Zespół "Istebna" nagrodzony w Żywcu

W czasie Tygodnia Kultury Beskidzkiej, każdego roku, na terenie Żywca odbywa się Festiwal Folkloru Górali Polskich. Tegoroczna, 49. edycja festiwalu, odbywająca się w dniach 27-31 lipca, okazała się szczęśliwa dla zespołu z Istebnej, który otrzymał Brązowe Żywieckie Serce oraz nagrodę pieniężną w wysokości 6000 zł.

W czasie trwania 49. edycji Festiwalu Folkloru Górali Polskich, na scenie zaprezentowało się łącznie 25 zespołów. Ich występy oceniane były przez 8-osobowy zespół, który składał się z etnografów, choreografów, muzyków i folklorystów. Program zespołu z Istebnej, zatytułowany „Na muzyce” otrzymał nagrodę – Brązowe Żywieckie Serce oraz nagrodę pieniężną – 6000 zł. - Program ukazuje charakterystyczne elementy obyczajowości, które towarzyszyły muzyce w karczmie. Po Trzech Królach, kiedy to rozpoczynał się mięsopust, organizowane były gazdowski muzyki. Gazda uzgadniał z gospodzkim czy użyczy mu karczmy, przez co z góry płacił całą "muzykę", czyli nieodpłatnie udostępniał karczmę oraz muzykantów. W ten sposób zapraszał do gospody pachołków, którzy przez cały rok pomagali mu „przy gazdówce”. Dopełnieniem w obyczajowości tej była również gaździna, która przynosiła na zabawę poczęstunek. Pachołcy zwoływali również młode dziewczyny, aby przyszły potancować „na muzykym”. W obyczajowości tej ważnym elementem jest podkreślenie roli i znaczenia mężczyzn, dla których przestrzeń karczmy była kulturowo przeznaczona. Młode panny na zabawę mogły wejść tylko pod warunkiem, że zostaną zaproszone do owiynzioka – wyjaśnia kierownik zespołu, Maria Motyka.

Program opowiada o zwyczajach, które były popularne w minionym stuleciu, w związku z czym z całością doskonale komponuje się archaiczny skład kapeli. Komisja Festiwalu oraz zgromadzeni goście, mogli usłyszeć dobiegające ze sceny dźwięki gajdy, czy skrzypiec. Co więcej, obyczajowość akcentują dawne pieśni, śpiewane w Trójwsi Beskidzkiej oraz archaiczne tańce, takie, jak owięziok, świnszczok, masztołka, rejna, piłka, czworok.

W programie gościnny udział wzięli Jan Juroszek (gazda), Katarzyna Juroszek (gaździna), Karolina Juroszek (ciotka) oraz Janusz Macoszek (gajdosz)  - Wielka radość i łzy szczęścia towarzyszą nam na każdym kroku, gdyż jest to ogromny sukces dla naszego zespołu! Praca, wielogodzinne próby nie poszły na marne. Zespół po kilku latach przerwy, w nowym odmłodzonym składzie, znów powrócił na scenę, pokazując klasę oraz wysoki poziom. Niezwykłe jest również to, iż dla większości członków zespołu był to debiutancki występ w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu! – informuje Maria Motyka.

 

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją