remontowe. Warto podkreślić, że domy PZKO to nie tylko budynki, siedziby organizacji, ale miejsca tętniące życiem polskiej społeczności. To w domach PZKO odbywają się najrozmaitsze wydarzenia integrujące polską społeczność, podtrzymujące więzi. Bale, jajecznice, ale też letnie półkolonie dla dzieci, występy amatorskich grup teatralnych, wokalnych i wiele innych przedsięwzięć.

Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski był bardzo zadowolony, że zarówno on, jak i towarzyszący mu pracownicy mieli możliwość zobaczenia w terenie efektów pracy miejscowych działaczy, których wsparli dotacjami. – Dzięki wizycie mieliśmy możliwość zobaczyć, jak w rzeczywistości nasza dotychczasowa pomoc materializuje się, na ile są odczuwalne jej efekty, oraz na ile pomogliśmy działaczom zintegrować i przyciągnąć ludzi – podsumował Falkowski.

Bardzo ważnym elementem wizyty na Zaolziu przedstawicieli Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” było spotkanie informacyjne z przedstawicielami Miejscowych Kół PZKO, szkół, bibliotek i innych polskich organizacji działających na Zaolziu. Dotyczyło ono pisania projektów oraz ich prowadzenia i rozliczania. Falkowski wyjaśniał działaczom, w jakich obszarach tematycznych można składać wnioski dotacyjne. Podkreślał, że pracownicy Fundacji zawsze służą pomocą i fachową radą. Prezes ZG PZKO Helena Legowicz, która przez dwa dni towarzyszyła delegacji w wizytacji Zaolzia podkreśla, że to spotkanie informacyjne było niezwykle ważne. - Chodzi o to, by poszczególne Koła czy inne polskie organizacje pisząc wnioski wiedziały, jakie są zasady, na jakich są przyznawane dotacje. Żeby nie przygotowywać wniosku, a później się okaże, że na dane działanie w ogóle nie ma przewidzianych środków – zauważyła Legowicz.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: