Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Za windę każdy płacić musi

Mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej Cieszynianka za windę płacą po równo. Opłaty są takie same dla tych którzy mieszkają na dziesiątym piętrze i dla tych, którzy zamieszkują parter.

O co w tym wszystkim chodzi ?- pytają zainteresowani mieszkańcy. - Od wielu lat mieszkam na parterze, mimo tego płacę za windę, bo takie opłaty wliczane są do czynszu. Gdyby zsumować to, co już zapłaciłam, wyszłaby z tego pokaźna sumka – mówi lokatorka dziesięciopiętrowego wieżowca przy ulicy Moniuszki w Cieszynie – Rozumiem, ze płaci się za coś, czego się używa, ale ja do windy wsiadłam może tylko ze dwa razy, w ciągu tylu lat. Czy to oznacza, że jeśli panią z piątego piętra odwiedzi znajoma lub rodzina to oni też powinni za korzystanie z windy zapłacić?

Kobiecie wtóruje sąsiad, który mieszka piętro wyżej. - Ja również nie pamiętam kiedy wsiadłem do windy, wolę iść pieszo na pierwsze piętro niż wyczekiwać na dźwig. Wydaje mi się, ze opłaty w tej kwestii powinny być bardziej zróżnicowane. W końcu ci, którzy mieszkają wysoko zmuszeni są do jazdy, niższe piętra mogą się obyć bez windy.

Okazuje się jednak, że...

- Winda jest częścią wspólną nieruchomości, czyli właścicielem windy są wszyscy mieszkańcy wieżowca– podkreśla Jan Cichy prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Cieszynianka w Cieszynie - Koszty eksploatacji części wspólnej nieruchomości są rozliczane zgodnie z przepisami od udziału w danej nieruchomości, czyli od powierzchni mieszkania.

Kto więc temu winien, że placą i ci którzy windy nie potrzebują?

Są miasta w których jedną nieruchomość tworzy wieżowiec i kilka budynków pięciokondygnacyjnych. Wtedy lokatorzy zamieszkujący bloki bez windy i tak ponosić muszą koszty jej eksploatacji. Paradoks ? - tak, ale zgodny z prawem, bo to ono o tym decyduje.

Przed mieszkańcami SM Cieszynianka dalsze zmiany. - Czeka nas dostosowanie wind do standardów europejskich. Powinny być podwójne drzwi, a tego w tej chwili nie ma. Koszt modernizacji jednego szybu windowego to wydatek rzędu około 120-130 tysięcy zł. – mówi Jan Cichy prezes Spółdzielni.

Gdyby przeliczyć tą kwotę na mieszkańców to wyszłaby zawrotna suma.  W jaki sposob będzie to przebiegało  -dzisiaj trudno gdybać, przyjdzie 2013 rok i pora na decyzje.

 

bsk

Drogi Czytelniku jeśli chciałbyś podzielić się swoimi spostrzeżeniami i pytaniami (również w innych tematach niż ten) napisz. Postaramy się dotrzeć do problemu i wyjaśnić sprawy, które są blisko nas. Zachęcamy do korespondencji, email: barbara.stelmach@ox.pl

 


źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: