Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wymiennik - inspiracja w edukacji artystycznej

W środę (27.11.2019) w cieszyńskim Zamku odbyło się spotkanie z laureatami konkursu „Śląska Rzecz”. Spotkanie zatytułowane było „Po co nam wyobraźnia” i dotyczyło publikacji „Wymiennik. Edukacja artystyczna w obiegu otwartym”. Na sali pojawiły się osoby związane z edukacją artystyczną i ze sztuką, pojawili się również studenci, którzy wiążą swoją przyszłość z tematem.

Książka „Wymiennik. Edukacja artystyczna w obiegu otwartym” cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest efektem spotkań a artystami, edukatorami, animatorami, czy też pedagogami, którzy w swojej pracy stykają się z pracą artystyczną. Publikacje, rozmowy i w końcu wymiana doświadczeń mają być inspiracją do ulepszania pracy edukacyjno-artystycznej, doświadczania sztuki i do samorozwoju. W publikacji znaleźć można przykłady sytuacji, w których edukacja poprzez sztukę pomaga rozwijać naturalny potencjał twórczy.

- Z jednej strony ta książka powstała właśnie w wyniku zachwytu wszystkimi metodami i narzędziami, którymi operują artyści i edukatorzy sztuki. Niezmiennie zachwyca mnie to, w jak różnorodny sposób sięgają do sztuki i używają jej, jako narzędzia do wzmacniania potencjału twórczego uczestników konkretnych działań. Chciałam, żeby te działania, które były realizowane w jakiś sposób zebrać w jednym miejscu i aby stały się inspiracją dla innych osób – wyjaśniała prowadząca. Jednocześnie w trakcie spotkania podkreślano, jak ważne jest podejmowanie takich tematów właśnie w Cieszynie, czyli miejscu, gdzie na Uniwersytecie Śląskim kształcą się artyści i edukatorzy sztuki.

Jak podkreślała prowadząca, dodatkowym bodźcem do stworzenia publikacji było również realne zapotrzebowanie, na tego typu materiały. Przez wprowadzenie do nowej podstawy programowej sztuki współczesnej, nie wszyscy są w stanie poradzić sobie z materiałem, z pracą w grupach nad określonymi zagadnieniami. Jest to szczególnie ciężkie dla osób, które wcześniej nie zajmowały się tego typu tematami. W książce można znaleźć inspiracje i pomysły. Ma być również swojego rodzaju pretekstem do podejmowania rozmów, wymiany doświadczeń i czerpania inspiracji.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: