Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Polscy i czescy pogranicznicy podsumowali działalność wspólnej placówki

24 kwietnia w Wiśle odbyło się spotkanie podsumowujące działalność Wspólnej Placówki w Chotebuzie w 2024 roku.

Kontyngent Polskiej Policji dołączył do obsady Wspólnej Placówki w Chotěbuz w dniu 03.11.2008 r. Stanowią go funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Skład tej grupy został ustalony w wyniku procesu doboru funkcjonariuszy, który miał na celu wyłonienie doświadczonych policjantów, znających język czeski w piśmie i w mowie w stopniu komunikatywnym. Więcej o tej placówce pisaliśmy TUTAJ 

W miniony czwartek pogranicznicy z Polski i Czech podsumowali działanie tej placówki:

- W spotkaniu, którego organizatorem był Śląski Oddział Straży Granicznej wzięli udział przedstawiciele wszystkich służb, które na co dzień realizują swoje zadania we Wspólnej Placówce w Chotebuzie oraz z nią współpracują. Stronę polską reprezentowali: delegacja Śląskiego Oddziału Straży Granicznej na czele z Zastępcą Komendanta Śląskiego Oddziału SG, płk. SG Adamem Kurkiem, insp. Radosław Kacprzak - I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz pan  Rafał Sitko – Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. Stronę czeską reprezentowali płk Martin Lichý - Zastępca Komendanta Policji Województwa  Morawskośląskiego oraz płk Dalibor Kubín - Zastępca Dyrektora Dyrekcji Celnej w Ostrawie – informuje Zespół Prasowy Komendanta ŚlOSG.

Organy odpowiedzialne za współpracę na terenie polsko-czeskiego pogranicza przeprowadziły ocenę działania Wspólnej Placówki w Chotebuzie za rok 2024.

- Wspólna Placówka w m. Chotěbuz jest miejscem wymiany informacji pomiędzy Republiką Czeską a Rzeczpospolitą Polską i należy do ogólnoeuropejskiej sieci punktów kontaktowych i wspólnych placówek. Realizuje zadania wynikające z umów i porozumień oraz zapytania i wnioski kierowane od innych państw UE. Pracownicy wszystkich współpracujących służb, opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu, zapewniają jednostkom terenowym bieżące wsparcie w sporządzaniu wniosków, tak aby można było  maksymalnie wykorzystać możliwości wzajemnej współpracy. Realizują również szkolenia dla jednostek po obu stronach granicy, w celu zapoznania funkcjonariuszy z możliwościami wymiany informacji na terenie Unii Europejskiej. Placówka realizuje również zadania związane ze zdarzeniami w rejonach przygranicznych, takimi jak utrudnienia drogowe, przestępstwa, poszukiwania osób itp., głównie poprzez szybką wymianę informacji, wsparcie językowe oraz kontakt z odpowiednimi jednostkami. Wspólna Placówka to także miejsce spotkań funkcjonariuszy współdziałających służb – opisują pogranicznicy.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2025-04-26 08:04:44
Mach: Miejscowość nosi także polską nazwę Kocobędz, historycznie starszą. Czas by redaktorzy z Ox, nauczyli się polskich nazw zaolziańskich miejscowości, które zgodnie z prawem unijnym a także na wskutek zabiegów polskiej mniejszości są eksponowane a nie przyczyniali się do ich wypierania z przestrzeni publicznej Zaolzia na co wielokrotnie wskazywała autochtoniczna ludność polska .
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: