XII Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego sprzeciwił sie posłudze kapłańskiej kobiet.
Podczas ósmej sesji XII Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Bielsku Białej zdecydowano przez głosowanie, że kobiety nie będą kapłanami. "Za" było 20, a "przeciw" 33 członków synodu. 7 osób wstrzymało się od głosu. Była to jedna z najważniejszych spraw poruszanych w czasie tej sesji. Głosowanie odbyło się sobotę (16.10.2010).
Sprawa ordynacji kobiet na prezbiterów - księży jest dyskutowana w kościele ewangelickim od kilkunastu lat. Kilkadziesiąt europejskich kościołów luterańskich dopuszcza ordynację kobiet na księży, np. w Dani pierwszą kobietę ordynowano w 1947 roku, tymczasem w Polsce panie nadal mogą być tylko diakonami.
- Teologicznie nie ma przeciwwskazań dla ordynacji kobiet, ale musimy się mocno zastanowić nad kwestiami organizacyjnymi - mówił w czasie dyskusji ks. dr Marek Uglorz, pracownik naukowy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
Głównym argumentem przeciwników powoływania kobiet na księży była sprawa ciąży: kiedy kobieta kapłan zaszłaby w ciążę, to kto by ją zastępował. szczególnie w małej parafii? parafii mogłoby nie stać na utrzymywanie dwóch księży, poza tym dochodzą do tego problemy organizacyjne, np. kwestia mieszkania kobiety-księdza w okresie urlopu macierzyńskiego - większość parafii nie ma dwóch mieszkań do dyspozycji pastora. Pozostają jeszcze problemy społeczne i kulturowe.
Sprawa kobiet-pastorów może powrócić najwcześniej za pięć lat, bo wtedy zacznie się następna kadencja synodu. kobiety nadal będą mogły być diakonami (najniższy stopień wśród duchownych tego wyznania) i oczywiście żonami kapłanów.
Protestanci stanowią znaczny procent ludności (od 10 do 50%) w takich miejscowościach Śląska Cieszyńskiego, jak Cieszyn, Skoczów, Ustroń, Goleszów i Hażlach. W Wiśle i okolicznych wsiach są większością ludności (ponad 80%), co jest w Polsce zjawiskiem wyjątkowym.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.