Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wracają pociągi do Bogumina

Po dwóch latach przerwy Koleje Śląskie przywrócą połączenie między Chałupkami a Boguminem na Zaolziu. Pociągi na tej trasie zaczną kursować od 11 czerwca.

Jak wyjaśnia Maciej Zaremba, rzecznik prasowy Kolei Śląskich, zawieszenie transgranicznych kursów w marcu 2021 roku spodowowane było pandemią COVID-19. - Jednak nawet po ustabilizowaniu się sytuacji pandemicznej, przywrócenie połączeń nie było możliwe. Zmienione zostały bowiem uwarunkowania prawne dotyczące wjazdu pojazdów szynowych do Republiki Czeskiej - mówi.

Warto przypomnieć, że o przywrócenie połączeń apelowali działacze partii Razem, wraz z posłami Pauliną Matysiak i Maciejem Koniecznym. Powstała nawet specjalna petycja, którą podpisało ponad 1000 osób. - Głos pasażerów jest dla nas kluczowy, cały czas szukaliśmy jak najszybszej możliwości przywrócenia połączeń do Bogumina – zaznacza Zaremba. – Odbyliśmy już pięć spotkań w sprawie przywrócenia połączeń kolejowych ze stroną czeską. Od 11 czerwca do 9 grudnia 2023 r. planujemy uruchomić trzy pary połączeń kolejowych w relacji Bogumin – Chałupki – Bogumin. Obsługę taborową i maszynistów zapewnią odpłatnie Koleje Czeskie, a drużyna konduktorska i taryfa przewozowa będą zapewnione przez Koleje Śląskie. Łączny koszt uruchomienia połączeń w tym terminie będzie oscylował w granicach 300 tysięcy złotych - dodaje.

To świetna wiadomość dla mieszkańców Śląska i turystów, ponieważ zdecydowanie poprawi się skomunikowanie przygranicznych miejscowości ze stacją w Bohumínie, z której można komfortowo kontynuować podróż w głąb Czech. To także szansa na tańsze bilety, gdyż do tej pory jedyną alternatywą na tej trasie były dosyć drogie pociągi PKP Intercity - skomentowała w mediach społecznościowych decyzję Kolei Śląskich posłanka Paulina Matysiak. - Bohumin, choć jest małym miasteczkiem przygranicznym, to ważna stacja węzłowa, na której zaczyna trasę wiele pociągów międzynarodowych, w tym szybkie połączenia do Pragi i Wiednia - dodał poseł Konieczny. 

Warto dodać, że od grudnia Koleje Śląskie planują uruchomić pięć par połączeń na tej trasie, które będą obsługiwane pociągami Elf 21WEa (widocznym na zdjęciu).

KR

 

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: