Znów koleją do Bogumina? Posłowie interweniują
- Połączenie kolejowe do Bogumina jest potrzebne z kilku powodów. Przede wszystkim stacja ta stanowi ważny węzeł przesiadkowy, z którego korzystają osoby podróżujące w kierunku Brna, Pragi, Niemiec, Austrii, Węgier czy Słowacji - a także Polski. Regionalna linia łącząca Katowice z Boguminem i oferująca łatwą przesiadkę do Ostrawy stanowi ważne uzupełnienie siatki połączeń kolejowych na Śląsku - przekonuje w tekście petycji Paulina Kulik ze śląsiego oddziału partii Razem.
- Wśród pasażerów korzystających z przywróconego połączenia z pewnością znajdą się turyści, zarówno ci zaczynający dłuższą podróż po Czechach bądź Polsce, jak i planujący krótkie wizyty w miastach kraju morawskośląskiego. Co więcej, z pociągu skorzystają osoby podróżujące w celach rodzinnych i osobistych - dojazd przez Czechy bywa wygodnym rozwiązaniem dla Polaków żyjących w regionie przygranicznym, a Czesi licznie podróżują do Polski w celach handlowych i wypoczynkowych. Ponadto dobrze funkcjonujące pociągi mogą również stanowić alternatywę dla polskich pracowników zatrudnionych w Czechach, a także ułatwiać kontakty z mniejszością polską żyjącą na Śląsku Cieszyńskim - dodaje Kulik.
Pismo z pytaniami dotyczącymi szansy na przywrócenie połączenia, powodów jego likwidacji oraz promowania tego rodzaju transportu transgranicznego wysłali do zarządu województwa Paulina Matysiak i Maciej Konieczny. Odpowiedzi udzielił im wicemarszałek Wojciech Kałuża. - Dnia 12 września 2022 zostały zakończone prace przy konstrukcji rocznego rozkładu jazdy pociągów 2022/2023, w związku z tym możliwość przywrócenia połączeń na trasie Chałupki-Bogumin może być rozważona na okres obowiązywania rocznego rozkładu jazdy pociągów 2023/2024 (jeśli przeszkodą nie będą warunki pandemiczne oraz zostanie wykazane wymierne i trwałe zainteresowanie tym połączeniem) - podkreśla.
Decyzję o dalszym zawieszeniu kursów, po złagodzeniu restrykcji covidowych, Kałuża tłumaczy małym zainteresowaniem linią. - Niskie potoki pasażerów w relacji tansgranicznej oraz kwestia kursowania kilkunastu par pociągów dalekobieżnych (codziennie przekraczających granicę) może rodzić ryzyko nieuzasadnionego wydatkowania pieniędzy publicznych - zaznacza.
Petycję dotyczącą przywrócenia połączenia do Bogumina można podpisać tutaj.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.