Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wzmożone kontrole TIR-ów

W ciągu najbliższych dni można spodziewać się większej ilości kontroli samochodów ciężarowych. Kontrole będą przeprowadzać policjanci, skupić się mają szczególnie na głównych ciągach komunikacyjnych, czyli na autostradach i drogach ekspresowych. Kontrole będą prowadzone również w rejonie Śląska Cieszyńskiego.

- Działania są skutkiem zaobserwowanych niewłaściwych zachowań kierowców „TIR – ów” na naszych drogach. Od piątku (10.08.2018 – przyp. red.), na terenie całego kraju prowadzone są działania kontrolno – prewencyjne „TIR”. Wiążą się one ze zwiększeniem nadzoru nad kierującymi pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony – informują policjanci.
Policja przypomina, że skutki zderzeń drogowych, z udziałem pojazdów o dużej masie (samochodów ciężarowych) zdecydowanie częściej mają tragiczne skutki, niż w przypadku zderzenia na przykład dwóch samochodów osobowych — W pierwszym półroczu tego roku na śląskich drogach doszło do prawie 3 tysięcy zdarzeń drogowych, których sprawcami byli kierowcy ciężarówek, niestety w ich wyniku życie straciło 7 osób. Nieprzestrzeganie przepisów, zmęczenie wynikające z przekroczenia dozwolonego czasu pracy kierowcy, nadmierna prędkość, przeładowanie, alkohol i stan techniczny pojazdu, to wciąż główne przyczyny tych wypadków – wyjaśnia policja.
To właśnie niepokojące statystyki, skłoniły policję do zwiększenia częstotliwości kontrolowania pojazdów ciężarowych. Najwięcej mundurowych pojawi się na autostradach, drogach ekspresowych, czy też dwujezdniowych, gdyż tam ruch TIR-ów jest zdecydowanie największy. Na Śląsku Cieszyńskim kontroli można więc spodziewać się między innymi na S-52, prowadzącej z Cieszyna do Bielska, czy też na DK-81, popularnie zwanej „Wiślanką” - Policjanci w sposób szczególny zwracać będą uwagę na uciążliwe dla kierujących wykroczenia popełniane przez prowadzących ciężarówki. Chodzi tu głównie o nieprawidłowe wyprzedzanie, tamowanie bądź utrudnianie ruchy oraz jazdę z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym. Właśnie wyżej wymienione nieprawidłowe zachowania w sposób znaczny powodują ograniczenia płynności ruchu na naszych drogach – tłumaczy policja.

 

JŚ/red.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: