Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Znów koleją do Bogumina? Posłowie interweniują

Działacze partii Razem stworzyli petycję skierowaną do władz województwa śląskiego oraz kraju morawsko-śląskiego, w której wnoszą o przywrócenie połączeń kolejowych z Katowic do Bogumina na Zaolziu. Inicjatywę wsparła też dwójka posłów ugrupowania.

- Połączenie kolejowe do Bogumina jest potrzebne z kilku powodów. Przede wszystkim stacja ta stanowi ważny węzeł przesiadkowy, z którego korzystają osoby podróżujące w kierunku Brna, Pragi, Niemiec, Austrii, Węgier czy Słowacji - a także Polski. Regionalna linia łącząca Katowice z Boguminem i oferująca łatwą przesiadkę do Ostrawy stanowi ważne uzupełnienie siatki połączeń kolejowych na Śląsku - przekonuje w tekście petycji Paulina Kulik ze śląsiego oddziału partii Razem.

- Wśród pasażerów korzystających z przywróconego połączenia z pewnością znajdą się turyści, zarówno ci zaczynający dłuższą podróż po Czechach bądź Polsce, jak i planujący krótkie wizyty w miastach kraju morawskośląskiego. Co więcej, z pociągu skorzystają osoby podróżujące w celach rodzinnych i osobistych - dojazd przez Czechy bywa wygodnym rozwiązaniem dla Polaków żyjących w regionie przygranicznym, a Czesi licznie podróżują do Polski w celach handlowych i wypoczynkowych. Ponadto dobrze funkcjonujące pociągi mogą również stanowić alternatywę dla polskich pracowników zatrudnionych w Czechach, a także ułatwiać kontakty z mniejszością polską żyjącą na Śląsku Cieszyńskim - dodaje Kulik. 

Pismo z pytaniami dotyczącymi szansy na przywrócenie połączenia, powodów jego likwidacji oraz promowania tego rodzaju transportu transgranicznego wysłali do zarządu województwa Paulina Matysiak i Maciej Konieczny. Odpowiedzi udzielił im wicemarszałek Wojciech Kałuża. - Dnia 12 września 2022 zostały zakończone prace przy konstrukcji rocznego rozkładu jazdy pociągów 2022/2023, w związku z tym możliwość przywrócenia połączeń na trasie Chałupki-Bogumin może być rozważona na okres obowiązywania rocznego rozkładu jazdy pociągów 2023/2024 (jeśli przeszkodą nie będą warunki pandemiczne oraz zostanie wykazane wymierne i trwałe zainteresowanie tym połączeniem) - podkreśla.

Decyzję o dalszym zawieszeniu kursów, po złagodzeniu restrykcji covidowych, Kałuża tłumaczy małym zainteresowaniem linią. - Niskie potoki pasażerów w relacji tansgranicznej oraz kwestia kursowania kilkunastu par pociągów dalekobieżnych (codziennie przekraczających granicę) może rodzić ryzyko nieuzasadnionego wydatkowania pieniędzy publicznych - zaznacza.

 

Petycję dotyczącą przywrócenia połączenia do Bogumina można podpisać tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-10-03 18:21:39
ciotka matylda: Panowie posłowie! Lepiej zrobicie jak skierujcie swoją petycję do braci Czechów. Oni błyskawicznie zrobią połaczenie Bogumin Katowice! Głupawy Kałuża ,wożony limuzyną ma w dupie podróżowanie pociągami! Zawsze mówiłem i należy wymusić to na działaczach wszelkiej maści ,wszelkie podróże działaczy radnych wszystkich szczebli, posłów i senatorów tylko transportem publicznym! Tak długo jak będą wozić swoje dupy limuzynami tak długo plebs będzie chodził pieszo!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: