Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zbudują dylowanki. Wiślańskie (i nie tylko) lasy mają być odporniejsze na klimat

W Nadleśnictwie Wisła rusza nowy projekt adaptacyjny, którego celem jest ochrona górskich lasów przed skutkami zmian klimatu. W ramach ogólnopolskiej inicjatywy MRG3 w Beskidach powstaną m.in. dylowanki i przebudowane brody kamienne. To działanie, które ma realny wpływ na bezpieczeństwo przyrody i ludzi.

3350 metrów dylowanek

Nadleśnictwo Wisła dołącza do kolejnej ogólnopolskiej inicjatywy na rzecz ochrony górskich ekosystemów. Jak informują Lasy Państwowe, właśnie rozpoczął się „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich – kontynuacja (MRG3)”.

Jak podkreślają leśnicy:  - W naszym nadleśnictwie projekt MRG3 obejmuje: budowę 3350 metrów dylowanek w leśnictwach: Gańczorka, Beskidek, Olza, Zapowiedź, Malinka oraz Czarne; przebudowę trzech brodów kamiennych na potoku stanowiących ciągłość istniejących szlaków zrywkowych w leśnictwach Przysłup oraz Czarne.

Czym są dylowanki? To proste, ale skuteczne elementy służące ograniczaniu spływu wód, zabezpieczające stoki przed erozją. Dylowanka albo dylówka to wykonane z żerdzi umocnienie drogi na odcinkach podmokłych lub zabagnionych. Polega na ułożeniu w poprzek drogi, połączonych z sobą, drewnianych żerdzi. W połączeniu z przebudową brodów kamiennych i innymi elementami retencji tworzą system, który pomoże zatrzymać wodę w lesie na dłużej – szczególnie ważne w regionie górskim, gdzie intensywne opady szybko prowadzą do spływów powierzchniowych i podtopień.

Część większego projektu

Inicjatywę koordynuje Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. Bierze w niej udział aż 42 nadleśnictwa z południowej Polski, w tym także RDLP Katowice, do którego należy Nadleśnictwo Wisła. Partnerami są m.in. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Centrum Ochrony Mokradeł oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Celem projektu jest zwiększenie odporności lasów górskich na skutki zmian klimatu – takie jak susze, gwałtowne opady, pożary czy powodzie. Oprócz działań technicznych, projekt zawiera także komponent edukacyjny: webinaria, terenowe szkolenia czy wydarzenia informacyjne mają zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców, samorządów i organizacji.

- W projekcie planuje się wykonanie łącznie 628 sztuk obiektów i kompleksowych zadań (wskaźnik produktu), osiągnięcie pojemności obiektów małej retencji o wartości 358 tys. m3 (wskaźnik produktu) oraz osiągnięcie objętości obiektów małej retencji w wartości 280 tys. m3 (wskaźnik rezultatu) – informują leśnicy z Wisły.

Gdzie będą prowadzone prace?

Na terenie Nadleśnictwa Wisła działania będą prowadzone w kilku miejscach: Gańczorka, Beskidek, Olza, Zapowiedź, Malinka oraz Czarne. Dla mieszkańców regionu oznacza to nie tylko lepszą ochronę przyrody, ale też realne zwiększenie bezpieczeństwa przed skutkami powodzi oraz utrzymanie atrakcyjnych tras turystycznych.

Wartość całego projektu to ponad 302 mln zł, z czego blisko 191 mln zł pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej. Projekt potrwa do końca 2028 roku.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: