Wybory bez barier 2018: głosowanie przez pełnomocnika – zgłoszenia do 12 października!
Głosowanie przez pełnomocnika powstało z myślą o osobach, które z racji wieku lub niepełnosprawności nie mogą samodzielnie udać się w dniu wyborów do lokalu wyborczego. Jednak oprócz wskazania odpowiedniej osoby, która pomoże w oddaniu głosu, trzeba pokonać szereg formalności. W naszym krótkim poradniku pokazujemy, jak to zrobić.
Kto może głosować przez pełnomocnika?
Z możliwości tej mogą skorzystać osoby, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:
- całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
- całkowitej niezdolności do pracy;
- niezdolności do samodzielnej egzystencji;
- zaliczeniu do I grupy inwalidów;
- zaliczeniu do II grupy inwalidów,
a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny. Ponadto głosować przez pełnomocnika mogą osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat.
Nie mogą natomiast głosować przez pełnomocnika osoby przebywające w:
- zakładach opieki zdrowotnej,
- domach pomocy społecznej,
- zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ich oddziałach zewnętrznych,
- wyborcy głosujący korespondencyjnie.
Kto może zostać pełnomocnikiem?
Na pełnomocnika można wyznaczyć osobę, która wpisana jest do rejestru wyborców w tej samej gminie.
Pełnomocnikiem nie może być osoba, która wchodzi w skład obwodowej komisji wyborczej w naszym obwodzie głosowania. Nie może to być również mąż zaufania ani kandydat w danych wyborach.
Ilu wyborców może reprezentować pełnomocnik?
Generalnie pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby. Można też jednak być pełnomocnikiem dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babcia itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka itd.), małżonka, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Jak zgłosić zamiar głosowania przez pełnomocnika?
W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa, trzeba złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta, w której jest się wpisanym do rejestru wyborców. W przypadku obecnych wyborów samorządowych wniosek należy złożyć najpóźniej do 12 października 2018 r.
Wniosek powinien zawierać:
- nazwisko i imię (imiona),
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- numer ewidencyjny PESEL,
- adres zamieszkania
zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, a także:
- wyraźne oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania.
Wniosek ten można wysłać pocztą. Dowolna osoba może go też złożyć w imieniu wyborcy w urzędzie gminy. Trzeba tylko sporządzić wniosek, który może również podpisać za osoba, która ma być pełnomocnikiem.
Wyborca, który przed pierwszą turą głosowania nie złożył wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, może złożyć taki wniosek po dniu tego pierwszego głosowania – najpóźniej do 26 października br.
Do wniosku trzeba dołączyć:
- pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa;
- kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli w dniu głosowania nie ma się ukończonych 75 lat.
PKW, mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.