Haratyk Mistrzem Europy!

Chyba nikt nie spodziewał się, że po pierwszym dniu zmagań na Mistrzostwach Europy w Berlinie w lekkoatletyce, Polacy będą mieli na koncie aż cztery medale. Jeden z krążków, i to w dodatku ten najcenniejszy, dołożył Michał Haratyk.

26-latek był faworytem do złotego medalu. Żaden kulomiot ze Starego Kontynentu nie zdołał go pokonać w tym sezonie, co podkreślał także sam Haratyk przed konkursem. Przez eliminacje przebrnął dosyć pewnie, choć zajął w nich trzecie miejsce. Lepsi byli tylko Żunić oraz Storl.

To właśnie reprezentant gospodarzy, David Storl, prowadził po pierwszej próbie (21,41 m). Haratyk rozpoczął nieco słabiej, bo nie przekroczył 21 metrów, ale petardę odpalił już w drugim pchnięciu. Aktualny Mistrz Polski oraz rekordzista kraju (przyp. red. 22,08) osiągnął 21,72.

Jak się później okazało, ta próba wystarczyła mu do sięgnięcia po złoty medal. Niespodziewanie, jego najpoważniejszym rywalem okazał się Konrad Bukowiecki, który pchnął kulę na 21,66. Niespodziewanie, bo Bukowiecki miał małe problemy, nie tylko w tym sezonie, ale i w samych eliminacjach do finału. Ostatecznie, polski duet zdobył dwa najcenniejsze krążki, a z brązu mógł radować się Storl.

Dla Haratyka to drugi medal z ME. Na poprzednim czempionacie, w Amsterdamie, sięgnął po srebrny medal. Trzeba przyznać, iż złoto trafiło w dobre ręce. Haratyk, w tym sezonie, jest zdecydowanym liderem na Starym Kontynencie. W czerwcu ustanowił nowy rekord kraju, pod koniec lipca został Mistrzem Polski a hat-trick zwieńczył podczas wczorajszego konkursu na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

Oprócz Haratyka i Bukowieckiego, medale wywalczyli także kulomioci. Na najwyższym stopniu podium stanął Wojciech Nowicki, a zaraz za jego plecami uplasował się Paweł Fajdek.