Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

X muza zmieni szaty

Skoczowskie kino Teatr Elektryczny czeka generalny remont. Od stycznia zostanie zamknięte, a publiczność zobaczy tu filmy dopiero po gruntownej przebudowie budynku.

W nowym roku filmów w Teatrze Elektrycznym nie będzie. Nie będzie też wydarzeń kulturalnych. Skoczowskie kino szykuje się do gruntownej przebudowy.  – „Miejski Dom Kultury w Starym Kinie” to tytuł projektu, którego realizacja rozpocznie się w przyszłym roku. Dzięki niemu uda się wyremontować kolejny skoczowski stary budynek, wykorzystując fundusze europejskie – mówi Janina Żagan, burmistrz Skoczowa. 

 

Projekt sporządzono już kilka lat temu, ale dopiero teraz przyznano dofinansowanie. – Wyremontowany obiekt zostanie przekazany skoczowskiej społeczności do szeroko pojętych działań społeczno-kulturalnych. Z pewnością będzie się tam mieścić kino, ale chcemy aby budynek miał wielofunkcyjny charakter – dodaje Janina Żagan.

 

W Teatrze Elektrycznym będzie mieściła się duża sala kinowa, konferencyjna i teatralna. Zostanie też wykorzystane piętro. Tu prawdopodobnie powstanie kawiarenka, gdzie będzie można przy kawie porozmawiać np. na temat wydarzeń kulturalnych. – Często po spektaklach czy projekcjach ludzie czują niedosyt, nie mają gdzie wymienić swoich wrażeń. Chcemy utworzyć takie miejsce – opowiada burmistrz Skoczowa. 

Cały budynek będzie miał podwyższone o 1,5 metra piętro, to właśnie tam mają odbywać się konferencje, spotkania przy kawie. – Publiczność zyska komfort – dzięki nowym fotelom, zyskamy również zaplecze służące na garderobę, będą wyremontowane szatnie i toalety. A filmy będą wyświetlane w nowoczesnych technologiach – mówi Robert Orawski, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. Dla niepełnosprawnych przygotowano również windę, aby w pełni mogli korzystać z funkcjonalności budynku.

To rewolucyjna zmiana. Przypomnijmy, że skoczowski przybytek X muzy jest jednym z najstarszych kin w Polsce. Władze Skoczowa liczą na to, ze po remoncie mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości będą przychodzić tu tak często jak do multipleksów, bo wraz z modernizacją skoczowskie kino dorówna technologią sieciówkom. 

Koszt modernizacji kina w 85 procentach sfinansuje Unia Europejska. Co daje miastu ponad 2 mln dofinansowania. 

Dorota Kochman

 

Zobacz też:

Stare kino w Skoczowie

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: