10-lecie punktu w Kocobędzu
Kontyngent Polskiej Policji dołączył do obsady Wspólnej Placówki w Chotěbuz w dniu 03.11.2008 r. Stanowią go funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Skład tej grupy został ustalony w wyniku procesu doboru funkcjonariuszy, który miał na celu wyłonienie doświadczonych policjantów, znających język czeski w piśmie i w mowie w stopniu komunikatywnym. Ważną cechą dla kandydata była umiejętność samodzielnej pracy na stanowisku decyzyjnym, porównywalnym z dyżurnym jednostki policji. W efekcie działań przygotowawczych wyselekcjonowano i przeszkolono grupę funkcjonariuszy, z których najwyżej ocenieni zostali włączeni w skład zespołu. Następnie zasilili oni personel Wspólnej Placówki w Kocobędzu.
- Czynności policjantów na miejscu polegają na współpracy z Policją Republiki Czeskiej w wymianie informacji dotyczących przestępstw dokonywanych na terenach obu krajów , realizowanej na zlecenie jednostek policji z Polski i Czech. Wspólna Placówka nie jest jednostką prowadzącą sprawy z własnej inicjatywy lub na podstawie zgłoszeń bezpośrednich. Jest to jednostka powołana do zapewnienia komunikacji pomiędzy jednostkami policji, Straży Granicznej, Służby Celnej z terenów polsko-czeskiego pogranicza – wyjaśnia mł. asp. Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.
Kolejnym zadaniem jest koordynowanie operacji transgranicznych takich jak pościg, pościg transgraniczny, poszukiwanie osób, przemieszczanie się zorganizowanych grup osób w związku z wydarzeniami kulturalnymi lub imprezami sportowymi o zasięgu międzynarodowym. Ponadto zabezpieczenie, koordynacja operacji ratunkowych związanych z katastrofami, wypadkami na terenach przygranicznych, wsparcie działania służb podczas przeciwdziałania lub usuwania skutków klęsk żywiołowych. - Placówka w okresie 10-letniej działalności wymieniła kilkadziesiąt tysięcy informacji, przyczyniając się do odzyskania skradzionych pojazdów, maszyn budowlanych i innych przedmiotów skradzionych na terenie jednego , a przewiezionymi na teren drugiego z państw. Ponadto koordynowano pościgi transgraniczne w wyniku których policja również odzyskała skradzione pojazdy, zatrzymywano przestępców, w tym osoby popełniające przestępstwa narkotykowe – dodaje Pawlik.
Policjanci Wspólnej Placówki w Chotěbuz uczestniczą w ogólnoeuropejskiej sieci szkolenia prowadzonej przez CEPOL lub też w oparciu o programy szkoleniowe oferowane dla funkcjonariuszy zlokalizowanych w strefie Schengen Policyjno-Celnych Centrów Współpracy. W ramach tych działań prowadzą oni szkolenia dla funkcjonariuszy innych placówek europejskich. Poza tym prowadzą również szkolenia regionalne z dziedziny współpracy międzynarodowej dla funkcjonariuszy jednostek ochrony porządku publicznego zlokalizowanych na terenach pogranicza polsko-czeskiego. W tej kategorii aktywność funkcjonariuszy widoczna jest również zakresie propagowania współpracy regionalnej służb ochrony porządku publicznego poprzez spotkania z dziećmi, młodzieżą, organizowanie dla nich wyjazdów do sąsiedniego kraju. Służba w składzie zespołu obsługującego Wspólną Placówkę w Chotěbuz wymaga dobrego przygotowania zawodowego, a także umiejętności interpersonalnych związanych z pracą w grupie międzynarodowej, łączącej kulturę i obyczaje dwu sąsiadujących ze sobą krajów Polski i Czech.
(red/KPP w Cieszynie)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.